Tych rzeczy nie robią osoby pewne siebie

0
898
zdjęcie: pixabay.com

Psychologie twierdzą, że im większe poczucie własnej wartości, tym mniej egocentryzmu. Podpowiadają także, że dużo łatwiej i przyjemniej by nam się żyło, gdyby każdy z nas popracował nad relacją z samym sobą. Niech te 13 zachowań, których nie zaobserwujemy u pewnych siebie osób posłuży Wam jako inspiracja.

Zbudowanie pewności siebie nie jest łatwą rzeczą. Pewność siebie to stan, w którym czujesz się dobrze we własnej skórze. Osoby pewne siebie znają swoją wartość, nie muszą niczego przed nikim udowadniać, wiedzą czego chcą od życia i co się dla nich liczy. To właśnie takie osoby są najlepszymi partnerami do współpracy, rozmowy i życia.

Ich przewagą nie jest posiadanie ekstra-mocy, której dostali za darmo. To jakimi są ludźmi jest efektem wypracowanych umiejętności. Wiedzą, jakich nawyków unikać, a jakie sprzyjają pewności siebie.

W artykule „Każdy sukces może okazać zbyt mały”. Jak uwierzyć w siebie?” Roberta Rienta można przeczytać, że „poczucie własnej wartości bezpośrednio związane jest z samoakceptacją, niezależnością i świadomością. Aby je sprawdzić, wystarczy uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie: jak się czuję z samym sobą? Poczucie własnej wartości jest stanem, w którym mieści się wiedza na temat tego, kim jesteśmy, oraz związane z tym wspomnienia, doświadczenia, ich zrozumienie. To przekonanie o tym, że jestem w porządku taki, jak jestem. Na drugim biegunie (czyli biegunie niskiego poczucia własnej wartości) są osoby krytyczne, zależne od innych, często doświadczające poczucia winy”.

Z kolei Dr Barbara Markway, psycholog, zaobserwowała 13 rzeczy, których nie robią osoby pewne siebie, osoby o zdrowym poczuciu własnej wartości:

13. Nie czują się gorsi/ mniej wartościowi od innych

Osoby pewne siebie zdają sobie sprawę z tego, że ich wartość wynika z samego faktu istnienia, a nie z tego co robią, jak wyglądają i ile zarabiają. Ludzie pewni siebie nie czują się gorsi, gdy poniosą porażkę, gdy spotkają się z krytyką, stracą pracę lub zostawi ich partner/ka. Osoby pewne siebie nie porównują się z innymi, w ogóle nie czują takiej potrzeby. Bardzo dobrze wiedzą, że każdy ma inną historię, każdy jest inny. Jednak nie oznacza to, że można stać w miejscu. Osoby pewne siebie wiedzą, że trzeba się doskonalić, że nie ma nic za darmo. Sukces innych ludzi nie jest powodem do odczuwania zazdrości czy złości. Osoby pewne siebie nie czują się wtedy zranione, ponieważ wiedzą, że nie są dla nich zagrożeniem. Wiedzą, że mają takie same szanse, aby osiągnąć sukces i cieszyć się życiem.

12. Nie boją się swoich wątpliwości

Lęki, wątpliwości, opory nie muszą być czymś złym. Takie emocje mogą posłużyć jako informacja, że nad czymś trzeba jeszcze popracować i się doszkolić, albo po prostu więcej praktykować. Osoby pewne siebie wewnętrzny głos zwątpienia traktują jako podpowiedź, że potrzebują albo zyskać więcej informacji, albo powinno rozważyć inny kierunek albo powinni odpocząć i zrobić sobie przerwę. Strach przed wystąpieniem? To znak, że warto ćwiczyć. Praktyka czyni mistrza. Nikt nie urodził się mistrzem.

11. Nie wahają się zbyt długo

Każdy z nas ma chwilowe zawahania, ale osób pewnych siebie takie zawahania nie paraliżują. Ludzie pewni siebie są w stanie podejmować ryzyko. A wiadomo, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

10. Nie starają się imponować innym

Zapewne, gdy pomyślisz o osobie pewnej siebie, w Twojej głowie pojawia się obraz osoby, która decyduje się na rejs dookoła świata, rzuca wszystko i wyjeżdża w góry, decyduje się na kurs latania odrzutowce. Tymczasem ludzie pewni siebie nie czują potrzeby widowiskowych działań, ponieważ w ogóle im nie zależy, aby zrobić wrażenie na innych, ale żeby czuć się w porządku wobec siebie i własnego ja. Tacy ludzie dużo częściej realizują się w małych codziennych decyzjach, niż wielkich przygodach udokumentowanych później oczywiście na Facebooku setkami zdjęć.

9. Nie mylą pewności siebie z arogancją

Pewny siebie wcale nie oznacza arogancki i zapatrzony w siebie, tak zwany narcyz. Jak takie osoby odróżnić? Osoba narcystyczna codziennie zakłada maskę, pod którą umiejętnie chowa niskie poczucie własnej wartości. Za każdym razem stara się wyróżnić w tłumie, zdominować każdą rozmowę, narzuca innym swoje zdanie, swoją wizję świata, obstaje przy swoim, porywczo reaguje na brak aprobaty. Z kolei osoba pewna siebie nie będzie miała problemu z powiedzeniem: „Cieszę się, że o tym mówisz. Zwracasz uwagę na interesującą rzecz” i taka osoba kompletnie nie czuje, że straciła w oczach rozmówcy, a tym bardziej że jej autorytet ucierpiał. De facto im większe poczucie własnej wartości, tym mniejszy egocentryzm. Kiedy przestajesz się zastanawiać i zamartwiać, w jaki sposób odbierają Cię inni ludzie, zaczynasz zwracasz większą uwagę na to, którzy ludzie są wokół Ciebie.

8. Nie boją się krytyki

Osoby pewne siebie potrafią przyjąć krytykę, niezależnie czy się zgadzają z taką opinią, czy też nie. Słowa krytyki nie załamują ich, nie łamią ich poczucia własnej wartości i przede wszystkim nie budzą reakcji obronnych w postaci bronienia się.

7. Nie szukają zwycięstwa w sytuacji konfliktowej

Podobnie jest w sytuacji konfliktowej: osoby pewnie siebie nie będą udowadniać swoich racji, tylko skupią się na sposobie rozwiązania konfliktu. Będą potrafił także słuchać i szukać kompromisów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: JAK ZWIĘKSZYĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI? JEST NA TO 7 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW – f7dobry.com

6. Nie paraliżuje ich strach przed porażką

Osoby pewne siebie wiedzą, że porażka jest częścią życia. Ich pewność siebie to nie przekonanie, że nie zawiodą, ale wiara, że nawet jak potknie im się noga, wstaną, otrzepią się i pójdą dalej. Osoby pewne siebie także odczuwają niezadowolenie, mają obawy i chwile zwątpienia, ale ich świadomość własnego „ja”, swoich własnych ograniczeń i sposobów, jak sobie z nimi radzić sprawia, że nie paraliżuje ich strach przed porażką i podejmują kolejne wyzwania.

5. Nie stawiają na perfekcjonizm

Perfekcjonizm to zasadzka, która prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości. Życie nie musi być idealne, sprawy nie muszą rozwiązywać się idealnie, ale wystarczająco dobrze. Jeżeli uważasz, że musisz wiedzieć wszystko, być przygotowany na wszystko, mieć 100 planów B, zanim podejmiesz działanie? Takie myśli tylko powstrzymają Cię od zrobienia czegokolwiek, co jest dla Ciebie ważne.

4. Nie skupiają się na brakach

Osoby pewne siebie kompletnie nie przejmują się, że czegoś nie mają. Wolą być wdzięczne za to, co udało im się do tej pory osiągnąć. Ludzie pewni siebie nie są ślepo zapatrzeni w reklamy, nie wierzą, że gdy kupisz w końcu konkretny produkt X i będziesz go mieć, to od razu będziesz szczęśliwszy. Poczucie niedosytu sprawia, że czujemy się nieszczęśliwsi. Nie warto zatruwać sobie głowy takimi myślami.

3. Nie wierzą we wszystko, co widzą w mediach społecznościowych

Internet opanował świat. Patrząc na życie na Instagramie, można stwierdzić, że każdy ma idealne życie, idealne małżeństwa, idealną pracę, idealne ciała poza mną. Tymczasem, każdy z nas ma gorsze dni, każdy ma prawo być zmęczony, niewyspany, zdenerwowany, podirytowany. Wyciąganie wniosków na temat życia innych ludzi z mediów społecznościowych nie jest dla ludzi pewnych siebie. Życie toczy się zupełnie gdzie indziej. Na pewno nie w wirtualnym świecie.

2. Nie unikają nowych rzeczy

Osoby pewne siebie są otwarte na nowe doświadczenia, nie trzymają się kurczowo jednego rozdziału w życiu i nie boją się wychodzić poza schematy. Kiedy próbują nowego sportu, albo nowego jedzenia, nowych podróży, nie zrażają się niepowodzeniami, które na początku często się pojawiają, bo wiedzą, że to tylko przejściowy etap i później będzie tylko lepiej.

1. Nie skupiają się głównie na sobie

„Czy ładnie wyglądam? Czy dobrze mnie odbiorą? Czy nie zrobię z siebie błazna? Czy to, co mówię będzie dla nich ciekawe? Na pewno zaraz ktoś pomyśli, że nie mam nic ciekawego do powiedzenia”. NIE, NIE, NIE! Osoby pewne siebie nie uzależniają swojego samopoczucia od aprobaty innych. Raczej są ciekawe nowych doświadczeń, nowo poznanych osób, tego, czego ciekawego się mogą od nich dowiedzieć, a nie tego, jak zostaną odebrani.

Źródło: www.psychologytoday.com

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl