Ten starożytny grecki wrak statku jest teraz podwodnym muzeum

0
655
Wrak starożytnego greckiego statku Peristera spoczywa na głębokości 21-28 metrów pod powierzchnią wody. (© Ministry of Culture / Ephorate of Underwater Antiquities)

Peristera, statek towarowy zatonął na Morzu Egejskim około 500 roku p.n.e.

Pierwsze podwodne muzeum w Grecji, dostępne dla nurków, zostało zainaugurowane w sobotę 1 sierpnia 2020 r. na miejscu starożytnego wraku statku u wybrzeży wysepki Peristera, w centrum Morza Egejskiego.

Wstęga została przecięta na głębokości 25 metrów przez gubernatora regionalnego Tesalii Kostas Agorastos i grecką gwiazdę popu Sakisa Rouvasa podczas oficjalnej ceremonii otwarcia w obecności minister kultury i sportu Liny Mendoni.

Peristera to niezamieszkana wysepka w pobliżu wyspy Alonisos w archipelagu północnych Sporadów. Wrak statku leży na głębokości 21–28 metrów. Został odkryty przez miejscowego rybaka Dimitrisa Maurikisa i zwrócił na siebie uwagę Ephorate of Underwater Antiquities w 1985 roku. Wrak został wydobyty przez dr Elpidę Hadjidaki, archeologa i szefa Ephorate w latach 1992-1993, 1999 i 2000-2001. Odkryto kulturowy skarb o wielkim znaczeniu.

Są to pozostałości dużego drewnianego statku handlowego, prawdopodobnie statku ateńskiego, pochodzącego z V wieku p.n.e. Statek uważany jest za jeden z największych w tamtej epoce, który mógł pomieścić od trzech do czterech tysięcy glinianych amfor. Według Ephorate of Underwater Antiquities uważa się, że statek zatonął około 425 roku p.n.e. z powodu złych warunków atmosferycznych.

Czytaj: Archeolog pokazuje, jak naprawdę wyglądali ludzie, którzy żyli tysiące lat przed nami

©Ministry of Culture and Sports- Ephorate of Underwater Antiquities

Na jego ładunek składały się amfory transportowe (naczynia ceramiczne służące do transportu i składowania różnych towarów), głównie amfory winne z Peparithos (współczesne Skopelos, także na Sporadach), Ikos (współczesne Alonissos) i Mendi (starożytne miasto Chalkidiki, północna Grecja), regiony znane w starożytności z produkcji wina. Na miejscu zachowało się wiele amfor, z których wiele jest prawie nietkniętych przez czas.

Podwodne muzeum będzie początkowo działać przez okres pilotażowy, od 3 sierpnia do 2 października i będzie otwarte dla certyfikowanych płetwonurków.

Na miejscu zainstalowano również pięć kamer podwodnych, które przez całą dobę transmitują na żywo widoki wraku na stronie internetowej nous.com.gr. Goście, którzy nie chcą nurkować, mogą zamiast tego wybrać się na wycieczkę w rzeczywistości wirtualnej po starożytnym wraku statku w centrum informacyjnym Alonissos.

Obszar ten nadal nie jest dotknięty masową turystyką, co czyni go idealnym miejscem dla alternatywnych projektów turystycznych, które mogą przyczynić się do jego „niebieskiego wzrostu” i zrównoważonego rozwoju bez zagrażania różnorodności biologicznej i równowadze naturalnej.

Należy zauważyć, że miejsce wraku stanowi część Morskiego Parku Narodowego Alonissos, pierwszego parku morskiego założonego w Grecji i jednego z największych morskich obszarów chronionych (MPA) w Europie; park jest bogaty w faunę i florę i jest szczególnie znany jako jedno z najważniejszych schronień dla populacji mniszki śródziemnomorskiej (Monachus Monachus) na Morzu Śródziemnym.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Trójwymiarowy boczny widok wraku statku Peristera © Ministerstwo Kultury i Sportu – Ephorate of Underwater Antiquities, fot.Matteo Collina

Trzy kolejne wraki statków w zatoce Pagasyjskiej, które sięgają czasów klasycznych i bizantyjskich, mają stać się podwodnymi muzeami: bizantyjski wrak na wysepce Kikinthos, u wybrzeży Amaliapoli w Magnezji (datowany na IX – XIII wiek); wrak statku bizantyjskiego u wybrzeży punktu Akra Glaros na wyspie Donousa na Cykladach; oraz wrak u wybrzeży Cape Telegrafos w Magnesii (IV wne).

Projekt podwodnych muzeów powstał jako część BlueMed, inicjatywy badawczo-innowacyjnej mającej na celu promowanie błękitnej gospodarki w basenie Morza Śródziemnego poprzez współpracę. Jest to strategia odniesienia, finansowana przez Komisję Europejską, aby kraje tego obszaru współpracowały na rzecz zdrowego, bezpiecznego i produktywnego Morza Śródziemnego.

Czytaj: Co warto zobaczyć na Malcie?