Ten mały wąż ma nietypowy mechanizm obronny

0
234
Zdjęcie: Ashley Wahlberg/Flickr

Western hook-nosed snake, mały wąż endemiczny dla pustyń Stanów Zjednoczonych i Meksyku, słynie z pierdzenia, aby zmylić wrogów.

Kobry i grzechotniki mają swój śmiertelny jad, dusiciele, jak pytony i boa, mają silną muskulaturę, a western hook-nosed snake ma bardziej nietypowy mechanizm obronny – pierdzenie.

Gdy jest zagrożony, emituje bąbelki powietrza z kloaki – otworu do wydalania na tylnym końcu węża. Ten dziwny sposób obrony, znany z wzdęć obronnych, ma na celu zmylenie drapieżników na tyle długo, by wąż mógł uciec.

Bruce Young, eksperymentalny morfolog z Lafayette College w Easton, w Pensylwanii, powiedział Discover Magazine, że western hook-nosed snake wytwarzają charakterystyczne pierdy, używając dwóch zestawów mięśni do wyizolowania sprężonego powietrza, a następnie napinania zwieracza kloacznego, aby je wyrzucić z siebie. „Zasadniczo są to wzdęcia wężowe”.

Chociaż nie są to najgłośniejsze pierdy według ludzkich standardów – mają tendencję do wytwarzania wyższego tonu – dla innych zwierząt mogą być dość mylące.

Czytaj: Podaruj 1% podatku, bo bez Ciebie wyginą

Facebook

Western hook-nosed snakes nie zadają ciosów, kiedy pierdzą. Bruce Young przeprowadził kilka eksperymentów laboratoryjnych i zauważył, że niektóre okazy puszczały bąki tak silnie, że unosiły się same z ziemi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Węże wkładają w to tak dużo energii, że w niektórych przypadkach podskakują z ziemi” – powiedział Young.

Czytaj: Zupa z węża i całego skorpiona – przerażające danie

wad

Brak postów do wyświetlenia