Udar mózgu każdego roku zabija 15 mln osób. Poznaj 10 sposobów zapobiegania

0
837
zdjęcie: pixabay.com

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Jedna trzecia ofiar udaru umiera, a kolejna jedna trzecia osób zostaje trwale upośledzona. Poznaj sposoby zapobiegania udarowi mózgu. W artykule przedstawię fragment książki Cymesa Michaela „Twój mózg. Jak zadbać o siebie naprawdę”.

Udar mózgu polega na nagłym, trwałym (utrzymującym się ponad 24 godziny) uszkodzeniu części mózgu, spowodowanym miejscowymi zaburzeniami przepływu krwi, prowadzącymi do niedotlenienia tkanek. Niespodziewane zatrzymanie krążenia krwi w niektórych obszarach mózgu niszczy dwa miliony neuronów na minutę! To wyjaśnia, dlaczego w razie udaru należy jak najszybciej zareagować.

Czas jest najważniejszą sprawą: wyzdrowienie wynosi ponad 90%, jeśli tętnica mózgowa zostanie udrożniona w trzy godziny po zatkaniu. Po 180 minutach sytuacja prezentuje się zdecydowanie gorzej: każde następne stracone 30 minut zmniejsza szanse, aby wyjść z tego bez uszczerbku na zdrowiu.

Poznaj 10 sposobów postępowania, które pomogą Ci zapobiec udarowi:

1. Pilnuj diety

źródło: giphy.com

Jesteś tym, co jesz. Wbij sobie w końcu do głowy, że zdrowa, zróżnicowana dieta nie oznacza, że musisz sobie wszystkiego zakazywać, po prostu wystrzegaj się nadmiaru i zmniejszysz ryzyko udaru. Unikaj jak ognia wędlin, słodyczy, masła, soli, cukru i różnych płatków śniadaniowych, których kolorowe opakowania przyciągają wzrok na półkach w hipermarketach. Każdy ma prawo ulec pokusie, ale nie codziennie, tylko sporadycznie. Jedz dużo warzyw i owoców. Twój organizm Ci za to podziękuje.

2. Rzuć palenie papierosów

źródło: lovethispic.com

Nie będę pouczać, że palenie papierosów jest szkodliwe dla organizmu, bo każdy to wie. Bądź tylko świadomy, że im więcej palisz, tym większe ryzyko udaru. Podejmij męską decyzję, rzuć palenie raz i dobrze.

3. Ogranicz spożycie alkoholu

źródło: boomphilly.com

Alkohol podobnie jak tytoń zwiększa ryzyko udaru. Nie oznacza to, że nie możesz wypić kieliszek wina raz dziennie, szczególnie czerwone (to wyjdzie Ci nawet na zdrowie), ale nierozważne i nieumiarkowane spożywanie mocnych trunków nie wyjdzie Ci na zdrowie i zwiększa niebezpieczeństwo udaru mózgu.

4. Mierz sobie ciśnienie

źródło: tenor.com

Kontrolujesz swoje ciśnienie? Jeśli nie, to lepiej zacznij to robić, ponieważ poziom ciśnienia krwi jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia udaru. Zbadanie ciśnienia zajmuje tylko chwilę i jeszcze nikogo nie zabiło. Co więcej, może ocalić Twoje życie. Nadciśnienie tętnicze może przebiegać bezobjawowo przed wystąpieniem ataku i zniszczyć zdrowie na wiele, wiele lat. Jak najwcześniejsze wykrycie problemu jest kluczowym elementem, tym bardziej, że na rynku jest bardzo wiele leków na walkę z nadciśnieniem.

5. Uprawiaj sport

źródło: gfycat.com

Zero jakiegokolwiek ruchu może Cię wiele kosztować, zdrowia oczywiście. Wystarczy minimalny wysiłek fizyczny, ale Twoje serce poczuło się lepiej. Sport korzystnie wpływa na serce oraz jest skuteczną ochroną przed udarem mózgu. Jeżeli nie masz najmniejszej ochoty chodzić na siłownię, wystarczy, że codziennie wybierzesz się na półgodzinny spacer. Na to nie szukaj wymówek, zawsze znajdziesz na to czas. Krótki spacer wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko choroby.

6. Raz do roku rób badanie krwi 

źródło: kashmirobserver.net

Wiem, wiem – prawie nikt nie lubi pobierania krwi, ale miej nawyk, że chociaż raz do roku, np. wraz z początkiem roku w styczniu, zrobisz sobie badanie krwi. Będziesz miał informacje o stanie Twojego układu sercowo-naczyniowego. Gdy okaże się zły, może to być droga do udaru. Warto o siebie dbać, zanim będzie za późno…

7. Zasięgaj informacji o stosowanych lekach

źródło: gfycat.com

Leki zostały wynalezione po to, aby leczyły i przynosiły ulgę. Niestety, w niektórych sytuacjach pewne leki mogą okazać się niebezpieczne. Istnieją też takie lekarstwa, których stosowanie może mieć fatalne skutki. Jak na przykład w wypadku niektórych leków w celu leczenia hormonalnego podczas menopauzy u kobiet z niewydolnością krążenia, lub u takich pacjentek, u których wśród członków rodziny występowały przypadku udaru lub zawału. O każdym zapisanym leku należy porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

8. Jak najmniej stresu

źródło: tenor.com

W dzisiejszych bardzo stresujących czasach ciężko o taki komfort jak bezstresowe życie. Jednak każda sytuacja, w której obniżasz sobie poziom stresu, jest bardzo dobry dla Twojego mózgu. W razie nadmiernego pobudzenia możesz uspokoić się szczyptą cukru, np. czekoladą, cukierkiem, napojem gazowanym. Jednak nie nadużywaj tego, chyba, że chcesz zachorować na cukrzycę, otyłość, nadwagę i zwiększyć sobie ryzyko udaru.

9. Miej pozytywne nastawienie

źródło: transforminglifenow.wordpress.com

Świat lepiej widzieć w kolorowych barwach, niż tylko w czarnych. Nastawiając się negatywnie, sam siebie narażasz na ryzyko udaru. Stwierdź, że szklanka jest do połowy pełna, zanim zobaczysz, że jest do połowy pusta. Każdy codziennie musi zmierzać się z natłokiem spraw, ale można przez życie przejść z uśmiechem na buzi, miewając także gorsze dni. Jeśli małe rzeczy wprawiają Cię w przerażenie, uświadom sobie, że strach nie zmniejszy zagrożenia. I tak będziesz musiał temu stawić czoła. Unikaj osób toksycznych, tych, którzy stale marudzą i bez przerwy przyciągają nieszczęście.

PRZECZYTAJ TAKŻE: PO TYCH ZACHOWANIACH ROZPOZNASZ TOKSYCZNĄ OSOBĘ – f7dobry.com

10. Analizuj swoje bóle głowy 

źródło: verywellhealth.com

Jeżeli boli Cię głowa to oznacza, że możesz mieć migrenę, ale wśród różnych rodzajów migren występuje migrena oczna (nazywana także migreną z aurą), która powinna być dla Ciebie czerwoną lampką, która zapali się w Twojej głowie. Taki ból głowy wymaga konsultacji. Migrena jest jednym z czynników zwiększających wystąpienie udaru mózgu. Jeśli migrenie towarzyszy odrętwienie lub objawy wzrokowe, np. migotanie, bądź podejrzliwy. Bardzo często jednak migrena jest nieszkodliwa.

Naukowcy brytyjscy wykonali badanie, którego wnioski są następujące – ryzyko udaru wzrasta wraz z długością czasu pracy:

  • +10% u tych, którzy pracowali 41–48 godzin;
  • +27% u tych, którzy harowali 49–54 godziny tygodniowo.

Badanie trwało aż 8 lat i przeprowadzono je na około 600 tysiącach osób z Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii. Praca jest ważną częścią naszego życia, ale należy znać umiar i zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Czasami trzeba odpocząć i naładować baterię.

PRZECZYTAJ TAKŻE: TYCH RZECZY NIE ROBIĄ OSOBY PEWNE SIEBIE – f7dobry.com

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl