„Upskirting” – co to jest i dlaczego w końcu będzie karany?

0
998
zdjęcie: pixabay.com

Upskirting ma stać się przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat więzienia po przyjęciu nowego ustawodawstwa. Kobiety w końcu mogły poczuć się bezpieczniej. Co to jest upskirting?

Z nowego prawa ucieszą się wszystkie kobiety. Brytyjski rząd ustanowił nowe prawo dotyczące osób, które dopuszczają się upskirtingu.

Co to jest upskirting?

Upskirting to termin używany do opisania aktu seksualnego polegającego na zaglądaniu kobietom pod spódnicę i sukienkę oraz robieniu uciążliwych zdjęć telefonem czy nagrywaniu krótkich wideo bez ich zgody.

Takie sytuacje zwykle odbywają się w miejscach publicznych, takich jak: nocne kluby, transport publiczny, na koncertach i festiwalach, wśród tłumu ludzi, co utrudnia dostrzeżenie osób wykonujących zdjęcia. Mężczyźni bez żadnych skrupułów podchodzą do kobiet, podnoszą im spódnice i robią zdjęcia, które potem szybciutko lądują w sieci i są rozsyłane do większej liczby odbiorców.

Upskirting będzie karany

Kobiety, które zgłaszały przypadki upskirtingu do tej pory nie czuły wsparcia w policji i nie mogły liczyć na żadną pomoc. Zmienia się to dzięki jednej kobiecie. Termin ten został niedawno zwrócony uwadze publicznej przez pisarkę Ginę Martin, która rozpoczęła internetową kampanię przeciwko zaglądaniu kobietom pod spódnice. Miała ku temu ważny powód. Chodzi o to, jak została potraktowana na festiwalu 18 miesięcy temu.

Gina Martin to 26-letnia dziewczyna, która podczas British Summertime Festival padła ofiarą upskirtingu. Pomimo zgłoszenia sprawy na policję i posiadania zdjęć sprawców, nic nie zostało zrobione w tej sprawie i dochodzenie zamknięto. Kobieta usłyszała, że upskirting nie jest konkretnym przestępstwem w prawie brytyjskim. Gina wykorzystała siłę Internetu i zamieściła na Facebooku petycję, którą podpisało już ponad 50 tys. osób.

O kampanii zrobiło się tak głośno, że zainteresowali się nią same znane osoby, celebryci, politycy oraz sama premier Theresa May, która stanowczo wypowiedziała się, co myśli na temat upskirtingu:

To ohydna inwazja na prywatność, która sprawia, że ofiary czują się upokorzone i dręczone

Martin otrzymała wsparcie od partii parlamentarnych i ściśle współpracowała z Ministrem Sprawiedliwości Lucy Frazer, aby rozwijać kampanię, która otrzymała wsparcie od wielu osobistości, w tym Laury Whitmore i Dermota O’Leary’ego.

I tak po 18 miesiącach nagłaśniania sprawy w końcu udało się doprowadzić sprawę do końca. Podpisano ustawę, dzięki której kobiety w Anglii i Walii będą mogły dochodzić swoich praw w tym temacie.

Byłam zdumiona, gdy dowiedziałam się, że upskirting nie jest przestępstwem seksualnym. Chciałam zmienić to dla nas wszystkich, bo powinnyśmy przynajmniej móc chodzić, w czym nam się podoba, nie będąc narażonymi na to, że ktoś zrobi takie zdjęcie bez naszej zgody. (…) Teraz jestem szczęśliwa. Upskirting będzie nielegalny! – powiedziała Gina Martin

Nie tylko w Wielkiej Brytanii upskirting jest karany. Podobne prawo obowiązuje już w Irlandii, Szkocji, Nowej Zelandii i Indiach. Uważasz, że takie prawo także przydałoby się w Polsce?

PRZECZYTAJ TAKŻE: TE KOSMETYKI SĄ SZKODLIWE. SPRAWDŹ, CZEGO LEPIEJ NIE UŻYWAĆ! – f7dobry.com

Polecam przepis na DOMOWE, CHRUPIĄCE PRAŻYNKI – f7kulinarne.com