To jest najwyższy budynek na świecie

0
619
Ten dubajski drapacz chmur jest w stanie pomieścić około 35 tysięcy osób jednocześnie. Zdjęcie: Twitter

Najwyższym budynkiem na świecie jest Burdż Chalifa w Dubaju, który ma 828 metrów wysokości.

Ożywienie Burdż Chalifa (Burj Khalifa) wymagało połączenia wizjonerskich ideałów i solidnej nauki. W trakcie projektu zgromadzono inspirującą liczbę faktów, liczb i statystyk.

Burdż Chalifa jest nie tylko najwyższym budynkiem na świecie, ale także imponująco bije kilka innych rekordów.

Rekordy świata

Na ponad 828 metrach i ponad 160 piętrach Burj Khalifa posiada następujące rekordy:

  • Najwyższy budynek na świecie;
  • Najwyższa konstrukcja wolnostojąca na świecie;
  • Najwyższe zajmowane piętro na świecie;
  • Najwyższy odkryty taras widokowy na świecie;
  • Winda o najdłuższym dystansie na świecie;
  • Najwyższa winda serwisowa na świecie.

Burdż Chalifa jest trzy razy wyższy od Wieży Eiffla i prawie dwa razy wyższy od Empire State Building. Jego przebijająca chmury wysokość jest z pewnością jednym z najbardziej imponujących faktów na temat Burdż Chalifa.

Czytaj: Miracle Garden w Dubaju – największy ogród na świecie

Twitter

Najwyższy z superwysokich

Burdż Chalifa jest nie tylko najwyższym budynkiem na świecie, ale także pobił dwa inne imponujące rekordy: najwyższą konstrukcję (wcześniej ten tytuł należał do masztu telewizyjnego KVLY w Blanchard w Północnej Dakocie) oraz najwyższą wolnostojącą konstrukcję (wcześniej tytuł ten należał do wieży CN w Toronto).

Czytaj: Ta wieża w Dubaju będzie obracać się wraz z wiatrem!

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów Burdż Chalifa jest to, ile ważą materiały. Patrząc na to z odpowiedniej perspektywy, ciężar betonu odpowiada 100 000 słoni. Całkowita waga aluminium użytego w Burdż Chalifa odpowiada wadze pięciu samolotów A380.

Interesującym faktem, którym Burdż Chalifa może się pochwalić, to zrównoważony rozwój i ponowne wykorzystanie zasobów. Każdego roku w sposób zrównoważony zbiera się 15 milionów galonów wody. Woda jest wykorzystywana do nawadniania, podlewania krajobrazu i roślin, do systemu chłodzenia oraz do zasilania Fontanny Dubaju.

Czytaj: Lotnisko Kraków: nowe połączenia z Dubajem i Lubeką

Twitter

Kilka ciekawostek Burdż Chalifa na temat wind: w budynku znajduje się najdłuższa pojedyncza winda, która ma 140 pięter. Prędkość windy Burdż Chalifa wynosi 10 metrów na sekundę, co czyni ją jedną z najszybszych wind na świecie. Czas dojazdu windą Burdż Chalifa na taras widokowy na 124. piętro to tylko jedna minuta.

Jednym z mniej znanych i ciekawszych faktów na temat Burdż Chalifa jest to, że czubek kuli Burdż Chalifa można zobaczyć nawet z odległości 95 kilometrów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dość znana informacja o Burdż Chalifa mówi, że w szczytowym okresie budowy przy budynku pracowało 12 000 pracowników dziennie.

Ukończenie Burdż Chalifa zajęło ponad 110 000 ton betonu, 55 000 ton stalowych prętów zbrojeniowych i 22 miliony roboczogodzin.

Ile dokładnie zajęło zbudowanie Burdż Chalifa? Wykopaliska rozpoczęły się w styczniu 2004 roku. Sześć lat później Burdż Chalifa został ostatecznie otwarty w styczniu 2010 roku.

Innym interesującym faktem Burdż Chalifa jest to, że ma przypominać kwiat Hymenocallis (Błonczatka). Centralny rdzeń wyłania się u góry i kończy się rzeźbioną iglicą.

To wiele faktów na temat najwyższego budynku na świecie. Do czego właściwie służy Burdż Chalifa? W rzeczywistości jest to budynek wielofunkcyjny, w którym znajdują się restauracje, hotel, apartamenty mieszkalne, powierzchnia biurowa i jest atrakcją turystyczną z tarasami widokowymi. Gotowy do odwiedzenia?

Pixabay