Ten las genetycznie identycznych drzew to największy i najstarszy żyjący organizm

0
591
Zdjęcie: Facebook/Greenpeace Aotearoa

Ile drzew widzisz na tym obrazku?

Choć mogłoby się to wydawać niewiarygodne, wszystkie te pnie, gałęzie i liście są jednym drzewem (organizmem) połączonym jednym masywnym systemem korzeniowym Lasu Narodowego Fishlake w stanie Utah.

Jedna z najstarszych i największych żywych istot na planecie

To Pando, znany również jako The Quaking Giant, największy żywy organizm i prawdopodobnie najstarszy. Pando to klonalna kolonia około 47 000 genetycznie identycznych łodyg topoli osikowej, która zajmuje 43 hektary, waży około 6 600 ton i ma około 80 000 lat!

Aby umieścić to w kontekście, kiedy nasienie Pando po raz pierwszy wykiełkowało, współcześni ludzie ledwo postawili stopę poza Afryką.

Naukowcy zasugerowali, że Pando i inne kolonie topoli osikowej w Parku Narodowym Fish Lake w stanie Utah mogą mieć nawet milion lat! Oznaczałoby to, że poprzedzają najwcześniejsze homo sapiens o 800 000 lat!

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Gdybyśmy mogli zobaczyć korzenie topoli osikowej, znaleźlibyśmy masę połączonych ze sobą korzeni, które tworzą 1, gigantyczny organizm. Największy gaj, Pando w Utah, rozciąga się na 43 hektary i jest uważany za największy żyjący organizm na planecie.

Ten las to naprawdę jeden organizm. Każde z około 47 000 drzew jest genetycznie identyczne i wszystkie drzewa mają jeden system korzeniowy.

Czytaj: Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wystawia kotlety mielone własnej produkcji na licytacji WOŚP

Twitter

Niestety, aktualnie jeden z najstarszych i największych organizmów na świecie umiera i to głównie z naszej winy.

Jeden z największych organizmów na świecie, las genetycznie identycznych drzew w stanie Utah, jest powoli pożerany przez jelenie.

The Quaking Giant składa się z ponad 47 000 genetycznie identycznych łodyg, które wyrastają z jednego podziemnego klonu rodzicielskiego.

W nowym badaniu grupa badaczy zmierzyła stan zdrowia różnych części lasu, na przykład licząc liczbę drzew żywych w porównaniu z martwymi, licząc liczbę nowych pni i śledząc odchody zwierząt. Odkryli, że największą przeszkodą dla najsilniejszego wskaźnika zdrowia lasu – czy nowe kiełki mogą przetrwać – jest mulak czarnoogonowy.

To naturalne, że starsze łodygi umierają” – powiedział naczelny autor Paul Rogers, dyrektor Western Aspen Alliance i adiunkt na Uniwersytecie Stanowym Utah. „Jednak nienaturalne jest to, że nowe łodygi nie rosną” – dodał.

Od kilkudziesięciu lat mulaki czarnoogonowe i bydło zjadają wszystkie nowe łodygi, które wyrastają z podziemnej topoli osikowej. Na większości obszarów nie ma „w ogóle drzew młodych lub w średnim wieku”, powiedział Rogers. Tak więc las, używając ludzkich określeń, składa się „w całości z bardzo starszych seniorów” – powiedział Rogers.

Czytaj: Polski mur graniczny przetnie najstarszy las w Europie na pół