Ujawniono koncepcję projektową planowanego „mega-lotniska” w Polsce

0
120
Tak ma wyglądać polskie mega-lotnisko. Pokazano nowe wizualizacje (cpk.pl, CPK)

Państwowa firma realizująca sztandarowy rządowy projekt planowanego „mega-lotniska” i węzła komunikacyjnego w centralnej Polsce zaprezentowała koncepcję projektową kompleksu, przygotowaną przez firmę światowej sławy brytyjskiego architekta Sir Normana Fostera.

Ogłoszenie ma miejsce dwa dni po tym, jak firma opublikowała również plan zagospodarowania przestrzennego przedstawiający bardziej szczegółowo plany projektu, znanego jako Centralny Port Komunikacyjny (CPK), który ma zostać otwarty w 2028 roku. Działka znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Warszawą a Łodzią.

CZYTAJ: Polska stworzy nową fabrykę do drukowania banknotów

Zdjęcia architektoniczne, przygotowane przez Foster + Partners i Buro Happold, przedstawiają terminal pasażerski lotniska, główny dworzec kolejowy oraz węzeł przesiadkowy.

Tak ma wyglądać polskie mega-lotnisko. Pokazano nowe wizualizacje (cpk.pl, CPK)

„Jestem przekonany, że ta architektura, opracowana przy udziale światowej sławy projektantów, stworzy ogromne możliwości biznesowe, przyciągnie inwestycje zagraniczne i pobudzi gospodarkę nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział Marcin Horała, urzędnik państwowy nadzorujący CPK.

Rząd przewiduje, że do 2060 roku lotnisko stanie się głównym globalnym węzłem komunikacyjnym, obsługującym co najmniej 65 mln pasażerów rocznie. Dla porównania, w 2019 roku, przed pandemią, główne europejskie węzły komunikacyjne, Amsterdam i Frankfurt, obsłużyły odpowiednio 72 mln i 71 mln pasażerów.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL: Tour de Pologne: Promocja polskich regionów i turystyki aktywnej

CPK będzie „lotniczą bramą na świat, a dla przylatujących pierwszym kontaktem z naszym krajem” – powiedział Mikołaj Wild, szef firmy realizującej projekt, którego realizacja ma kosztować dziesiątki miliardów złotych.

W projektach CPK przewidziano główne centralne atrium, które będzie pełniło funkcję przestrzeni przesiadkowej dla pasażerów przylatujących i odlatujących wszystkimi środkami transportu: lotniczym, kolejowym i drogowym.

Tak ma wyglądać polskie mega-lotnisko. Pokazano nowe wizualizacje (cpk.pl, CPK)

„Nasz projekt koncentruje się na pasażerach” — mówi Grant Brooker, szef studia w Foster + Partners. „Naszą ambicją jest stworzenie dostępnego budynku, który poprawi wrażenia z podróży… [poprzez] wyraźne połączenia wizualne”.

„Wierzymy, że CPK całkowicie zmieni sposób podróżowania po Polsce, a także stanie się nową bramą do Europy i reszty świata” – dodał.

CZYTAJ NA F7.PL – Jadą maluchami po milion złotych dla dzieci. Wystartowała niezwykła inicjatywa

Pozostała część projektu obejmuje terminal pasażerski lotniska o powierzchni 400 000 metrów kwadratowych oraz stację kolejową składającą się z sześciu podziemnych peronów obsługujących 12 torów. CPK obejmie również dworzec autobusowy, a także obszar o nazwie Airport City, na który składają się hotele, biura i inne obiekty handlowe.

Tak ma wyglądać polskie mega-lotnisko. Pokazano nowe wizualizacje (cpk.pl, CPK)

Ogólny plan projektu ujawniony we wtorek zawiera bazową prognozę, według której lotnisko obsłuży 40 mln pasażerów do 2040 r. i 65 mln do 2060 r. Początkowo oczekuje się, że około 40 proc. Początkowo oczekuje się, że około 40% stanowić będzie ruch transferowy, który później wzrośnie do 45-50%. Lotnisko będzie miało dwa pasy startowe, z możliwością dobudowania trzeciego.

CPK będzie połączony z Warszawą i Łodzią koleją dużych prędkości, a firma prognozuje, że około 40% pasażerów skorzysta z tej usługi, aby dotrzeć na miejsce. Połowa przyjedzie samochodem lub taksówką (podróż, która obecnie zajmuje około 45 minut z Warszawy), a pozostała część autobusem.

Po otwarciu CPK planowane jest zamknięcie dla ruchu cywilnego obecnego głównego lotniska Warszawy Chopina, które w 2019 roku obsłużyło prawie 19 mln pasażerów.

Jednak podczas gdy rząd i polski narodowy przewoźnik LOT zdecydowanie poparli ten plan, inni byli bardziej sceptyczni, a nawet wręcz krytyczni.

Wiele partii opozycyjnych zakwestionowało koszty i korzyści projektu. W zeszłym tygodniu centroprawicowy sojusz opozycyjny Third Way (Trzecia Droga) zobowiązał się do zlikwidowania CPK, jeśli opozycja zdobędzie władzę w jesiennych wyborach, mówiąc, że dziesiątki miliardów złotych, które będzie kosztować budowa, można lepiej wydać gdzie indziej.

Tymczasem Michael O’Leary, prezes Ryanaira, który jest największą polską linią lotniczą pod względem liczby pasażerów, wielokrotnie krytykował CPK, nazywając to „szalonym” pomysłem „bardzo głupich polityków”, który „zmarnuje 30 miliardów złotych na zamek z piasku w pośrodku niczego”.