To, co jesz, może kształtować Twoją osobowość

0
206
Okazuje się, że w powiedzeniu "Jesteś tym, co jesz" jest bardzo dużo prawdy. Zdjęcie: Pixabay

Nowe badania pokazują, że różne bakterie i metabolomy w jelitach są powiązane z cechami osobowości.

Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Texas A&M University School of Public Health, przybliżyło nas w kierunku wykazania, że może być trochę prawdy w starym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”.

Badanie, które zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Nutrients, sugeruje, że z każdą cechą osobowości związane są różne bakterie i metabolomy.

„To wzmacnia wiele koncepcji zdrowia publicznego związanych z odżywianiem i zdrowiem” – powiedział Matthew Lee Smith, profesor nadzwyczajny w Departamencie Zdrowia Środowiskowego i Pracy oraz jeden z badaczy biorących udział w badaniu.

„Mikrobiom jelitowy może wpływać na to, jaki jesteś cały czas, a nie tylko na to, jaki jesteś dzisiaj. Te odkrycia są bardziej sugestywne niż ostateczne, ale przyczyniły się do naszego zrozumienia, jak zdrowie jelit wpływa na to, co czujemy”.

Popularne: Jak bakterie jelitowe są powiązane ze zdrowiem psychicznym?

Zespół badawczy zbadał korelację między energią psychiczną (ME), zmęczeniem psychicznym (MF), energią fizyczną (PE), zmęczeniem fizycznym (PF) a mikrobiomem jelitowym. Odkryto, że bakterie i metabolom związane z metabolizmem były związane z energią psychiczną lub fizyczną, podczas gdy bakterie związane ze stanem zapalnym wiązały się ze zmęczeniem psychicznym lub fizycznym.

„To, co jesz, określa bakterie i mikrobiom w jelitach” – powiedział Ali Boolani, profesor nadzwyczajny na Wydziale Fizjoterapii na Uniwersytecie Clarkson i główny autor badania. „Dzięki temu badaniu ustaliliśmy eksploracyjny związek między mikrobiomem osoby a jej nastrojem”.

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!

Zmęczenie jest znanym problemem, który przyczynia się do słabych wyników w pracy i szkole i można go przypisać wielu chorobom i zaburzeniom wśród osób w średnim i starszym wieku, ale jest to problem słabo poznany.

Kiedy ktoś mówi, że jest zmęczony, najczęściej przypisuje się to brakowi energii. Jednak nowsze dowody wykazały, że nie są one tak powiązane, jak wcześniej wmawiano nam. Zmęczenie i energia to odrębne nastroje, niekoniecznie przeciwieństwa.

Jednym z obszarów, który okazał się przyczyniać do zmęczenia, jest odżywianie lub jego brak. Żywność jest największym źródłem energii dla poszczególnych osób, a zdrowa dieta może pomóc w zwalczaniu niektórych pułapek związanych ze zmęczeniem. Nie jest to jednak jedyny czynnik.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zespół badawczy zbadał podgrupę osób z większego badania, które badało mikrobiom jelitowy. Uczestnicy wypełnili krótką ankietę, która została wykorzystana do zidentyfikowania potencjalnych korelacji między mikrobiotą jelitową a energią psychiczną i fizyczną oraz zmęczeniem.

Odkryli, że cztery cechy, ME, MF, PE i PF mają unikalne, ale nakładające się profile bakterii jelitowych, co sugeruje potrzebę dalszego zbadania roli mikroflory jelitowej w celu zrozumienia długotrwałych uczuć energii i zmęczenia.

„Wiemy, że na energię i zmęczenie może wpływać tak wiele rzeczy, jak to, co jesz, aktywność fizyczna, sen, przewlekłe schorzenia lub leki, które przyjmujesz na te schorzenia” – powiedział Smith. „Zrozumienie, w jaki sposób odżywianie i niedożywienie są powiązane ze zmęczeniem i energią, jest ważne, ponieważ upadki, chroniczne zmęczenie i niski poziom energii mogą pogorszyć zdrowie i jakość życia starszych osób żyjących z chorobami przewlekłymi.”

„Myślę, że częścią zabawy jest patrzenie na niektóre z tych relacji i możliwość lepszego dostrzeżenia tej wzajemnej zależności i tego, jak to, co jesz, może wpłynąć na te rzeczy” – powiedział.

„To badanie jest mocnym przykładem nauki zespołowej z multidyscyplinarnym zbiorem uczonych” – powiedział Smith. „Zespół reprezentuje fizjoterapię, biologię, fizjologię, chemię, mikrobiologię i zdrowie publiczne. Daje to wiele perspektyw, które mogą działać wspólnie w celu interpretacji i raportowania wyników naukowych”.