Villa Aurora w Rzymie – najdroższy dom na świecie

0
303
Villa Aurora w Rzymie ma stać się najdroższym domem, jaki kiedykolwiek sprzedano, tylko nikt jej nie chce kupić. Zdjęcie: Twitter

Villa Aurora, położona na wzgórzu w sercu Rzymu, z jedynym muralem na suficie, jaki kiedykolwiek namalował włoski mistrz baroku Caravaggio, jest powszechnie uważana za najdroższy dom na świecie.

Ta XVI-wieczna willa o powierzchni 2800 m² znajduje się w odległości krótkiego spaceru od słynnej ulicy Via Veneto, przy której znajdują się jedne z najlepszych hoteli w Rzymie, oraz w pobliżu kultowego Placu Piazza di Spagna i starożytnej bramy Porta Pinciana.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pierwotnie domek myśliwski, willa jest wszystkim, co pozostało z 30-hektarowego kompleksu należącego do włoskiej rodziny szlacheckiej Ludovisi, która dała krajowi licznych dyplomatów, mecenasów sztuki, a nawet papieża. Dziś Villa Aurora znalazła się w centrum sporu prawnego, a włoski sąd orzekł, że powinna zostać sprzedana na aukcji. Tylko cena ustalona za nieruchomość jest tak wysoka, że nikt nie wydaje się być zainteresowany jej zapłaceniem.

Musi się znaleźć miliarder, milioner to za mało” – powiedziała księżniczka Rita Boncompagni-Ludovisi, obecna lokatorka willi. „Villa potrzebuje kogoś z głębokimi kieszeniami, kto nie dba o to, czy musisz wydać 10 tysięcy na wyciek wody czy coś innego”.

72-letnia księżniczka Rita Boncompagni-Ludovisi jest trzecią żoną księcia Nicolo Ludovisi Boncompagni. Teraz ona i trzech synów z pierwszego małżeństwa księcia toczą prawną bitwę z księżniczką w jej centrum. Ponieważ strony nie mogły dojść do porozumienia, zdecydowano się na aukcję, w której dochód miał być dzielony między nie. Ale licytacja najdroższego domu na świecie nie jest łatwym zadaniem.

Villa Aurora. Zdjęcie: Facebook

W styczniu, kiedy odbyła się pierwsza aukcja, szacowana cena Villa Aurora wynosiła 471 milionów euro (ponad 2 miliardy zł). I mimo swojej wartości historycznej i artystycznej nikogo nie dziwiło, że nieruchomość nie miała nabywcy.

Byłbym zdumiony, gdyby pojawił się kupujący. Cena jest zbyt wysoka” – powiedział The Guardian Alessandro Zuccari, profesor Uniwersytetu Sapienza w Rzymie, który pomagał w wycenie. „Zobaczymy, co stanie się w kwietniu, ale wątpię, czy ktoś się wtedy zgłosi.”

Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa

Villa Aurora. Zdjęcie: Facebook

Nieskazitelna lokalizacja w sercu włoskiej stolicy i niezrównana historia związana z niektórymi z największych myślicieli i artystów w Europie to za mało, aby Villa Aurora zyskała miano „najdroższego domu na świecie”. Można to przypisać skarbom artystycznym, które zawiera, w szczególności muralowi na suficie namalowanemu przez Carravaggia, którego wartość szacuje się na 310 milionów euro. Podobno został namalowany w 1597 roku i odkryto go dopiero w latach 60. XX wieku.

Czytaj: Ten sztuczny kopiec w Rzymie składa się z milionów starożytnych amfor

W kwietniu Villa Aurora po raz kolejny trafiła pod młotek, tym razem z około 20% rabatem od pierwotnej ceny wywoławczej wynoszącej 471 milionów euro, ale nikt nie wydawał się chętny do licytacji. Teraz księżniczka Rita Boncompagni-Ludovisi poprosiła jedne z najlepszych agencji nieruchomości na świecie o znalezienie kupca na dom, ale to jest trudne.

Villa Aurora. Zdjęcie: Facebook

Księżniczka Boncompagni-Ludovisi poprosiła rząd włoski o zakup willi i jej zachowanie, a jej życzenie podzieliło prawie 40 000 sygnatariuszy petycji, ale pomimo obniżonej ceny Villa Aurora najprawdopodobniej zniszczy budżet włoskiego Ministerstwa Kultury.

Na razie Villa Aurora pozostaje na rynku i zachowuje tytuł „najdroższego domu świata”.