Toksyczni rodzice. Kim są? Jakie są następstwa toksyczności?

0
738
Problem toksycznych rodziców po raz pierwszy klarownie opisała i wyakcentowała amerykańska terapeutka, Susan Forward. Zdjęcie: pixabay.com

Temat toksycznych rodziców nie występuje w mediach zbyt często. Kim są wspomniani toksyczni rodzice? Jaki wpływ mają na swoje dzieci? Co się dzieje w dorosłym życiu z osobami, wychowanymi przez toksycznych rodziców.

Problem toksycznych rodziców opisała w swojej książce Susan Forward

Kim są toksyczni rodzice?

Otóż okazuje się, że toksyczność rodziców to nie tylko alkoholizm czy przemoc domowa. To przede wszystkim manipulacja, ciągła krytyka, poniżanie, szantaż, odmawianie miłości, nadmierna kontrola, nadopiekuńczość, brak swobody, podcinanie skrzydeł, utwierdzanie w przekonaniu, że człowiek się do niczego nie nadaje. 

Jakie skutki w dorosłym życiu niesie toksyczna miłość rodzicielska?

Wspomniana Susan Forward, w swojej książce przedstawia dorosłych ludzi skatowanych przez własnych rodziców.  Widzimy obraz ludzi krytykowanych, dręczonych okrutnymi żartami, poniżanych, wyśmiewanych. Ci dorośli pod wpływem toksycznych rodziców mają zachwiane poczucie własnej wartości. Są nieśmiali, zamknięci w sobie. Ich życiu towarzyszy trauma, poczucie znieważenia i poniżenia. Osoba dorosła z toksycznego domu może mieć problemy ze snem, miewa koszmary nocne. Następstwem toksyczności są także: depresja, zaburzenia lękowe, bóle głowy, tiki nerwowe, drżenie mięśni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Po tych zachowaniach rozpoznasz toksyczną osobę

Jakie typy toksycznych rodziców można wymienić? Tu poza oczywistymi typami, takimi jak: rodzice alkoholicy, rodzice dopuszczający się nadużyć seksualnych, stosujący przemoc fizyczną widzimy:

  • rodzice stosujący agresje słowną: przeklinanie, wyzywanie, wyśmiewanie, wypominanie, żałowanie, że dziecko się w ogóle urodziło;
  • rodzice rywalizujący z dzieckiem: nie cieszą się z sukcesów dziecka, chcą być we wszystkim lepsi niż dziecko, zamiast się cieszyć z jego sukcesów;
  • rodzice perfekcjoniści: nie dają dziecku prawa do błędu i porażki, mają wygórowane wymagania wobec dziecka;
  • rodzice pasywni: nie reagują na krzywdę dziecka;
  • rodzice niedojrzali: obarczają dziecko własnymi obowiązkami, powierzając opiekę nad rodzeństwem czy własne domowe obowiązki;
  • rodzice nadmiernie kontrolujący;
  • rodzice uzależniający od siebie dziecko: bombardują miłością, by potem szantażować. Często mówią: „Przecież tyle dla Ciebie poświęciłam, przecież nie zostawisz matki samej”.

To tylko niektóre przykłady toksycznej miłości. Przemoc psychiczna wpływa na każdą sferę życia dorosłego człowieka.  Nie można sobie poradzić w małżeństwie, w relacjach z ludźmi. Toksyny rodziców zatruwają dorosłe życie.

A Ty jakim typem rodzica jesteś? Czy oby na pewno wyrzekasz się toksyczności? Zastanów się. Na naukę nigdy nie jest za późno. Niewiedza nie jest usprawiedliwieniem. Zapraszam do dyskusji pod artykułem.

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl