To nie śnieg, to tylko sezon pająków w Australii

0
893
Dlaczego masywne pajęczyny pokrywają region Australii?

Pajęczyny pokryły australijski krajobraz po powodziach.

Po tym, jak ulewne deszcze i powodzie nawiedziły południowo-wschodni stan Wiktorii, tysiące pająków utkały sieci rozciągające się na drzewach i znakach drogowych, tworząc ogromne płachty pajęczynowe.

W Gippsland dni intensywnych opadów spowodowały, że pająki wspinały się na wyższy poziom, stosując taktykę przetrwania zwaną „balonowaniem”, w której owady wyrzucają jedwab, który przyczepia się do roślinności, umożliwiając im ucieczkę.

Obserwatorzy opisali pajęczyny jako pojedynczy arkusz wypełniony małymi pająkami, falujący jak fala.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co wyjaśnia ogromną sieć pajęczą w Australii?

Twitter

W czerwcu 2021 roku Wiktorię nawiedziły ulewne deszcze i silne wiatry, które doprowadziły do gwałtownych powodzi i poważnych uszkodzeń mienia.

Doprowadziło to do tego, że żyjące na ziemi pająki zaczęły tkać pajęczyny na pobliskie drzewa, próbując szybko oderwać się od ziemi. Wiele tysięcy pająków zrobiło to w tym samym czasie, tworząc „pajęczynowe” płachty pokrywające tereny podmokłe między miastami Sale i Langford, które są oddalone od siebie o około 8 km.

W jednym miejscu w Gippsland pajęczyna miała ponad kilometr wzdłuż drogi, jak podaje BBC.

W stanie Wiktoria to naturalne zjawisko zazwyczaj występuje zimą, kiedy to pada większość czasu. Kiedy tak się dzieje, pająki, które mogą wytwarzać różnorodne jedwabie, wytwarzają ten rodzaj sieci, która jest bardzo cienka i delikatna, i pozwala im odlecieć z wiatrem, czasami nawet na 100 km.

Ponieważ ten balonowy jedwab jest lżejszy od powietrza, przyczepia się do obiektów, takich jak wierzchołki drzew, wysoka trawa i znaki drogowe, umożliwiając pająkom wspinanie się.

Jak wynika z raportu w Guardianie, pająki, które układają takie sieci, nazywane są „wędrownymi łowcami”, które zazwyczaj żyją na ziemi i nie budują sieci. Nawet podczas lotu w sieci po powodzi każdy pająk wyrzuca tylko jedną nitkę – co oznacza, że każda kreska w masywnym kocu z sieci, jest zrobiona przez innego owada.

Dr Ken Walker, starszy znawca ds. owadów z Museums Victoria, powiedział, że prawdopodobnie miliony pająków rzuciły pasma na otaczające drzewa.

Pajęczaki w Australii często przekształcają się w sensacje internetowe. Podczas gdy te balonowe pająki nie są niebezpieczne dla ludzi, niektóre gatunki są. W latach 2000-2013 prawie 12 600 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu ukąszeń pająków. Odcinek Świnki Peppy, brytyjskiego animowanego serialu telewizyjnego, w którym jedna z postaci mówi, że pająki są „bardzo małe” i „nie mogą Cię skrzywdzić”, został wycofany z anteny w tym kraju.

Czytaj: Dlaczego Świnka Peppa jest zakazana? O jakie kraje chodzi?

„Kłębiąca się fala”

Twitter

Jedna z lokalnych radnych, Carolyn Crossley, powiedziała, że wieczorem zeszła na brzeg jeziora, aby sprawdzić, czy nie ma szkód powodziowych, i uderzyło ją zjawisko naturalne. Pani Crossley powiedziała, że widziała już ten efekt, ale nie na tak dużą skalę.

„To nie było przerażające – było piękne. Wszystko było po prostu owinięte tą piękną pajęczą pajęczyną, na wszystkich drzewach i ogrodzeniach. To było absolutnie oszałamiające” – powiedziała BBC.

Czytaj: W Australii znaleziono sposób na walkę z plastikiem.

Niedawne przypadki siania spustoszenia przez zwierzęta

W 2021 roku wschodnie stany Australii były świadkiem „deszczu myszy” – niszczycielskiej plagi myszy, która dotknęła rolników, członków społeczności i mieszkańców. Aby zakończyć kryzys, rząd musiał zezwolić na stosowanie zakazanej trucizny zwanej bromadiolonem.

W styczniu 2020 roku stan Australia Południowa przeprowadził pięciodniowy ubój do 10 000 wielbłądów, używając ostrzału snajperskiego z helikopterów. Wielbłądy w Australii, których liczba przekracza 10 lakh, zostały po raz pierwszy sprowadzone na kontynent pod koniec XIX wieku z Indii, kiedy po raz pierwszy zbadano ogromny region wewnętrzny kraju. Od tego czasu dzikie wielbłądy zagrażają rzadkim zasobom żywności i wody, a także niszczą infrastrukturę i stwarzają zagrożenie dla kierowców.