Tylko połowa Twoich ″znajomych″ uważa Cię za przyjaciela! Ciekawe badanie

0
549

A Ty ilu masz przyjaciół?

Kiedy nazywamy kogoś „przyjacielem”, mamy nadzieję, że ta przyjaźń jest wzajemna. Ale życie jest pełne niespodzianek.

Kiedy nazywamy kogoś „przyjacielem”, myślimy, że on również nas tak nazywa, a przynajmniej nas lubi, to znaczy, że jest coś wzajemnego. Jednak badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że jest to prawdą tylko w 50% przypadków. Tylko 50% naszych przyjaźni jest wzajemnych. 

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przeanalizowali przyjaźń między 84 osobami w wieku od 23 do 38 lat. Poproszono ich o ocenę relacji z każdą osobą w skali od 0 do 5:

  • 0 – obcy;
  • 3 – przyjaciel;
  • 5 to jeden z najlepszych przyjaciół.

Naukowcy odkryli, że podczas gdy 94% ludzi spodziewało się odwzajemnienia swoich uczuć i przyjaźni, w rzeczywistości tylko 53% odpowiedzi było takich samych.

Jak napisała Kate Murphy w New York Times, wyniki są zgodne z innymi badaniami przeprowadzonymi na ten sam temat w ciągu ostatniej dekady. Tutaj wzajemność w przyjaźni waha się między 34% a 53%.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

verywellfamily.com

Na tę wzajemność może wpływać wiele czynników, w tym sposób definiowania przyjaźni i to jak wybieramy przyjaciół.

Według badań Robina Dunbara, istota ludzka może jednocześnie utrzymywać 150 kontaktów towarzyskich, z którymi utrzymujemy trwałe więzi, a tylko 5 z nich można określić jako bardzo bliskie. Osoby z tej piątki są dla nas najważniejsze, a ich utrata byłaby dla nas bardzo bolesna.

Czytaj: Naukowcy informują: kobiety powinny jeździć na wakacje ze swoimi przyjaciółkami

„Większość ludzi twierdzi, że ma więcej niż pięć przyjaciół, ale prawdopodobnie nie są to dobre relacje czy przyjaźnie” – powiedział jeden z naukowców „The Times”.

Utrzymywanie bliskich relacji wymaga dużo czasu i zasobów, a te rzeczy są zawsze ograniczone. Dlatego liczba prawdziwych przyjaciół jest tak niewielka.

Czy kiedykolwiek miałeś fałszywych przyjaciół?

Czytaj: Most Pilchowicki został wpisany do rejestru zabytków

wad

Brak postów do wyświetlenia