Ujawniono najsilniejsze i najsłabsze paszporty 2023 roku

0
286
Najsilniejsze i najsłabsze paszporty świata – ranking 2023. Zdjęcie: pl.freepik.com

Ogólnoświatowe zamieszanie wywołane najpierw przez pandemię Covid-19, a później przez napaść Rosji na Ukrainę doprowadziły do zmiany statusu wielu krajów na świecie. Jakie kraje mają najsilniejsze, a jakie najsłabsze paszporty?

Już piąty rok z rzędu Japonia ma najsilniejszy paszport na świecie. Kraj znalazł się na szczycie rankingu Henley Passport Index w 2023 roku.

Obywatele Japonii mogą teraz podróżować bez wiz do 193 krajów, co stanowi 85 procent świata i 98 procent światowej gospodarki.

Czytaj: ​Japonia ma najpotężniejszy paszport na świecie

Jak ocenia paszporty Henley Passport Index?

Coroczny Index sporządzony przez globalną firmę doradczą Henley & Partners, zajmującą się doradztwem w zakresie obywatelstwa i pobytu, wykorzystuje ekskluzywne dane Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) do uszeregowania 199 paszportów na świecie. Opiera się na liczbie miejsc docelowych, do których ich posiadacze mogą wjechać bez wizy.

Jeśli wiza nie jest wymagana, kraj otrzymuje 1 punkt za swój paszport. Ma to zastosowanie, jeśli obywatele mogą uzyskać wizę w dniu przyjazdu, zezwolenie na pobyt lub elektroniczny urząd podróży (ETA) przy wjeździe do miejsca docelowego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Gdy wymagana jest wiza lub posiadacz paszportu musi uzyskać zatwierdzoną przez rząd e-wizę przed wyjazdem, paszport otrzymuje 0 punktów.

Które kraje mają najsilniejsze paszporty?

Tuż za Japonią, z bezwizowym dostępem do 192 miejsc, plasują się na drugim miejscu Korea Południowa i Singapur. Na trzecim miejscu znajdują się Niemcy i Hiszpania z bezwizowym dostępem do 190 różnych miejsc docelowych, a następnie Finlandia, Włochy i Luksemburg z wynikiem 189.

Na piątym miejscu znalazła się Austria, Dania, Holandia i Szwecja w dostępem do 188 państw. Na szóstym miejscu uplasowała się Francja, Irlandia, Portugalia i Wielka Brytania z wynikiem 187. Siódme miejsce należy do Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Norwegii, Szwajcarii i Czech z wynikiem 186.

Polska wraz z Węgrami znalazła się na dziewiątym miejscu. Nasze paszporty umożliwiają nam do bezwizowej wizyty w 184 państwach.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko czeka duża przebudowa za 350 mln zł

Dziesiątkę zamykają Litwa i Słowacja z wynikiem 183.

Które kraje mają najsłabsze paszporty?

Mocno na dole rankingu Henley Passport Index znajduje się Afganistan z wynikiem zaledwie 27 z 227 miejsc docelowych – o 166 mniej niż w Japonii. Za nim uplasował się Irak z wynikiem 29 i Syria z wynikiem 30.

Na dole rankingu znajdują się Pakistan (32 destynacje), Jemen (34 destynacje), Somalia (35 destynacji), Nepal – Terytorium Palestyny (38 destynacji) i Korea Północna (40 destynacji).

Z Indexu wynika, że tylko 17 procent krajów umożliwia posiadaczom paszportów dostęp do ponad 80 procent świata bez wizy.

Czy inne rankingi paszportowe dają inne wyniki?

Index paszportowy firmy Arton Capital obejmuje 193 kraje członkowskie ONZ i sześć terytoriów. Jest aktualizowany przez cały rok, a najnowszy ranking plasuje Zjednoczone Emiraty Arabskie na szczycie z wynikiem 181 punktów za wjazd bezwizowy lub wizę w dniu przyjazdu.

Drugie miejsce zajmuje 11 krajów – z czego większość znajduje się w Europie. Lista obejmuje Austrię, Finlandię, Francję, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Holandię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Koreę Południową.

Ten Paszportowy Index umieścił również Afganistan, Syrię i Irak na dole swojego rankingu. Mówi się, że w 2022 roku było to głównie spowodowane burzliwymi stosunkami międzynarodowymi, trwającymi konfliktami i ryzykiem przekroczenia ważności wiz.