To nie jest zwykła klamka do drzwi. Ta klamka zabija 99,8% zarazków

0
613
Ta klamka zabija bakterie.

Niektórzy mówią, że wszystkie genialne rzeczy w rzeczywistości są proste. I jest w tym trochę prawdy, ponieważ jeśli pomyślisz o tym przez sekundę, to zdasz sobie sprawę, że większość wynalazków używanych na co dzień jest dość prosta. Wystarczy dobry pomysł i odrobina wiedzy.

Tak właśnie się stało w przypadku dwóch nastolatków z Chin. 17-letni Sum Ming Wong i 18-letni King Pong Li badali właściwości chemiczne dwutlenku tytanu, kiedy zdali sobie sprawę, że można go zastosować na tak podstawowym elemencie, jak klamka i może to zmienić życie ludzi na całym świecie.

Wkrótce będziesz mógł rzucić środek do dezynfekcji rąk. Dwóch nastolatków z Hongkongu stworzyło nową klamkę, która usuwa 99,8% wszystkich zarazków podczas kontaktu, potencjalnie rewolucjonizując przemysł higieniczny. To nie jest zwykła klamka do drzwi, ponieważ dezynfekuje się za pomocą światła.

Zdając sobie sprawę z tego, w jakim stopniu bakterie rozprzestrzeniają się na klamkach drzwi publicznych, wózkach sklepowych i innych przedmiotach codziennie dotykanych przez setki, jeśli nie tysiące ludzi, studenci poszukali materiału, który mógłby wyeliminować bakterie. Okazuje się, że dwutlenek tytanu załatwia sprawę, ale musieli wymyślić innowacyjny sposób na jego aktywację.

Nastolatkowie odkryli, że dwutlenek tytanu jest niezwykle skuteczny w zabijaniu bakterii i wpadli na pomysł, że zmielą go na drobny proszek. Zauważyli również, że tytan działa lepiej po wystawieniu na działanie promieni UV. Myśląc o tym, jak najlepiej wykorzystać swoje odkrycie, wpadła im do głowy jedna prosta, ale genialna rzecz.

Klamka jest bardziej skuteczna, gdy jest wystawiona na światło ultrafioletowe (UV). Ponieważ większość obiektów rozprzestrzeniających zarazki znajduje się w pomieszczeniach, musieli wymyślić sposób na wystawienie dwutlenku tytanu na działanie promieni UV w pomieszczeniu, dlatego umieścili światło LED w jednym z uchwytów przytrzymujących klamkę.

Dioda LED jest zasilana przez przekładnię w drzwiach, która zbiera energię kinetyczną ruchu drzwi i przekształca ją w ładunek elektryczny. Gdy ktoś chwyta za uchwyt, światło UV włącza się, aktywuje dwutlenek tytanu i natychmiast usuwa 99,8% zarazków.

Czytaj: Poznaj najbrudniejsze przedmioty świata, które codziennie dotykasz

Klamka została stworzona przez studentów University of Hong Kong, Stum’a Ming Wong i King’a Pong Li.

Wiedząc, że klamki są jednym z najbardziej zainfekowanych bakteriami przedmiotem w naszej cywilizacji, zaprojektowali klamkę wykonaną ze szklanej rurki z małymi aluminiowymi kapslami zarówno na górze, jak i na dole. Cała szklana konstrukcja pokryta jest proszkiem dwutlenku tytanu.

Klamka jest pokryta powłoką foto-katalityczną, co oznacza, że jej zdolności chemiczne są wyzwalane przez światło.

„Wiedzieliśmy, że wiele infekcji może rozprzestrzeniać się przez kontakt, na przykład wirus SARS, MERS, choroby stóp i jamy ustnej oraz Candida Auris” – powiedzieli studenci.

„W dzisiejszych czasach ludzie używają chemicznych środków czyszczących do czyszczenia miejsc publicznych i są one szkodliwe dla ludzkiego ciała. Nasz projekt ma wysoką trwałość i jest skuteczny” – dodali studenci.

Reakcja chemiczna aktywowana światłem UV niszczy bakterie zgromadzone na klamce.

Studenci mówią również, że ich główna inspiracja do poszukiwania takiego wynalazku pojawiła się po wybuchu SARS (czyli zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) w 2003 roku, kiedy wirus ten zaraził ponad 8000 osób na całym świecie, a w szczególności ludzi w Chinach, gdzie zmarło 700 osób.

Wynalazek ten trafił na listę nagród Jamesa Dysona w 2019 roku i typowany jest na jedno z najlepszych odkryć.

Źródło i zdjęcia: inhabitat.com, sciencenewsforstudents.org

Czytaj: Człowiek, który potrafi kontrolować swój organizm