Ultrarzadkie rośliny, które wyglądają jak penisy

0
624
W oficjalnym oświadczeniu rząd Azji wzywa ludność do zaprzestania zbierania tych mięsożernych roślin, ponieważ są one zagrożone wyginięciem! Źródło: Facebook

Niedawno rząd Kambodży poprosił ludzi o zaprzestanie zbierania rzadkiej mięsożernej rośliny, która oglądana pod pewnym kątem wygląda bardzo podobnie do ludzkich męskich genitaliów.

Ministerstwo Środowiska Kambodży wydało ostrzeżenie odnośnie jednej dziwnej rośliny. Udostępniło na Facebooku zdjęcia trzech kobiet zrywających te kwiaty i pozujących z nimi, a urzędnicy ministerstwa zażądali, aby członkowie społeczeństwa zostawili te rzadkie rośliny w spokoju, podał kambodżański portal informacyjny Khmer Times.

Na nagraniu widzimy, jak trzy kobiety zbierają te rośliny na górze Bokor w Kampot i trzymają je przy twarzach.

Roślina jest znana jako „mięsożerna roślina penisa” ze względu na swój wygląd i nawyki żywieniowe.

Widać, jak kobiety podekscytowane zbierają rośliny, które wyglądają jak penisy i trzymają je przy twarzy, porównując ich podobieństwo do różnych kształtów i rozmiarów penisa.

Czytaj: Dlaczego rzeźby starożytnej Grecji mają małe penisy?

Ludzie zbierający tę roślinę stwarzają problemy.

Źródło: Twitter

Roślina, zwana Nepenthes bokorensis, ma długą, podobną do trzonu rurkę, w której topią się owady, oraz zakrzywioną pokrywę, która przypomina głowę męskich genitaliów.

Ministerstwo Środowiska Kambodży napisało 11 maja na Facebooku: „To, co robią jest złe i nie powinny tego robić ponownie w przyszłości.”

„Dziękujemy za miłość do zasobów naturalnych, ale nie zbieraj kwiatów, bo ulegną zniszczeniu” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj: Urokliwy Park Szwedzki w Krakowie – idealne miejsce na spacer

Źródło: Twitter

Według Live Science nazwa gatunku to Nepenthes bokorensis – a nie Nepenthes holdenii, jak donoszą niektóre źródła, chociaż oba należą do tego samego rodzaju.

Są one znane także jako „rośliny dzban”, ponieważ mają zmodyfikowane liście zwane pułapkami, które wabią owady słodko pachnącym nektarem.

„Kiedy wąchasz dzban bokorensis, pachnie słodko – jak cukierek” – powiedział Live Science François Mey, ilustrator botaniczny, który jako pierwszy opisał gatunek.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

N. bokorensis jest rośliną pnącą i może osiągnąć wysokość do 7 metrów, więc są dość zauważalne.

Źródło: Facebook

N. bokorensis rośnie w glebie ubogiej w składniki odżywcze, dlatego musi uzupełniać swoją dietę żywą zdobyczą, głównie mrówkami.

Ma długą rurkę, która przypomina dzban lub trzon penisa, a charakterystyczne, sklepione wieczko zakrywa rurkę, dopełniając falliczny wygląd.

Kiedy mrówki pełzają wokół okrężnicy lub obrzeża rurki, wślizgują się i topią w płynach trawiennych wewnątrz rurki, zanim zostaną połknięte.

N. bokorensis została formalnie opisana przez Meya dopiero w 2009 roku, chociaż gatunek ten był znany miejscowym co najmniej od początku XX wieku.

Mey powiedział w swoim artykule, że gatunek jest zagrożony przez wycinanie ziemi przez rząd Kambodży w celu ważnego rozwoju prywatnego.

Opisał roślinę jako „potencjalnie zagrożoną” wyginięciem, również z powodu rozwijającego się przemysłu turystycznego w Kambodży.

Źródło: Facebook

Chociaż jest endemiczna dla Kambodży, N. bokorensis jest uprawiana przez entuzjastów roślin w Wielkiej Brytanii.

Hampshire Carnivorous Plants, firma z siedzibą w Southampton, wystawiła na sprzedaż N. bokorensis jako jedną ze swoich roślin.

Mey mówi, że gatunek jest „bardzo łatwy w uprawie”.

Źródło: Twitter