Tysiące humanoidalnych robotów będzie dostępnych w tym roku!

0
236
views
(Zdjęcie: Hanson Robotics. Edycja zdjęć: Andrea Steffen)

Hanson Robotics z siedzibą w Hongkongu zaprezentował humanoidalnego robota Sophię w 2016 roku i stał się on (ona) bardzo popularny. Arabia Saudyjska przyznała jej obywatelstwo nawet w 2017 roku.

Robot humanoidalny to robot o kształcie ciała zbudowanym tak, aby przypominał ludzkie ciało. 

Badacze przewidzieli, że pandemia otworzy nowe możliwości dla przemysłu robotyki – i na pewno tak się stało dla Hanson Robotics. Rozwiązania robotyczne są idealne dla sektora opieki zdrowotnej, handlu detalicznego i lotnictwa.

Sophia, prowadząc wycieczkę po laboratorium powiedziała dla Reuters:

– Roboty społeczne, takie jak ja, mogą zająć się chorymi lub starszymi. Potrafię pomóc w komunikacji, prowadzeniu terapii i zapewnianiu stymulacji społecznej, nawet w trudnych sytuacjach.

David Hanson, założyciel i dyrektor generalny Hanson Robotics, powiedział stojąc w laboratorium z Sophią i otoczony głowami robotów:

– Świat w COVID-19 będzie potrzebował coraz większej automatyzacji, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Roboty Sophia są wyjątkowe, ponieważ są jak ludzie. Może to być bardzo przydatne w czasach, gdy ludzie są strasznie samotni i społecznie izolowani.

Czytaj: Restauracja Haidilao zastępuje personel robotami

Johan Hoorn, profesor robotyki społecznej na Politechnice w Hongkongu, którego badania obejmowały pracę z Sophią, powiedział, że technologia ta wciąż jest w powijakach. Jednak pandemia może przyspieszyć więź między ludźmi a robotami.

– Mogę wywnioskować, że pandemia faktycznie pomoże nam we wcześniejszym wprowadzeniu robotów na rynek, ponieważ ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie ma innego sposobu – powiedział Hoorn.

Chociaż użycie robotów stale wzrastało przed pandemią, według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki, światowa sprzedaż robotów do profesjonalnych usług w latach 2018-2019 gwałtownie wzrosła o 32% do 11,2 mld USD. Liczby te prawdopodobnie wzrosły w 2020 r. podczas trwającej pandemii COVID-19.

Czytaj: W 2050 roku częściej będziemy w związkach z robotami niż ludźmi

Roboty pojawiają się na całym świecie, pomagając chronić ludzi przed niebezpieczeństwami. Na przykład robot Spot Dog firmy Boston Dynamics sprawdzał parametry życiowe ludzi w centrach testowych na koronawirusa, aby zminimalizować ryzyko pracowników służby zdrowia.

Jednym z trzech nowych modeli Hanon Robotics debiutujących w tym roku jest Grace, zaprojektowany specjalnie dla sektora opieki zdrowotnej.

W międzyczasie inne firmy zajmujące się robotyką stworzyły produkty pomagające w walce z koronawirusem. Na przykład chińska firma zajmująca się robotyką, CloudMinds, pomogła w utworzeniu szpitala polowego obsługiwanego przez roboty. Firma SoftBank Robotics stworzyła robota o nazwie Pepper, który chodził po miastach, wykrywając osoby bez masek.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org