Ten znak może poprzedzać demencję o dwie dekady

0
375
Demencja: zaparcia mogą być wczesnym objawem otępienia (Zdjęcie: Getty )

Demencja jest obecnie jednym z największych wyzwań zdrowotnych na świecie, ale kryzys będzie się nasilał w nadchodzących latach. Bez lekarstwa, wczesne wykrycie może pomóc złagodzić cios diagnozy. Nowe badanie zidentyfikowało nowy potencjalny czynnik osłabienia mózgu, który może pojawić się na lata przed wystąpieniem objawów.

Oczekuje się, że do 2050 r. liczba osób żyjących z demencją przekroczy 130 milionów.

Czytaj: Demencja potroi się na całym świecie do 2050 roku

Nie wiadomo dokładnie, ile jest w naszym kraju osób z demencją, która jest jedną z najczęstszych przyczyn niesamodzielności osób starszych, ale z danych wynika, że może być ich od 360 tys. do 470 tys. Ocenia się, że w na całym świecie może być ich 50 mln, a co roku wykrywa się kolejnych 10 mln przypadków tego schorzenia.

Chociaż stanu nie można odwrócić, wczesne wyłapanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych może pozwolić na lepsze przygotowanie. Eksperci zidentyfikowali teraz nowy potencjalny czynnik, który może poprzedzać demencję nawet o dwie dekady.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Lancet, zidentyfikowało zaparcia jako jeden z najwcześniejszych czynników sygnalizujących początek pogorszenia funkcji poznawczych, pojawiający się z wieloletnim wyprzedzeniem.

Inne stany związane z późniejszym rozpoznaniem choroby Alzheimera mogą obejmować lęk, nieprawidłową utratę wagi, reakcję na silny stres, utratę słuchu, zaburzenia snu i spondylozę szyjną (rodzaj zapalenia stawów).

Dr Katy Bray powiedziała Medical News Today: „Choroby takie jak Alzheimer mogą rozpocząć się w mózgu do dwóch dekad przed pojawieniem się objawów.”

„Trudno jest wiedzieć, w jaki sposób te stany mogą przyczynić się do rozwoju choroby lub czy mogą to być również bardzo wczesne objawy”.

Naukowcy przeanalizowali dokumentację zdrowotną ponad 20 000 pacjentów z chorobą Alzheimera w Wielkiej Brytanii i ponad 19 000 pacjentów z tą chorobą we Francji.

Niektóre z wyżej wymienionych schorzeń zostały już uznane za czynniki ryzyka demencji; mianowicie utrata słuchu, depresja i zaburzenia snu.

Ale nigdy wcześniej zaparcia nie zostały zidentyfikowane jako czynnik ryzyka choroby Alzheimera.

Jeden z pierwszych autorów badania, Thomas Nedelec, zauważył: „Nawiązane połączenia pozwoliły nam potwierdzić znane powiązania, takie jak problemy ze słuchem lub depresja, oraz inne mniej znane czynniki lub wczesne objawy, takie jak spondyloza szyjna lub zaparcia.”

„Pozostaje pytanie, czy napotkane problemy zdrowotne są czynnikami ryzyka, objawami lub sygnałami ostrzegawczymi choroby”.

Autorzy badania zakończyli swój artykuł następującym stwierdzeniem: „Nasze odkrycia umożliwiają modelowanie możliwych trajektorii czynników ryzyka w okresie poprzedzającym rozpoznanie choroby Alzheimera, zapewniając nowy wgląd w możliwe okna profilaktyki”.

Najczęstsze przyczyny zaparć to brak błonnika pokarmowego w diecie, a także niewystarczające spożycie płynów lub ograniczona mobilność.

Czytaj: Przylądek Nadziei we Wrocławiu przyjął chore na raka dzieci z Ukrainy

Jak uniknąć choroby Alzheimera?

Ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem, ale naukowcy uważają, że niektóre nawyki mogą opóźnić to pogorszenie funkcji poznawczych.

Stan zapalny w organizmie o niskim stopniu nasilenia jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do chorób, ale na szczęście ćwiczenia mogą temu przeciwdziałać.

Czytaj: Alzheimer zabija więcej ludzi niż rak piersi i prostaty

Wypracowanie celuje w korę przedczołową – część mózgu, która reguluje podejmowanie decyzji i osobowość.

Ale wyzwala również produkcję nowych komórek mózgowych w hipokampie, zwiększając w ten sposób jego objętość i zachowując pamięć.

Czynności poznawcze mogą również znacząco wpłynąć na rozwój choroby Alzheimera.

Jak zmniejszyć ryzyko demencji?

1. Ćwicz

Aby zachować zdrowie, dorośli w wieku od 19 do 64 lat powinni starać się być aktywni codziennie i powinni wykonywać co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej, takiej jak jazda na rowerze lub energiczny spacer co tydzień oraz ćwiczenia siłowe przez dwa lub więcej dni w tygodniu, które działają na wszystkie główne mięśnie.

Czytaj: Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko demencji

2. Jedz zbilansowaną dietę

Dieta powinna składać się z porcji różnych owoców i warzyw każdego dnia, warto opierać posiłki na produktach bogatych w błonnik, takich jak ziemniaki, ryż lub makaron, musi też być białko, należy wybierać nienasycone oleje i pasty oraz pić od sześciu do osiem szklanek płynów dziennie.

3. Utrzymuj zdrową wagę

Skorzystaj z kalkulatora BMI, aby obliczyć swój wskaźnik masy ciała (BMI). Zdrowe BMI to między 18,5 a 24,9.

4. Ogranicz spożycie alkoholu

Nadużywanie alkoholu to główna przyczyna rozwoju demencji w starszym wieku – wykazała WHO na podstawie analizy setek badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

5. Kontroluj poziom glukozy we krwi

Jeśli masz cukrzycę – zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

6. Zmniejsz cholesterol

Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

7. Rzuć palenie

Mocne dowody sugerują, że palenie może zwiększać ryzyko demencji, ale uważa się, że rzucenie palenia zmniejsza to ryzyko z powrotem do poziomu osób niepalących.

8. Kontroluj wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi można obniżyć poprzez zdrowe odżywianie, utrzymywanie prawidłowej wagi, regularne ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu i niepalenie.

Powszechnie uważa się, że utrzymanie zdrowego mózgu wymaga aktywnego zaangażowania umysłowego, w postaci czytania, pisania, grania w gry planszowe lub karciane, grania muzyki i prowadzenia dyskusji w grupie.

Równie ważne może być jednak utrzymywanie kontaktów społecznych.

Jedno z badań z 2019 r., które objęło ponad 10 000 osób, wykazało, że spotykanie się ze znajomymi przez większość dni obniżyło prawdopodobieństwo rozwoju demencji o 12 procent.

Czytaj: Seniorzy, którzy prawie codziennie spotykają przyjaciół, rzadziej chorują na demencję

Chociaż nie ma ostatecznego sposobu zapobiegania demencji, prowadzenie zdrowego stylu życia może znacznie zmniejszyć ryzyko jej upadku.