Ten morski mięczak ma zęby dosłownie twarde jak stal

0
379
Gumboot chiton. Zdjęcie: Professor Douglas Eernisse/Wikimedia Commons

Gumboot chiton to morski mięczak znany również jako gigantyczny chiton pacyficzny, ma zęby wykonane z najtwardszego materiału biologicznego znanego człowiekowi.

Gumboot chiton (Cryptochiton stelleri) to gatunek bezkręgowców żyjących głównie w regionach przybrzeżnych. Te stworzenia morskie można znaleźć na Alasce, Wyspach Aleuckich, Japonii, Wyspach Normandzkich i południowej Kalifornii. Jest największym chitonem na świecie i może żyć nawet 20-25 lat.

Te nocne bezkręgowce mają proste części ciała i mogą przetrwać na czerwonych algach, a czasem zjadać młode wodorosty i zielone algi.

Mierzą do 33 cm i mają czerwony lub brązowawy skórzasty pas, który całkowicie zakrywa osiem zastawek lub płytek na spodzie ich ciała, które są koloru pomarańczowego lub żółtawego.

Gigantyczny chiton pacyficzny jest wrażliwy na światło słoneczne i woli żyć na spodzie skał między-pływowych lub na skałach poniżej linii odpływu. Gatunek rozmnaża się raz w roku, od marca do początku lipca. Gatunki te nie są zagrożone wyginięciem, ale ich przyczepność nie jest tak silna jak innych chitonów, co ułatwia ich ściąganie. Tak więc istnieje ryzyko nadmiernego odłowu tych zwierząt.

Czytaj: Już możecie odwiedzać Muzeum Historii Zoo i Lwa w Poznaniu!

Magnetyt jest minerałem geologicznym powszechnie występującym w skorupie ziemskiej, ale jest również w jakiś sposób wytwarzany przez chiton pacyficzny i syntetyzowany w rzędy małych zębów wystarczająco twardych, aby zeskrobać glony ze skał. Wierzchołek tych zębów jest pokryty warstwą magnetytu, co sprawia, że są one dosłownie tak mocne jak stal, ale korzenie są również niesamowicie wytrzymałe, dzięki innemu żelazopodobnemu materiałowi, którego nigdy wcześniej nie zaobserwowano u żywych stworzeń – santabarbaraite. To unikalne połączenie sprawia, że zęby chitonu są najtwardszym materiałem biologicznym na świecie.

„Santabarbaraite ma wysoką zawartość wody, dzięki czemu jest mocny i ma niską gęstość. Uważamy, że może to wzmocnić zęby bez zwiększania wagi” – powiedział Derk Joester, profesor nadzwyczajny inżynierii materiałowej na Northwestern University w Illinois o unikalnych zębach chitonu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Chociaż proces syntezy biologicznej magnetytu i santabarbaraitu nie został jeszcze w pełni poznany, badania sugerują, że niezwykle silne zęby powstają w trzech etapach. Po pierwsze, kryształy uwodnionego tlenku żelaza (ferrihydrytu) zarodkują na włóknistym podłożu bogatym w chitynę, po czym te nanokrystaliczne cząstki przekształcają się w magnetyt. Następnie cząsteczki magnetytu zaczynają rosnąć wzdłuż tych włókien organicznych, tworząc pręciki równoległe do dojrzałych zębów.

Czytaj: Ta ryba ma 555 zębów… a każdego dnia traci 20

Facebook

Co ciekawe, cały ten proces biologiczny zachodzi w temperaturze pokojowej, a naukowcy sądzą, że właściwe jego zrozumienie może pomóc w opracowaniu nowych ultra-odpornych nanomateriałów.