Ten stary znaczek jest najdroższym przedmiotem na świecie

0
91
Cena za ten znaczek pocztowy to jakieś szaleństwo. Zdjęcie: Twitter

Trudno uwierzyć, że skromny znaczek można uznać za niebotycznie drogi, ale za 8,5 miliona dolarów ten znaczek pocztowy z 1856 roku jest uważany za najdroższy przedmiot na świecie.

Świat jest pełen cennych przedmiotów, od biżuterii po rzadkie dzieła sztuki, ale jeśli chodzi o wartość w przeliczeniu na jeden gram, nic nawet nie dorównuje „The British Guiana One-Cent Black on Magenta”, jedynemu w swoim rodzaju znaczkowi pocztowemu, który waży zaledwie 40 miligramów, ale jest wyceniony na około 8,5 miliona dolarów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Aby spojrzeć na to z perspektywy, średni diament o masie 0,2 karata (który również waży 40 miligramów) kosztuje około 700 dolarów, podczas gdy ta sama ilość LSD kosztuje około 5000 dolarów. Po prostu nie ma przedmiotu, który mógłby się równać z tym niezwykle rzadkim znaczkiem pod względem wartości w stosunku do wagi.

Czytaj: Polski znaczek najpiękniejszy w całej Europie! Możemy być dumni

Ale co sprawia, że amarantowy znaczek „The British Guiana One-Cent Black” jest tak drogi? Jest to prawdopodobnie najbardziej znany i pożądany istniejący znaczek pocztowy, po prostu dlatego, że jest jedyny w swoim rodzaju. Podczas gdy większość znaczków kolekcjonerskich ma wiele kopii w obiegu, ten konkretny znaczek jest jedynym egzemplarzem.

Czytaj: Mercedes Benz zainwestuje blisko Wrocławia ponad 4,7 mld złotych

Co ciekawe, „The British Guiana One-Cent Black on Magenta” nie jest nawet prawdziwym znaczkiem. W 1856 roku lokalne biuro prasowe w Gujanie Brytyjskiej wydrukowało szereg kartek ozdobionych wizerunkiem trójmasztowego statku i mottem kolonii „Dajemy i oczekujemy w zamian”, aby tymczasowo zastąpić partię znaczków pocztowych, które naczelnik poczty uznał za sfałszowane.

Zdjęcie: Facebook

Te znaczki zastępcze zostały wycofane z obiegu w ciągu zaledwie kilku tygodni, po wprowadzeniu nowej partii rzeczywistych znaczków, ale 17 lat później, w 1873 roku, 12-letni chłopiec znalazł jeden wśród listów swojego wuja i sprzedał go lokalnemu kolekcjonerowi znaczków. Po 150 latach, ten mały kawałek karmazynowego papieru jest najcenniejszym obiektem na świecie w stosunku do wagi.

Znaczek „British Guiana One-Cent Black on Magenta” przeszedł przez ręce 9 właścicieli do czerwca 2021 roku, kiedy to został kupiony przez firmę Stanley Gibbons. Teraz jednak najcenniejszy znaczek świata ma setki, może tysiące właścicieli.

Zdjęcie: Twitter