To musisz wiedzieć udzielając pomocy w nagłym wypadku. Uratuj siebie i bliskich!

0
1084
Bardzo dobry poradnik, jak udzielać pierwszej pomocy, gdy znajdziesz się w sytuacji kryzysowej.

Podstawowa wiedza, jak się zachować w przypadku udzielania pierwszej pomocy może dosłownie uratować życie, w tym własne. Kiedy znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, trzeba umieć ocenić realne zagrożenie, co możesz zrobić, aby pomóc, a nawet znać różnicę pomiędzy tym, co pomoże, a co zaszkodzi.

Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji, przede wszystkim trzeba opanować emocje i zachować spokój. To umożliwi logiczne i skuteczne działanie.

Przygotowaliśmy dzisiaj kilka szybkich wskazówek odnośnie udzielania pierwszej pomocy, które pewnego dnia uratują Tobie lub komuś życie.

1.Rany

Zawsze, gdy masz do czynienia z raną, powinieneś zawsze podnosić ją ponad poziom swojego serca. To zmniejszy obrzęk i krwawienie. Jeśli Twoja rana jest na biodrach lub pośladkach, połóż się i unieść miejsce z raną, wkładając pod siebie poduszki. Jeśli nie jesteś w stanie podnieść ciała, tam gdzie masz ranę, staraj się utrzymać ranę na poziomie serca lub jak najbliżej.

2. Oparzenia pierwszego stopnia

Oparzenia pierwszego stopnia, znane również jako powierzchowne oparzenia, wpływają tylko na górną warstwę skóry. Chociaż mogą być bolesne, na szczęście nie są poważne. Aby je leczyć, opłucz ranę letnią wodą. Podczas gdy lodowata woda może wydawać się bardziej oczywista, może to spowodować większe uszkodzenie skóry. Po oczyszczeniu oparzenia nałóż okład z lodu lub zimny kompres.

Używanie masła to dawny sposób ludowy, ale może to spowodować większe uszkodzenie rany, ponieważ spowalnia uwalnianie ciepła. Pasta wytworzona przez zmieszanie wody i sody oczyszczonej pomoże w uwolnieniu ciepła z oparzenia. Zresztą soda oczyszczona jest zbawienna na bardzo wiele rzeczy. Przy oparzeniach potrafi zdziałać cuda.

3. Atak serca

Jeśli chodzi o atak serca, wczesna interwencja pomaga zapobiec najgorszemu. Zażycie aspiryny może pomóc, ponieważ lek będzie hamować płytki krwi powodujące krzepnięcie krwi, co blokuje tętnice. Podczas przyjmowania aspiryny ważne jest przyjmowanie małych dawek i żucie pigułki (pogryzienie tabletki) zamiast jej połykania lub przyjmowania z wodą, ponieważ zadziała to o wiele szybciej. I jak najszybciej zadzwoń po pogotowie.

4. Ukąszenie pszczoły

Jeśli zostałeś ukąszony przez pszczołę, musisz usunąć żądło. Powszechnie uważa się, że wyciągnięcie żądła ze skóry zmniejszy rozprzestrzenianie się trucizny. Musisz spróbować usunąć żądło tak szybko, jak to możliwe, bez względu na to, jak to zrobisz: czy usuniesz szczypcami czy wyciągniesz. Musisz też jak najszybciej zmienić miejsce, ponieważ pszczoła w momencie utracenia żądła uwalnia zapach, który przyciąga inne pszczoły do miejsca,w którym jesteś, a to grozi kolejnym ukąszeniem. Po usunięciu żądła i zmienieniu miejsca, umyj ranę i nałóż zimny kompres. Jeśli masz alergię, jak najszybciej skontaktuj się ze służbami ratunkowymi.

5. Złamania

Jeśli chodzi o złamania, nie próbuj samodzielnie nastawiać rany, ale utrzymuj kończynę ustabilizowaną i nieruchomą za pomocą opaski. Ważną rzeczą jest utrzymanie złamanej kończyny w tej samej pozycji i zapewnienie całkowitego unieruchomienia. Zawsze trzeba udać się po pomoc medyczną, aby uniknąć dalszych obrażeń.

6. Uraz oka

Kiedy zostaniesz zraniony, zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest oczyszczenie rany. Jednak, gdy zranisz oko, najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić to zasłonięcie oka, a następnie szukanie pomocy medycznej. Próbując samemu oczyścić swoje oko, możesz jeszcze bardziej sobie zaszkodzić, co może spowodować trwałe uszkodzenie. Wyjątkiem od tej zasady jest dostanie się substancji chemicznych do oczu, w którym to przypadku należy natychmiast przepłukać oczy pod bieżącą wodą.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 najbardziej szkodliwych substancji w pomieszczeniach. Unikaj ich w miarę możliwości!

7. Drzazgi

Drzazgi są pełne zarazków i mogą łatwo infekować otwartą skórę, dlatego zawsze pamiętaj, aby zachować sterylność w kontaktach z nimi. Jeśli masz drzazgę, która jest całkowicie osadzona w skórze, powinieneś najpierw oczyścić skórę środkiem antyseptycznym, a następnie usunąć drzazgę igłą wysterylizowaną wrzącą wodą. Następnie umyj miejsce wodą z mydłem.

8. Ukąszenie węża

W programach telewizyjnych i filmach, gdy ktoś zostaje ugryziony przez jadowitego węża, pierwszą reakcją jest wyssanie trucizny. Realistycznie rzecz biorąc, trucizna dostała się już do krwiobiegu ofiary, więc to nie pomoże. Kiedy zostaniesz ukąszony przez węża, najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju. Musisz zmniejszyć tętno, aby spowolnić rozprzestrzenianie się trucizny. Podobnie przyjmowanie środków przeciwbólowych może rozrzedzić krew i przyspieszyć działanie jadu. Natychmiast skontaktuj się ze służbą medyczną, aby uzyskać właściwy środek przeciwwstrząsowy; jeśli musisz się przenieść, aby uzyskać pomoc, pamiętaj, aby chodzić, a nie biegać, aby zachować spokój i nie podwyższać sobie tempa. Jeśli możesz, nałóż olej kokosowy na ranę, ponieważ może on pomóc w zwalczaniu bakterii i pasożytów oraz zabandażuj to miejsce.

9. Oparzenie przez meduzę

Nic tak nie może zepsuć miłego dnia na plaży jak użądlenie meduzy. Możesz spróbować spłukać ranę słoną wodą lub bardzo ciepłą (wręcz gorącą) wodą z octem albo nałożyć na miejsce mieszaninę z sody oczyszczonej i wody. Być może słyszałeś popularną legendę, że mocz może być używany do leczenia użądleń meduz. Realistycznie, mocz zwykle nie ma wystarczającej ilości kwasu, aby przeciwdziałać jadowi. Chociaż istnieją twierdzenia, że mocz może zmniejszyć ból, gorąca woda jest równie skuteczna.

10. Blizny

Kiedy doznasz urazu, możesz się martwić o paskudną bliznę, ale są pewne środki, które możesz podjąć, aby zapobiec powstawaniu blizny. Soda oczyszczona ma właściwości dezynfekujące, które zapobiegają tworzeniu się blizn, które mogą usunąć stwardniały strup, a nawet mogą zapobiec infekcji. Podczas leczenia urazu sodą oczyszczoną ważne jest również, aby rana miała kontakt z otwartym powietrzem. Ponadto soda oczyszczona może być również mieszana z wodą, tworząc środek antyseptyczny.

11. Trudności z oddychaniem

Jeśli ktoś przestał oddychać, to zazwyczaj w drogach oddechowych tej osoby występuje blokada. Należy obrócić tę osobę na plecy, sprawdzić usta i usunąć wszystko, co mogłoby zablokować oddychanie, nawet płyny. Aby otworzyć drogi oddechowe, przechyl głowę i podnieś podbródek tej osoby, kładąc dłoń blisko czubka głowy lub czoła. Alternatywnie, możesz wykonać to, co nazywa się „pchnięciem szczęki”, umieszczając palce pod szczęką i podnosząc dolną szczękę, bez poruszania szyją, aby otworzyć usta. To podnosi język i pomaga zmniejszyć blokowanie powietrza. Następnie wykonaj odchylanie głowy, aż drogi oddechowe się otworzą.

12. Usuwanie plastra

Pierwsza pomoc jest ważna nie tylko wtedy, gdy po raz pierwszy doznasz obrażeń, ale także podczas procesu leczenia. Aby skuteczne usunąć plaster należy rozpuścić klej, pokrywając miejsce oliwką dla dzieci, alkoholem lub ciepłą wodą. Możesz także zamrozić plaster kostkami lodu. Pomimo pokusy, aby plaster zerwać od razu, nie rób tego, ponieważ możesz zerwać strup lub ponownie otworzyć ranę. Rób to powoli i z głową.

Źródło i zdjęcia: brightside.me

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl