Utworzono pierwsze na świecie ludzkie komórki macierzyste plemnika hodowane w laboratorium

0
322
Cristoph Burgstedt/iStock

Odkrycia Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego mogą mieć wpływ na leczenie niepłodności.

Czy wiesz, że niepłodność dotyka jednego na siedmiu mężczyzn na całym świecie? Jednym z pomysłów na leczenie tego problemu jest terapia spermatogonialnymi komórkami macierzystymi (SSC) – podejście, w którym komórki macierzyste plemników są przenoszone do probówki, gdzie są hodowane i przekształcane w pełnoprawne plemniki.

Kluczową kwestią powstrzymującą tę metodę jest fakt, że bardzo trudne było znalezienie odpowiednich warunków, aby ludzkie SSC mogły rosnąć w laboratorium.

W ramach nowego przełomu naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) opracowali niezawodną metodę hodowli komórek o cechach ludzkich SSC.

SSC mogą generować więcej komórek macierzystych i do 1000 plemników co kilka sekund. Problem polega na tym, że te wyspecjalizowane komórki są bardzo trudne do odróżnienia od innych komórek w jądrach.

Czytaj: Każdego dnia ta dziewczyna ma inną fryzurę. Zobacz, co potrafi jej matka!

Poczyniono jednak poważny krok, gdy kilka laboratoriów, w tym zespół UCSD, zastosowało ostatnio technikę zwaną sekwencjonowaniem jednokomórkowego RNA, aby przeanalizować i zdefiniować prawdopodobne cechy molekularne specyficzne dla ludzkich SSC.

„Uważamy, że nasze podejście – które jest poparte kilkoma technikami, w tym analizą sekwencjonowania RNA pojedynczych komórek – jest znaczącym krokiem w kierunku wprowadzenia terapii SSC do kliniki” – powiedział w komunikacie prasowym starszy autor dr Miles Wilkinson, wybitny profesor w Departamencie Położnictwa, Ginekologii i Nauk Rozrodu w UC San Diego School of Medicine.

W nowym badaniu zespołu UCSD, opublikowanym w czasopiśmie PNAS, zespół Wilkinsona szczegółowo opisuje, w jaki sposób był w stanie różnicować i izolować SSC od innych, podobnych komórek w jądrach. Wiedząc o tym, byli w stanie zinterpretować odpowiednie warunki potrzebne do hodowli SSC w plemnikach, które można by wykorzystać w leczeniu niepłodności.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Czytaj: Bezpłatne atrakcje w Krakowie w ramach akcji „Lato z KKR”