Uroczystość ukończenia Kliniki dla dorosłych „Budzik” w Polsce

0
180
Oficjalne otwarcie kliniki "Budzik" dla dorosłych. Zdjęcie: Facebook

Skończyła się budowa kliniki Budzik dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie – poinformowała szefowa fundacji „Akogo?”, aktorka Ewa Błaszczyk.

18 września 2018 roku odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego między Samorządem Mazowsza, a Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim, a Fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?”, w sprawie utworzenia Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie.

Pisaliśmy o tym już wcześniej: W Warszawie powstanie Klinika „Budzik” dla dorosłych!

I w końcu się udało. Na uroczystym otwarciu placówki w czwartek Ewa Błaszczyk świętowała aż dwie rzeczy: otwarcie kliniki „Budzik” dla dorosłych oraz wybudzenie się setnego dziecka w dziecięcej klinice „Budzik”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Otwierając budynek, szefowa „Akogo” dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by pojawiła się nowa placówka – darczyńcom i osobom, które sprzyjały jej powstaniu. Podkreśliła, że teraz przychodzi czas, by zająć się pracą naukowo-badawczą.

W tej chwili światowe badania naukowe kierują się bardzo na mózg i centralny system nerwowy, więc jeśli uda się coś zrobić, będzie to miało znaczenie nie tylko dla śpiączki, ale też wszystkich chorób degeneracyjnych mózgu – zaznaczyła.

Mam nadzieję, że wyniki będą piękne. W tej chwili w „Budziku” dziecięcym wybudziło się właśnie setne dziecko – powiedziała podczas uroczystości.

Środki z Funduszu Sprawiedliwości

Nowa klinika powstała również dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Przekazano 44 mln zł. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział podczas czwartkowego otwarcia, że jest przekonany, że kwota przeznaczona z Funduszu trafiła pod najlepszy adres i w najlepsze ręce.

Nawiązał do tych, którzy się nie zgadzali, by pieniądze, które wcześniej miały trafić na pomoc ofiarom przestępstw – psychologiczną czy prawną – były rozdzielane również na tego rodzaju przedsięwzięcia.

Aby komuś można było nieść pomoc prawną czy psychologiczną, trzeba go najpierw wybudzić czy uratować mu życie – mówił Ziobro. Przypomniał, że pieniądze trafiają też m.in. do straży pożarnej na zakup nożyc pneumatycznych do otwierania zmiażdżonych pojazdów, by uratować i dać szansę na życie poszkodowanym w wypadkach.

Czytaj: Ruszyły „Przystanki Ciepła” we Wrocławiu

17 łóżek w klinice „Budzik” dla dorosłych

Co roku w Polsce w przedłużającą się śpiączkę zapada kilkaset osób, w tym trzykrotnie więcej dorosłych niż dzieci. Znajdująca się obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego nowa klinika „Budzik” dla dorosłych ma 3800 m².

Najnowocześniejszy sprzęt, w który została wyposażona klinika, będą nieść nadzieję rodzinom tych, których najbliżsi padli ofiarą przestępstw czy zdarzeń losowych powodujących śpiączkę. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii i terapii manualnych.

W klinice jest 17 łóżek, specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Klinika kupiła też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 50 mln zł.