Udaj się balonem w kosmos z pływającego portu kosmicznego

0
178

Wyspecjalizowana kapsuła wyniesie pasażerów do stratosfery od 2024 roku.

Amerykańska firma kosmiczna, której celem jest wysyłanie turystów w kosmos za pomocą ogromnych balonów, wykupuje teraz statki, aby przekształcić je w „pływające porty kosmiczne”.

Firma Space Perspective z Florydy nabyła statek transportowy o długości 89 metrów od firmy w zakresie transportu morskiego z Los Angeles, Edison Chouest Offshore.

Statek, teraz nazwany MS Voyager, stanie się pierwszym na świecie „morskim portem kosmicznym” przeznaczonym do lotów kosmicznych z udziałem ludzi – i pierwszym w planowanej globalnej flocie obsługiwanej przez Space Perspective.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Flota statków transportowych będzie gościć starty Space Neptune, luksusowa kapsuła pasażerska firmy, która zostanie przeniesiona w kosmos nadmuchanym balonem wielkości stadionu piłkarskiego.

Space Perspective sprzedaje obecnie loty na swoich kapsułach Space Neptune za 125 000 USD (568 000 zł), które zapewnią podróżnikom „bezpieczne i zrównoważone” podróże na skraj kosmosu i „szalone” widoki na Ziemię.

Pasażerowie będą mogli nacieszyć oczy 360-stopniowymi widokami Ziemi w kapsule, która jest wyposażona w łazienkę, bar i pokładowe Wi-Fi.

Czytaj: Niesamowita przejażdżka balonem… w kosmos!

Wypuszczana od 2024 roku, każda kapsuła zabierze do stratosfery, około 30 km nad powierzchnię naszej planety, na podróż trwającą sześć godzin do ośmiu gości.

https://twitter.com/SpacePerspectiv/status/1592486077243457537

Loty kosmiczne na rok 2024 są wyprzedane, ale klienci nadal mogą zarezerwować miejsce na rok 2025, zgodnie ze stroną internetową firmy. Kupujący muszą wpłacić z góry depozyt w wysokości 1000 USD (4500 zł), a resztę zapłacić później.

Space Perspective jest prowadzona przez małżeństwo Taber MacCallum i Jane Poynter, którzy założyli firmę w 2019 roku.

Według firmy, morskie porty kosmiczne stwarzają idealne warunki do startu na dwa sposoby – po pierwsze, po wystrzeleniu, balony kosmiczne mogą poruszać się z morską bryzą.

Po drugie, w przeciwieństwie do bardziej konwencjonalnych portów lądowych, statki mogą płynąć do obszarów o dobrej pogodzie, co pozwala na całoroczną działalność w danym regionie.

Oba te czynniki oznaczają, że będzie więcej okazji do startów, a także więcej opcji na porę dnia, w tym loty o wschodzie i zachodzie słońca.

Co więcej, starty będą mogły odbywać się w różnych częściach świata, co zapewni klientom „inspirujące” widoki różnych części Ziemi podczas wznoszenia i opadania.

MS Voyager. Zdjęcie: Twitter

„Space Perspective zmieni Twoje relacje z naszą planetą, zapewniając astronautom kwintesencję oglądania Ziemi z mroków kosmosu” – powiedziała Poynter.

„Usunięcie granic geograficznych dla startu i lądowania przyspiesza naszą misję uczynienia tego przełomowego doświadczenia bardziej dostępnym dla światowego i międzynarodowego rynku – bezpiecznie, niezawodnie i przy minimalnym wpływie na naszą planetę.”

Czytaj: Pilot amerykańskich linii lotniczych zrobił zapierające dech w piersiach zdjęcia burzy.

„Zawsze wyobrażaliśmy sobie możliwość oglądania najbardziej niesamowitych zjawisk naturalnych z kosmosu, w tym zorzy polarnej, czystej skali delty Nilu i ciemnoniebieskich mórz wokół Bahamów.”

„Morskie porty kosmiczne, takie jak MS Voyager, urzeczywistniają to”.

Nazwa MS Voyager pochodzi od misji sondy kosmicznej Voyager 1, która na prośbę astronoma Carla Sagana wykonała zdjęcie Ziemi z całego Układu Słonecznego 14 lutego 1990 roku.

To zdjęcie, znane obecnie jako Pale Blue Dot, zainspirowało Sagana do napisania książki o tym samym tytule i wezwania ludzi do „zachowania i pielęgnowania” „jedynego domu, jaki kiedykolwiek znaliśmy”.

W przeciwieństwie do lotów rakietowych, Space Perspective obiecuje spokojne wrażenia, ponieważ jego sferyczna kapsuła jest wypychana do stratosfery planety przez balon.

Space Perspective będzie polegał na relaksie – porusza się z prędkością zaledwie 20 km na godzinę podczas wznoszenia i opadania.

Od startu dotarcie na wysokość 30 km zajmuje około dwóch godzin – oficjalnie w stratosferze, drugiej warstwie ziemskiej atmosfery.

Podczas wznoszenia pasażerowie będą mogli zobaczyć aż 724 km w każdym kierunku, a na szczytowej wysokości zobaczą całkowitą czerń kosmosu i krzywiznę Ziemi.

Podczas lotu podróżni otrzymają śniadanie, mogą zamówić napoje i rozsiąść się w swoich pluszowych rozkładanych fotelach, podziwiając ekskluzywne widoki.

Nieoślepiające okna zapewnią możliwość robienia doskonałych zdjęć z wnętrza kapsuły, jak twierdzi firma – idealne na Instagram.

Wiele kapsuł statku kosmicznego Neptune byłoby w stanie widzieć się nawzajem w przestrzeni od 32 do 49 km, a także byłoby widocznych dla ludzi na ziemi.

Kiedy nadejdzie czas powrotu na Ziemię pod koniec podróży w kapsule ciśnieniowej statku kosmicznego Neptune, zgłoszony do opatentowania stożek rozbryzgowy u podstawy zapewnia „gładkie i łagodne lądowanie na wodzie”.

Następnie przybędą łodzie, aby ustabilizować kapsułę, która zostanie podniesiona z powrotem do morskiego portu kosmicznego za pomocą specjalnie zbudowanej ramy w kształcie litery A.

Klienci wykupili już całe kapsuły na imprezy grupowe, a niektórzy chcą nawet organizować tam swoje wesela – informuje firma, która rozpoczęła sprzedaż lotów pod koniec czerwca 2021 roku.

Według firmy inni mogą świętować swoje przełomowe urodziny na pokładzie kapsuły lub przenieść imprezę firmową „na nowy poziom”.

W czerwcu jeden z pojazdów testowych firmy z powodzeniem wystartował z Space Coast Spaceport.

Pojazd poleciał na wysokość docelową i przemierzył półwysep Floryda, zanim wpadł do Zatoki Meksykańskiej i został odzyskany.

Space Perspective nie postrzega Virgin Galactic, Blue Origin ani SpaceX – kierowanych odpowiednio przez Sir Richarda Bransona, Jeffa Bezosa i Elona Muska – jako konkurentów, ponieważ doświadczenie, które zapewni, będzie „zupełnie inne”.

Ale współpracuje ze SpaceX i Blue Origin poprzez cotygodniowe rozmowy telefoniczne w celu omówienia kwestii bezpieczeństwa i kwestii regulacyjnych oraz „dzielenia się zdobytymi doświadczeniami”.

Małżeństwo zwróciło również uwagę, że 125 000 USD (568 000 zł) jest tańsze niż cena żądana przez firmę Jeffa Bezosa Blue Origin za komercyjne loty kosmiczne.

Firma Blue Origin powiedziała w 2018 roku, że planuje obciążyć pasażerów co najmniej 200 000 $ (909 000 zł) za podróż w kosmos na pokładzie swojej rakiety.

Firma Blue Origin wysłała swoją pierwszą załogową misję w kosmos 20 lipca ubiegłego roku – w 52. rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu.