Usługi terapii online i psychologii. Czy działają?

0
51
views
Zdjęcie: pl.freepik.com

Co należy wiedzieć o opiece psychologicznej online?

Poniżej omawiamy, czego możesz oczekiwać od wizyt terapeutycznych online i usług psychologicznych, oraz omawiamy niektóre powszechne obawy dotyczące tych usług i leczenia.

Poradnictwo online nabrało rozpędu w ostatnich latach, a wirtualna rozmowa z licencjonowanymi terapeutami za pośrednictwem wideorozmowy lub wiadomości w aplikacji sprawiła, że terapia stała się bardziej dostępna i wygodna.

Ponieważ wirtualna terapia i doradztwo stają się coraz bardziej popularne, możesz się zastanawiać: czy terapia online jest skuteczna i czy ci terapeuci są prawdziwymi ludźmi? Kiedy masz problemy w związku lub problemy ze zdrowiem behawioralnym, możesz chcieć dzielić się swoimi uczuciami z człowiekiem, a nie z robotem, co jest zrozumiałe. W tym artykule przedstawimy, czego możesz oczekiwać od terapii online, i odpowiemy na często zadawane pytania. Pomoże Ci również rozważyć zalety i wady terapii online.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy terapia online jest uzasadnioną opcją? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Wirtualni psychologowie to prawdziwi ludzie, którzy ukończyli studia magisterskie. Specjaliści terapeutyczni, których znajdziesz wirtualnie, często należą do tych samych specjalistów, z którymi możesz spotkać się w trybie offline.

Specjaliści ds. zdrowia psychicznego i psychologowie offline również wykorzystują moc technologii, aby wirtualnie przenieść swoje praktyki, stać się opartymi na Internecie i pozostać równie skutecznymi. Opcje obejmują czat na żywo, terapię przez telefon i wideokonferencje. Specjaliści i psychologowie zajmujący się wirtualnie zdrowiem psychicznym mają takie same kwalifikacje, jak praktycy offline. Renomowani terapeuci i doradcy mają te same licencje i uprawnienia, co tradycyjni, osobiści doradcy i terapeuci.

Internetowi praktycy zdrowia psychicznego z pasją pomagają ludziom takim jak Ty w stawianiu czoła wyzwaniom życiowym. Może żyjesz z chorobą psychiczną, taką jak choroba afektywna dwubiegunowa, lęk lub depresja i potrzebujesz terapeuty, psychiatry lub psychologa. Chcesz porozmawiać z prawdziwą osobą i poczuć, że wczuwa się w Twoje uczucia. Terapeuta internetowy troszczy się i chce pomóc Ci w każdych zmaganiach życiowych i jest prawdziwą osobą, która troszczy się o swoich klientów.

Czytaj: Kraków ma najmłodszego profesora w historii Polski!

Niektórzy psychiatrzy online mogą nawet przepisać leki, które pomogą Ci w podróży. Pamiętaj tylko, że jeśli potrzebujesz leków jako opcji leczenia, może je przepisać tylko psychiatra, ponieważ są to jedyni specjaliści od zdrowia psychicznego, którzy są również lekarzami.

Według badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia, pacjenci zauważyli znaczną korzyść z terapii online. Korzyści płynące z terapii online pojawiają się z kilku powodów, jednym z nich jest wiedza specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym online.

Psychologie online robią to samo, co tradycyjni psychologowie

Zdjęcie: pl.freepik.com

Psychologowie cyfrowi robią to samo, co tradycyjni psychologowie, którzy stoją twarzą w twarz, tylko w środowisku online. Ludzie rozwiązali wiele problemów, korzystając z poradnictwa online, aby wyleczyć problemy w związku lub przezwyciężyć problemy ze zdrowiem behawioralnym i osiągnęli bardzo dobre wyniki.

Jeśli sceptycznie podchodzisz do terapii online, wiedz, że wiele osób skorzystało z terapii online, niezależnie od tego, czy żyją z lękiem, depresją, czy przeżywają życiowe wyzwania, takie jak rozwód lub śmierć w rodzinie.

Wielu dzisiejszych klientów terapii online korzysta z popularnych metod terapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), aby zmienić negatywne myślenie w pozytywne wyniki. Terapia online, taka jak terapia poznawcza i CBT, naprawdę pomaga ludziom w ich problemach i ma na swoim koncie sukcesy.

W badaniu przeprowadzonym przez Centrum Medyczne Uniwersytetu w Pittsburghu pacjenci zauważyli znaczną poprawę objawów wynikających z zaburzeń związanych z lękiem i depresją po skorzystaniu z programu terapii online. Usługa terapii online to realny sposób radzenia sobie z problemami, niezależnie od tego, czy są to indywidualne problemy związane ze zdrowiem behawioralnym, czy też bardziej złożone problemy związane z relacjami lub te, które wpływają na określone grupy ludzi, takie jak społeczność LGBTQ.

Dla niektórych osób każda interakcja w Internecie, od zamówienia pary butów po rezerwację wakacji, jest nieco bardziej podejrzana niż robienie tego samego w prawdziwym życiu. Dobrze jest być ostrożnym w Internecie, zwłaszcza gdy w grę wchodzą mniej niż szanowane strony internetowe. Ważne jest, aby zakwestionować wiarygodność stron internetowych reklamujących usługi terapeutów internetowych.

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś, kto potrzebuje niewielkiej pomocy i perspektywy, może woleć szukać terapeuty online, od wygody po przystępność cenową usług po cieszenie się towarzystwem terapeuty we własnym domu. Twoje zdrowie ma znaczenie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Niestety, chociaż wymagania kwalifikacyjne i licencyjne dotyczące nazywania siebie doradcą zdrowia psychicznego lub psychologiem są rygorystyczne w wielu krajach, może być trudno zweryfikować czyjeś referencje dotyczące zdrowia psychicznego w świecie online.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Korzyści z tej opcji terapii

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jedną z najcenniejszych korzyści płynących z poradnictwa online jest to, że Twój terapeuta jest dostępny z dowolnego miejsca w Polsce, w którym masz dostęp do Internetu. Jeśli Twoja praca nie pozwala Ci wziąć godziny wolnego z nieokreślonych powodów, kiedy tylko chcesz, możesz skorzystać z krótszych sesji doradczych online podczas przerw lub obiadów.

Możliwość rozwiązania bolesnych problemów w związku lub wzięcia udziału w terapii poznawczej z dowolnego miejsca zapewnia znaczną przewagę nad terapią w tradycyjnym otoczeniu. Nawet dla osób, które mają większą kontrolę nad swoim harmonogramem, niższe koszty terapii online mogą być znaczące. Model cenowy, niższa cena za sesję i usługi subskrypcji oferowane przez wielu dostawców terapii online mogą mieć duże znaczenie dla tych, których nie stać na terapię osobistą.

Czytaj: 8 zaskakujących faktów psychologicznych, które warto znać

Wreszcie, ponieważ piętno związane z chorobami psychicznymi pozostaje do pewnego stopnia, opcje terapii online pozwalają osobom, które w przeciwnym razie wahałyby się, szukać pomocy na swoich smartfonach lub tabletach. Dotyczy to zwłaszcza ofiar przemocy domowej lub wykorzystywania seksualnego ze strony ich partnerów, którzy mają ograniczone możliwości terapii. Ponieważ wiele osób cierpi na dolegliwości psychiczne w swoim życiu, trudno jest nie docenić wpływu tego czynnika.

Czego można oczekiwać od terapii online?

Zdjęcie: pl.freepik.com

Terapia online jest pod wieloma względami podobna do tradycyjnej terapii. Kiedy zobaczysz doradcę w jego biurze, spędzisz określoną ilość czasu rozmawiając z nim o wydarzeniach, które mają miejsce w Twoim codziennym życiu; dotyczy to również terapeuty internetowego. Możesz swobodnie omawiać wszelkie problemy lub wyzwania, z którymi się borykasz. Otwarcie rozmawiasz ze swoim terapeutą na wiele tematów, od problemów związanych z relacjami, przez wyzwania zawodowe, po obawy związane z utratą wagi. Twój terapeuta jest po to, aby poprowadzić Cię przez przemiany życiowe, pomóc Ci zbadać swoje myśli i zachowania oraz nauczyć się, jak poprawić swoje zdrowie psychiczne.

Renomowany terapeuta online będzie korzystać z solidnych metod psychologicznych i pozytywnych praktyk psychologii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, dialektyczna terapia behawioralna, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach i dowolną z wielu metod terapii uznanych za korzystne przez społeczność specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Kiedy wybierasz terapeutę online z renomowanej strony, jest on zobowiązany do zachowania prywatności i bezpieczeństwa Twoich informacji. Sesje między Tobą a Twoim terapeutą są zawsze prywatne, więc nigdy nie musisz się martwić, że ktoś dowie się o Twoich problemach. Chociaż możesz pozostać anonimowy, podczas sesji terapeutycznych ważne jest, aby pamiętać, że będziesz musiał podać ogólne informacje. Będziesz musiał podać swój adres e-mail, aby komunikować się z terapeutą w sprawie planu leczenia. Możesz być pewien, że to, co ujawniasz podczas sesji terapeutycznych, nigdy nie zostanie w żaden sposób ujawnione innym.

Czytaj: 30 faktów z psychologii, które pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie i innych

Kwalifikacje terapeuty

Terapeuci i psychologowie online, którzy pracują za pośrednictwem renomowanych witryn terapii online, mają kwalifikacje, których można oczekiwać od tradycyjnego terapeuty. Powinni wymienić swoje certyfikaty i doświadczenie na swoim profilu, z którym możesz się zapoznać, zanim wybierzesz swojego doradcę.

Możesz wybrać swojego terapeutę na podstawie rodzaju prowadzonej przez niego terapii. Na przykład, jeśli myślisz, że chcesz dowiedzieć się więcej o terapii poznawczo-behawioralnej lub terapii racjonalno-emotywnej – wybierz licencjonowanego terapeutę, który specjalizuje się w tych dziedzinach.

Psychologowie stosują szeroką gamę metod, które obejmują psychologię sądową, racjonalne zachowania emocjonalne, wsparcie dla problemów kobiet, a nawet pomoc w codziennych, powszechnych problemach. Ci terapeuci przestrzegają tych samych surowych standardów, co terapeuci w przypadku poradnictwa osobistego. Większość terapeutów internetowych ma również lokalną praktykę, w której widzą pacjentów w swoich gabinetach. To, że terapia odbywa się online, nie zmniejsza zdolności terapeuty do zrozumienia Twoich problemów i pomocy w pomyślnym ich przejściu.

Czytaj: 10 efektów psychologicznych, które wpływają na nasze zachowanie

Jakie są sesje terapeutyczne?

Podczas pierwszej sesji poznajesz swojego terapeutę. Prawdopodobnie zada Ci pytania dotyczące Ciebie i Twojej obecnej sytuacji, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób może Ci pomóc. Podczas wielu sesji będziesz miał czas na zbadanie swoich odczuć dotyczących sytuacji, zidentyfikowanie związanych z nią zdrowych i niezdrowych zachowań oraz podjęcie decyzji, jak chcesz na nie zareagować.

Terapeuta zazwyczaj zadaje Ci pytania, które poprowadzą Cię do głębszego wglądu w problemy, z którymi się zmagasz. Może nauczyć Cię technik rozpoznawania emocji i reagowania na nie oraz pomóc Ci zrozumieć, jak wybrać zachowania, które przyniosą Ci korzyści w codziennym życiu. Sesje często kończą się zadaniem, które może być zachowaniem do zauważenia u siebie lub innych lub techniką do wypróbowania w codziennych sytuacjach.

Inne usługi i korzyści

Zdjęcie: pl.freepik.com

Terapia online często wiąże się z dodatkowymi korzyściami, których nie otrzymujesz, gdy spotykasz się z doradcą osobiście. Te korzyści są dostępne dla wszystkich.

Platformy terapeutyczne zapewniają całodobową sieć zdrowia psychicznego. Na przykład, Twój terapeuta da Ci prywatny pokój rozmów, w którym możesz w każdej chwili zostawić wiadomości swojemu terapeucie. Ta usługa jest szczególnie pomocna, gdy chcesz opisać swoje myśli i uczucia w chwili, gdy się pojawiają. Twoja sieć zdrowia psychicznego obejmuje stały czat z terapeutą na temat osobistych problemów i problemów w związku, gdy się pojawiają.

Pary, które spotykają się na terapii, mogą porozmawiać bezpośrednio z terapeutą o swoich problemach w związku. Doradca sprawdza okresowo pokój rozmów i może zostawić krótkie odpowiedzi lub inne wiadomości. Twój doradca bezpośrednio zajmie się Twoimi problemami związanymi z relacjami, problemami rodzinnymi i osobistymi za pośrednictwem bezpiecznego pokoju rozmów.

Możesz także zaplanować dodatkowe sesje podczas kryzysu. Zależy to od obciążenia pracą i harmonogramu terapeuty. Nie tylko możesz częściej kontaktować się z terapeutą, ale możesz to robić z dowolnego miejsca, w którym masz dostęp do Internetu. Możesz zabrać swojego terapeutę ze sobą na wakacje, gdy jesteś w rodzinnym interesie lub gdy przeprowadzasz się do innego domu. Wyobraź sobie, o ile łatwiejszy może być proces ponownej regulacji, gdy nie musisz szukać i poznawać nowego terapeuty od nowa.

Najlepsze usługi terapii online obejmują:

Komunikacja w aplikacji mobilnej

Zawsze jest do tego aplikacja, a terapia online zwykle wykorzystuje do komunikacji aplikację mobilną. Terapeuta online korzysta z zaszyfrowanej aplikacji mobilnej, dzięki czemu wszystkie Twoje cenne informacje są bezpieczne. Aplikacja mobilna może również zawierać inne zasoby, takie jak sposoby radzenia sobie z depresją, lękiem i innymi problemami, które możesz mieć.

Licencjonowany Terapeuta

Przeprowadzono wiele badań potwierdzających skuteczność opieki zdrowotnej online, a to dlatego, że jest to licencjonowany terapeuta, a nie ktoś, kto sam siebie tak nazywa. Licencjonowany terapeuta lub licencjonowany psycholog ma wieloletnie doświadczenie. Te lata doświadczeń pokazują, że terapeuta wykorzysta całe swoje wieloletnie doświadczenie, aby Ci pomóc.

Terapia tekstowa

Inną formą komunikacji jest terapia tekstowa. Wykorzystuje to telefony komórkowe, smartfony, tablety lub inne urządzenia zdolne do przesyłania wiadomości. Wysyłanie SMS-ów do terapeuty na telefon komórkowy pozwala komunikować się z nim w dowolnym miejscu. Cały czas masz telefon komórkowy; dlaczego nie użyć go do terapii? Telefony komórkowe mają swój udział w problemach zdrowotnych, ale można ich również używać w dobry sposób. Chociaż nie jest to kompletny substytut terapii twarzą w twarz, SMS-y nadal mogą być godnym sposobem komunikowania się.

Wideokonferencje na żywo

Psychoterapia online działa, ale wielu woli terapię twarzą w twarz, którą ma do zaoferowania terapeuta lub psycholog, i nie podoba mu się pomysł komunikowania się za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji. Oprócz witryny lub aplikacji terapeuci online lub terapeuci online oferują również wideokonferencje na żywo, które mogą zapewnić autentyczny sposób komunikacji.

Czytaj: 26 zdumiewających psychologicznych faktów o ludziach

Mniej zmartwień

Innym powodem, dla którego terapia online jest tak przyjemna, jest to, że dojazdy są mniej kłopotliwe. Kiedy masz zaburzenie stresowe, zaburzenie lękowe lub chorobę afektywną dwubiegunową, dojazd do ośrodka zdrowia może wydawać się uciążliwy. Jeśli masz do czynienia ze stratą ukochanej osoby, dotarcie do ośrodka zdrowia psychicznego wydaje się zadaniem niewykonalnym, gdy wszystko, czego chcesz, to spać.

Po znalezieniu licencjonowanego terapeuty, czy to w lokalnej klinice zdrowia psychicznego, czy w Internecie, właśnie rozpocząłeś proces poprawy swojego zdrowia psychicznego. Zobaczenie ich kwalifikacji, doświadczenia i innych informacji na ich temat to dobry punkt wyjścia. Jednak nie możesz wiedzieć, czy ty i terapeuta będziecie współpracować, aby rozwiązać swoje problemy, dopóki nie rozpoczniesz terapii.

Czytaj: 6 praw psychologii, których znajomość odmieni Twoje życie

Zmiana terapeuty

Po znalezieniu licencjonowanego terapeuty, czy to w lokalnej klinice zdrowia psychicznego, czy w Internecie, właśnie rozpocząłeś proces poprawy swojego zdrowia psychicznego. Zobaczenie jego kwalifikacji, doświadczenia i innych informacji na jego temat to dobry punkt wyjścia. Jednak nie możesz wiedzieć, czy Ty i terapeuta będziecie współpracować, aby rozwiązać Twoje problemy, dopóki nie rozpoczniesz terapii.

Po rozpoczęciu terapii możesz zdecydować, że chcesz skorzystać z pomocy innego doradcy. Nie ma w tym nic złego. Jeśli czujesz, że Wasze osobowości nie pasują do siebie lub po prostu nie leży ci ten terapeuta, zawsze możesz poszukać innego doradcy. Jeśli szukasz lokalnie, może to być długi proces. Znajdź terapeutę, który nie ma jeszcze pełnego harmonogramu i który zajmie się Twoimi problemami. Następnie spotkaj się z nimi i przejdź przez proces ich wypróbowywania.

Ten proces jest znacznie prostszy w Internecie. Możesz zobaczyć, którzy terapeuci i psychologowie przyjmują nowych pacjentów. Możesz dowiedzieć się o nich z ich profilu i stosunkowo szybko umówić się na spotkanie. Danie im szansy na poznanie siebie ma sens, ale nie musisz czuć się zaangażowany w długoterminową terapię.

Terapeuci i psycholodzy online chcą wspierać Cię w uzyskaniu najlepszej możliwej opieki nad Twoim zdrowiem psychicznym. To prawdziwi ludzie, którzy studiowali psychologię i ludzkie zachowanie. Spotkali różnego rodzaju klientów, z których niektórzy sceptycznie podchodzą do terapii online. Jeśli nie masz pewności, czy terapia online będzie dla Ciebie skuteczna, możesz ją przetestować i porozmawiać o tym ze swoim doradcą i poznać jego perspektywę, a może sam zdecydujesz o zaletach i wadach terapii online. Jedyny sposób, w jaki się dowiesz, to spróbować. Pozwól, aby terapeuci online ci pomogli i zapewnili wsparcie emocjonalne, którego potrzebujesz.