Ten sklep sprzedaje produkty ekologiczne i miód z własnego ogrodu na dachu

0
388

Ogrody na dachach stały się popularnym elementem mieszkań w wieżowcach, ale sklep spożywczy w Kanadzie posunął ten pomysł o krok dalej.

Ogród na dachu o powierzchni 25 000 stóp kwadratowych w sklepie spożywczym IGA Extra Famille Duchemin, utworzonym w 2017 roku w Montrealu, produkuje około 35 rodzajów produktów, które sklep sam zbiera i sprzedaje.

Certyfikowane uprawy ekologiczne obejmują jarmuż, sałatę, marchew, fasolkę szparagową, bakłażan, czosnek, pomidory i szpinak, a współwłaściciel sklepu Richard Duchemin mówi, że produkty sprzedają się „bardzo dobrze”. W ogrodzie znajdują się również ule na miód.

Czytaj: Miasto zamienia przystanki autobusowe w ogrody dla pszczół

Ogród jest nawet zaprojektowany w kształcie liter IGA, dzięki czemu z powietrza można podziwiać dość uderzający efekt wizualny. Duchemin powiedział Montreal Gazette, że ma nadzieję, że dach jego sklepu będzie przykładem dla innych sklepów spożywczych.

„Dlaczego supermarkety nie sadzą warzyw na swoich dachach? Niektóre restauracje mają małe pudełka, w których uprawiają zioła” – powiedział Duchemin. „Posunęliśmy się dalej, ponieważ wiemy, że jesteśmy w stanie sprzedać to, co tutaj produkujemy”.

Źródło: IGA/YouTube

Ogród jest nie tylko zielony; jest również utrzymywany ekologicznie, a wodę do nawadniania pobiera z systemu osuszania sklepu — wodę, która i tak zostałaby wylana. Bujna przestrzeń zewnętrzna służy również jako siedlisko dla ptaków i pszczół.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

To hiperlokalne podejście do rolnictwa może również zmniejszyć środowiskowe i ekonomiczne koszty transportu produktów. Chociaż ogród na dachu nie może zaspokoić całego popytu na produkty, zwłaszcza w regionie o ograniczonym okresie wegetacyjnym, to i tak to pomaga. A jak świeże byłyby Twoje produkty, gdyby zostały dosłownie zebrane godzinę lub dwie temu?

„Ludzie są bardzo zainteresowani kupowaniem lokalnych produktów” – powiedział Duchemin. „Nie ma nic bardziej lokalnego niż to”.

„Zielony dach nie tylko pomaga regulować temperaturę budynku pod nim, oszczędzając energię, ale także zasila zapotrzebowanie konsumentów na żywność o mniejszym śladzie węglowym” – dodał.

Czytaj: Elektrownia słoneczna na dachach wieżowców we Wrocławiu!

Czy nie byłoby niesamowite, gdyby każdy sklep spożywczy uprawiał na miejscu własne produkty?