To urządzenie zapewnia bezpłatne oświetlenie i wodę pitną

0
328
To urządzenie zapewnia bezpłatne oświetlenie i wodę pitną. Zdjęcie: Henry Glogau / Discover Lexus

Projektant z Nowej Zelandii stworzył genialny świetlik dachowy zasilany energią słoneczną, który odsala wodę do picia.

Mieszkańcy slumsów na wybrzeżu Chile widzą dużo wody, ale nie mogą jej pić, ponieważ jest zbyt słona. Na wybrzeżu jest również dużo energii słonecznej, ale nie ma niczego, gdzie można by wykorzystać jej źródło.

Finalista nagrody Lexus Design Award 2021, Henry Glogau, tworzy coś, co wykorzystuje te nieograniczone zasoby światła słonecznego i słonej wody, za pomocą zasilanego energią słoneczną aparatu odsalającego i opraw oświetleniowych.

Tak więc projekt wykorzystuje energetykę słoneczną i wodę morską do stworzenia świetlika do odsalania słonecznego. Urządzenie emituje naturalne rozproszone światło, produkuje wodę pitną i wykorzystuje resztki solanki do wytwarzania energii.

Czytaj: Większość energii w Europie pochodziła ze źródeł odnawialnych w 2020 roku

W Chile 110 000 rodzin mieszka w 800 dzielnicach slumsów, w których brakuje czystej wody, zasilanie jest dostarczane przez gniazdo zelektryfikowanych os z kruchymi liniami energetycznymi, a okna są często zabijane deskami w celu zwiększenia prywatności i bezpieczeństwa, usuwając prawie całe naturalne światło.

„Chciałem uzyskać projekt, który byłby zrównoważony, pasywny i tworzył uderzający element wnętrza ciemnej osady” – pisze Goglau, który ukończył Królewską Duńską Akademię z tytułem magistra w dziedzinie architektury specjalistycznej do ekstremalnych warunków.

„W trakcie mojego procesu projektowania stało się jasne, że mogę rozwiązać problem braku oświetlenia wewnętrznego i dostępu do wody, tworząc hybrydowe urządzenie do świetlika i odsalania za pomocą energii słonecznej”.

Rozwiązanie Goglaua może oczyścić 440 mililitrów wody dziennie, a resztki solanki przesiewa się do baterii wykonanych z cynku i miedzi, gdzie zasilają taśmę LED do użytku w nocy.

To urządzenie zapewnia bezpłatne oświetlenie i wodę pitną.

Odsalanie słoneczne Skylight

W dzień światło zasilane jest przez mały panel słoneczny, a całość jest tania w produkcji.

Czytaj: Wrocławski Budynek Concordia Design najlepszy na świecie!

Nie tylko skupiony na funkcji, świetlik z solą słoneczną jest modelowany w taki sposób, aby wykorzystać chemiczny proces parowania i kondensacji do tworzenia dziwacznych wzorów oświetlenia na ścianach i podłodze, gdy fotony przemieszczają się przez kropelki wody, parę i falowanie w stylizowany odcień.

Z pomocą lokalnych organizacji pozarządowych urządzenie Goglau – jeszcze zanim Lexus wybrał zwycięzcę spośród sześciu finalistów – było już instalowane w nieformalnych domach w chilijskim mieście Antofagasta.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org