Ten ptak jest najcięższym zwierzęciem zdolnym do chodzenia po wodzie

0
227

Wykorzystując swoje duże stopy i szybki krok, perkoz zachodni i perkoz żółtodzioby mogą biec na wodzie na odległość do 20 metrów, co czyni je jedynym ptakiem i najcięższym zwierzęciem na Ziemi, które jest w stanie to zrobić.

Jeśli wykluczysz Jezusa Chrystusa, którego biblijny wyczyn chodzenia po wodzie jest dosłownie uważany za cud Nowego Testamentu, wiadomo, że tylko garstka stworzeń potrafi chodzić lub biegać po wodzie. Większość z nich to małe owady, ale jest też mały bazyliszek nazywany z bardzo oczywistych powodów jaszczurką Jezusa Chrystusa, ale największe z nich to dwa gatunki ptaków – perkoz zachodni i perkoz żółtodzioby. Mogą biegać na wodzie do 7 sekund i na dystansach około 20 minut w ramach imponującego rytuału godowego.

Zdjęcie: LHPT/Wikimedia Commons

W przeciwieństwie do pająków i komarów, które polegają na niezwykle lekkich ramach, które trzymają się powierzchni wody, perkozy zachodnie i żółtodzioby polegają na innych wyjątkowych zaletach biegania po wodzie. Ptaki te zwykle ważą od 680 gramów do 1,8 kg, co czyni je znacznie cięższymi niż inne zwierzęta zdolne do chodzenia po wodzie. W rzeczywistości są to najcięższe zwierzęta zdolne do tego niezwykłego wyczynu.

Przez lata zdolność perkozów do utrzymywania się na powierzchni na znacznych odległościach podczas biegu na wodzie wymykała się ekspertom spod kontroli. Następnie, w 2015 roku, zespół amerykańskich naukowców przeanalizował materiał nagrany za pomocą szybkich kamer, aby spróbować zrozumieć, w jaki sposób ptaki poruszały nogami. Odkryli, że perkozy polegały na swoich wielkich stopach i niezwykle szybkich krokach, aby dokonać swojego małego cudu.

Zdjęcie: Facebook

Osobniki tych dwóch gatunków ptaków uderzają swoimi szerokimi, klapowanymi stopami o powierzchnię wody, co generuje około połowy siły potrzebnej do przeciwdziałania ich wadze. Sposób, w jaki podnoszą stopy z wody – na bok – również pomaga zmniejszyć tarcie. Ale samo to nie wystarczy. Perkozy potrafią również poruszać nogami z bardzo dużą prędkością, robiąc do 20 kroków na sekundę.

Czytaj: Co powstanie w miejsce Solpolu we Wrocławiu?

Co ciekawe, zarówno perkozy zachodnie, jak i perkozy żółtodzioby wykonują tylko swój bieg w wodzie, znany również jako „pęd”, podczas rytuałów godowych, co oznacza, że naukowcy nie mogą po prostu zabrać okazów do laboratorium i zlecić im powtórzenie rytuału. Ponieważ chodzenie na wodzie było do tej pory analizowane tylko na wolności, przy użyciu materiału wideo, wciąż pozostaje tajemnica dotycząca sposobu, w jaki perkozy używają swoich stóp pod wodą.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż 7 sekund biegania po wodzie może nie wydawać się bardzo długie, w rzeczywistości jest to niezwykle imponujące jak na tak dużego, ciężkiego ptaka jak perkoz, a niektórzy naukowcy określają ich zdolność jako rodzaj „magii”.

Czytaj: La Bufadora: cud natury, który wystrzeliwuje wodę 30 metrów nad morze

Kiedyś uważane za ten sam gatunek, perkozy zachodnie i żółtodzioby są prawie identyczne, a unikalne cechy każdego z nich są tak subtelne, że tylko doświadczeni obserwatorzy ptaków mogą je odróżnić.