Tesla uruchamia swój pierwszy europejski zakład produkcyjny w Niemczech

0
304
Samochody Tesli przed nową fabryką w Niemczech. Źródło: Twitter

Największy na świecie producent pojazdów elektrycznych planuje zatrudnić 12 000 pracowników w gigafabryce, aby docelowo produkować do 500 000 samochodów rocznie.

Czwarta Gigafabryka Tesli i pierwsza w Europie została dziś oficjalnie otwarta przez dyrektora generalnego firmy Elona Muska, donosi Reuters.

W ramach ceremonii otwarcia Tesla przekazała klientom pierwsze seryjne samochody wyprodukowane w fabryce: 30 kompaktowych SUV-ów Model Y wyprodukowanych w zakładzie w Gruenheide o wartości 5 miliardów euro (5,5 miliarda dolarów), uruchamiając tym samym swój pierwszy europejski zakład produkcyjny z największą inwestycją w niemiecką fabrykę samochodów od lat.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz wziął udział w ceremonii wraz z dyrektorem naczelnym Tesli, Elonem Muskiem. Firma początkowo miała nadzieję, że rozpocznie produkcję w fabryce latem 2021 roku, ale połączenie pandemii, zakłóceń w łańcuchu dostaw i problemów środowiskowych opóźniło jej otwarcie. A lokalne władze twierdzą, że otwarcie nastąpiło i tak stosunkowo szybko, jak na projekt tej wielkości.

Plan został osiągnięty około dwóch i pół roku po tym, jak Tesla początkowo ogłosiła swoje plany budowy fabryki na terenie, który znajduje się tuż za stolicą Niemiec, Berlinem i nosi oficjalnie nazwę Giga Berlin-Brandenburg.

Dzięki planom zatrudnienia 12 000 pracowników niemiecka gigafabryka i sąsiadująca z nią fabryka akumulatorów staną się największym pracodawcą w Brandenburgii, gdzie ma swoją siedzibę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych w Niemczech, w lutym 2022 roku:

Tesla przy pełnej wydajności będzie produkować 500 000 samochodów rocznie — więcej niż 450 000 pojazdów akumulatorowo-elektrycznych, które główny rywal Volkswagena sprzedał na całym świecie w 2021 roku — i wygeneruje 50 gigawatogodzin mocy akumulatora, przewyższając wszystkie inne zakłady w kraju.

Czytaj: Światowy koncern zainwestuje w fabrykę pod Wrocławiem. Szukają ludzi do pracy

Na razie Volkswagen ma przewagę na europejskim rynku pojazdów elektrycznych, z 25-procentowym udziałem w rynku w porównaniu z 13-procentowym udziałem Tesli. Musk powiedział, że zwiększenie produkcji potrwa dłużej niż dwa lata.

JPMorgan przewidywał, że Gruenheide wyprodukuje około 54 000 samochodów w 2022 roku, co oznacza wzrost do 280 000 w 2023 roku i 500 000 w 2025 roku.

Volkswagen, który w tym roku otrzymał już zamówienia na 95 000 pojazdów z napędem elektrycznym w Europie, planuje nową fabrykę pojazdów elektrycznych o wartości 2 miliardów euro wraz z fabryką w Wolfsburgu i sześcioma fabrykami akumulatorów w całej Europie.

Ale jego oś czasu pozostaje w tyle za Teslą, z otwarciem fabryki EV w 2026 roku i pierwszą fabryką akumulatorów w 2023 roku.

Czytaj: Po raz pierwszy w Europie sprzedaż pojazdów elektrycznych pokonała samochody z silnikiem Diesla

Tesla otrzymała ostateczne pozwolenie od władz lokalnych 4 marca na rozpoczęcie produkcji, pod warunkiem, że spełni warunki dotyczące takich kwestii, jak zużycie wody i kontrola zanieczyszczenia powietrza.

Producent samochodów był bliski utraty kontraktu na dostawę wody, gdy lokalne grupy ekologiczne złożyły skargę przeciwko Ministerstwu Środowiska, kwestionując licencję, którą przyznała dostawcy wody Tesli.

Sąd ostatecznie orzekł, że wydobycie wody może być kontynuowane pod warunkiem przeprowadzenia przez ministerstwo nowych konsultacji społecznych.

Tesla i jej dyrektor generalny konsekwentnie bronią wpływu fabryki na środowisko. Musk przekonywał, że Gigafabryka zużyje „stosunkowo mało” wody, a las, który trzeba było wykarczować przed budową, nie jest naturalny (został zasadzony w celu zaopatrzenia fabryki tektury).

Czytaj: Elon Musk w 2021 roku zapłacił 11 miliardów dolarów podatku

Stworzenie europejskiego centrum produkcyjnego będzie ważnym logistycznym zwycięstwem Tesli, która obecnie importuje europejskie samochody ze swoich fabryk w innych częściach świata. Berlińska Gigafabryka śledzi lokalizacje w Nevadzie w Nowym Jorku i Szanghaju w Chinach. W Teksasie powstaje obecnie piąta fabryka, w której firma będzie również miała swoją siedzibę.

wad

Brak postów do wyświetlenia