To naprawdę się dzieje, gdy łamiesz kostki

0
360

Na tym świecie są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy łamią sobie kostki, i ci, którzy wzdrygają się za każdym razem, gdy słyszą, jak jeden po drugim stukają czyjeś stawy.

Jeśli należysz do pierwszej grupy, prawdopodobnie słyszałeś, jak ktoś mówił ci, jak złe jest dla Twojego zdrowia ciągłe łamanie palców. Być może zastanawiałeś się nad tym, ale to prawdopodobnie nigdy nie powstrzymało Cię przed zrobieniem tego ponownie. Po latach debat nad tym, czy łamanie sobie kostek jest dla Ciebie złe, w końcu mamy odpowiedź.

Oto, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy łamiesz kostki:

Wraz z wiekiem Twoje ciało się zmienia. Być może zauważyłeś, że mięśnie zaczynają się kurczyć, odczuwasz bóle stawów i słyszysz „trzaskające” odgłosy podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Jeśli regularnie łamiesz kostki, prawdopodobnie lubisz odczuwać, jak rozciągają się palce, a następnie słychać trzaskanie. Ale czy wiesz, co tak naprawdę dzieje się z Twoim ciałem, kiedy łamiesz kostki?

Oto co mówi nauka: w stawie dwie kości łączą się w Twoim ciele. Są przymocowane więzadłami. Między kośćmi jest niewielka przestrzeń, aby palce mogły się zgiąć. Kiedy łamiesz kostki, odrywasz powierzchnie stawu i rozsuwasz kości. Zmniejsza to ciśnienie w stawie.

Czytaj: Sposób, w jaki krzyżujesz palce, pokazuje, jakim jesteś człowiekiem

Więc o co chodzi z tym trzaskającym dźwiękiem?

W Twoich stawach znajduje się płyn zawierający gazy, takie jak dwutlenek węgla, tlen i azot. Kiedy ciśnienie w złączu spada, gazy te są uwalniane. Bąbelek gazu, który jest uwalniany przez pękanie, wytwarza ten głośny trzask, który słyszysz – ten, który powoduje, że ludzie obok aż się wzdrygają.

Według dr Boutina, radiologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, pękanie kostek powoduje rozciąganie stawów. Czy zauważyłeś kiedyś lepszy zakres ruchu palców po złamaniu kostek? Dzieje się tak, ponieważ zmniejszenie nacisku w stawach sprawia, że palce stają się bardziej elastyczne.

Czytaj: Z Wrocławia polecimy do Bułgarii. Jest nowe połączenie!

Więc czy „strzelanie palcami” jest dla Ciebie szkodliwe?

Nie! Dr Greg Kawchuk z Uniwersytetu Alberty wyjaśnia, że ludzie prawdopodobnie zakładają, że to zły nawyk z powodu tego niesławnego trzasku. Nie ma dowodów sugerujących, że pękanie kostek może powodować stan zapalny lub artretyzm. Badania wykazały również, że pękanie kostek nie zwiększa degeneracji stawów.

Jeśli chcesz zadzwonić do swojej mamy i powiedzieć jej, że masz rację, teraz jest na to czas. Chociaż niektórzy ludzie mogą nigdy nie przyzwyczaić się do tych łamiących się palców, możesz przestać martwić się, że w przyszłości będą Cię boleć palce.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

johannesfloe.com – Art to remember