Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Nagradzaj je naklejkami

0
243
Eksperyment wykazał, że oferowanie dzieciom zabawnych nagród skłoniło je do jedzenia większej ilości warzyw. Zdjęcie: pl.freepik.com

Sekret nakłonienia wybrednych dzieci do jedzenia większej ilości warzyw? Eksperci twierdzą, że nagradzanie dzieci naklejkami za każdym razem, gdy spróbują nowych warzyw działa.

Naukowcy potwierdzili, że wybredne maluchy jedzą więcej warzyw, gdy są nagradzane za ich spróbowanie.

Badanie wykazało, że pozytywne wzmocnienie ich zachowania za pomocą naklejek lub zabawek pomogło im rozwinąć zamiłowanie do zdrowej żywności.

Eksperci ds. żywienia przeprowadzili trzymiesięczne badanie na prawie 600 dzieciach w wieku od jednego do czterech lat, które uczęszczały do żłobków w Limburgii, w Holandii.

Czytaj: W holenderskim mieście Utrecht powstała nietypowa ścieżka rowerowa. Przebiega przez dach szkoły.

Główna badaczka Britt van Belkom z Uniwersytetu w Maastricht powiedziała, że ważne jest, aby dzieci zaczęły jeść warzywa od najmłodszych lat.

pl.freepik.com

Nowe badanie sugeruje, że dawanie dzieciom zabawnych nagród, takich jak naklejki i zabawkowe korony, może zachęcić je do jedzenia większej ilości warzyw.

„Z poprzednich badań wiemy, że małe dzieci zazwyczaj muszą spróbować nowego warzywa od ośmiu do dziesięciu razy, zanim im się spodoba” – powiedziała Britt van Belkom.

„Zastanawialiśmy się więc, czy wielokrotne proszenie dzieci o spróbowanie warzyw sprawi, że będą bardziej skłonne do zjedzenia zieleniny.”

„Byliśmy również zainteresowani tym, czy zapewnienie zabawnej nagrody może coś zmienić”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nagrodzone dzieci zjadały do dwóch warzyw więcej niż te, które nie zostały nagrodzone. Łącznie w programie wzięło udział 598 dzieci.

Dzieci zostały podzielone na trzy grupy. W pierwszej grupie dawano warzywo do spróbowania, a później nagrodę. W drugiej grupie dawano warzywo do spróbowania bez nagrody. Trzecia grupa była kontrolna, której nie dawano warzyw ani nagród.

Pierwsze dwie grupy miały możliwość spróbowania różnych warzyw codziennie przez trzy miesiące.

Osoby z grupy z nagrodami otrzymywały zabawne, nieżywnościowe nagrody, takie jak naklejkę lub zabawkową koronę, gdy spróbowały warzyw.

Znajomość warzyw i chęć ich degustacji mierzono na początku i na końcu badania.

Mierzono, pokazując dzieciom 14 różnych warzyw i pytając, ile mogą nazwać.

Warzywa te to: pomidor, sałata, ogórek, marchew, papryka, cebula, brokuły, groszek, kalafior, pieczarki, fasolka szparagowa, cykoria, dynia i szparagi.

Konsumpcję mierzono dając młodym szansę skosztowania sześciu warzyw wielkości kęsa – pomidora, ogórka, marchwi, papryki, rzodkiewki i kalafiora – i licząc, ile chcą spróbować.

Czytaj: Dwa owoce i trzy warzywa dziennie – przepis na długowieczność

Przed badaniem dzieci z grupy kontrolnej potrafiły zidentyfikować około ośmiu warzyw, ale później liczba ta wzrosła do około 10.

Ci, którzy otrzymali nagrody, i ci, którzy nie otrzymali nagrody, również zidentyfikowali więcej warzyw – wzrost z około dziewięciu warzyw do 11.

Wszystkie dzieci chciały spróbować około pięciu do sześciu rodzajów warzyw przed rozpoczęciem badania.

Zmniejszyło się to w grupie kontrolnej, pozostało niezmienione w grupie bez nagrody i wzrosło do siedmiu u dzieci, które otrzymały nagrodę.

Badania wykazały, że wiedza na temat warzyw u małych dzieci wzrosła w obu grupach, których częstowano warzywami w porównaniu z grupą kontrolną.

Ale chęć spróbowania warzyw znacznie wzrosła tylko u tych, którym przyznano nagrodę.

Pani van Belkom powiedziała: „Regularne oferowanie dzieciom warzyw w żłobkach znacznie zwiększa ich zdolność rozpoznawania różnych warzyw.”

„Ale nagradzanie małych dzieci za smakowanie warzyw wydaje się również zwiększać ich chęć do spróbowania różnych warzyw”.

Dodała jednak, że rodzaj nagrody odgrywa dużą rolę, i że rodzice powinni upewnić się, że jest to raczej coś zabawnego, a nie słodki poczęstunek.

Otyłość dziecięca staje się rosnącym problemem nie tylko w Wielkiej Brytanii, a najnowsze dane NHS pokazują, że 25,5% dzieci w wieku 10 i 11 lat w Anglii było otyłych na rok 2020/21, podobnie jak 14,4% dzieci w wieku 4 i 5 lat.

W Polsce statystyki też nie napawają optymizmem. Według danych Instytutu Żywienia i Żywności z 2018 roku polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie, a World Obesity Federation sygnalizuje, że do 2030 roku problem otyłości dotknie w naszym kraju prawie milion dzieci. Gdy policzymy, że młode pokolenie (dzieci w wieku 5-19 lat) liczy w Polsce niecałe 7 mln, to zdamy sobie sprawę, że skala problemu jest ogromna.

Najnowsze badanie zostało zaprezentowane na Europejskim Kongresie Otyłości w Maastricht, w Holandii. Dowiedzieliśmy się, że tylko jeden na dziesięciu brytyjskich nastolatków spożywa wystarczającą ilość warzyw.

Badanie finansowane przez rząd wykazało, że zaledwie 10 procent spożywało 200 g lub więcej dziennie z zalecanego przez NHS spożycia 400 g świeżych owoców i warzyw, czyli „pięć porcji dziennie”.