W 2026 roku w podróż wyruszy pierwszy na świecie elektryczny samolot pasażerski

0
509
SZWEDZKA FIRMA ZAPREZENTOWAŁA PROJEKT MASZYNY E-19. TO PIERWSZY ELEKTRYCZNY SAMOLOT PASAŻERSKI NA ŚWIECIE (HEART AEROSPACE)

Szwedzka firma Heart Aerospace przedstawiła projekt nietypowego samolotu o nazwie ES-19, który przeznaczony będzie do odbywania lotów regionalnych. Co czyni go tak nietypowym? Otóż fakt, że odrzutowiec będzie wyposażony w elektryczny napęd.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), przemysł lotniczy odpowiada za około 3% globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, z czego aż 40% pochodzi z rejsów krótkodystansowych. Problem jest coraz bardziej poważny, gdyż tego typu loty cieszą rosnącą popularnością.

Celem konstrukcji tego szwedzkiego elektrycznego samolotu pasażerskiego jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na krótkich i średnich trasach lotniczych.

Firma Heart Aerospace zaprezentowała projekt ekologicznego samolotu. ES-19 ma być napędzany czterema silnikami elektrycznymi, które pozwolą mu osiągnąć prędkość maksymalną do ponad 400 km/h.

Na jednym naładowaniu samolot może przelecieć 400 km, zdolny do operowania z krótszych pasów startowych (750 metrów) ES-19 zostanie zoptymalizowany do lotów krótkodystansowych, regionalnych, operujących z mniejszych lotnisk. Na pokład będzie mogło wejść 20 osób, nie wliczając w to załogi.

Koszty paliwa w tym ekologicznym samolocie będą mogły zostać obniżone nawet o 75%, zaś koszty serwisowania – nawet o 50%.

Akumulator opracowany przez Electroflight to specjalnie opracowany system o wysokiej integralności, zaprojektowany tak, aby był certyfikowany w lotnictwie. Wraz z rozwojem technologii napędowej, przy wsparciu finansowania z inicjatywy Eureka, zakres ten będzie się nadal rozszerzał, a Heart Aerospace przewiduje, że lotnictwo elektryczne może zmniejszyć całkowitą emisję dwutlenku węgla w lotnictwie o 43%.

Czytaj: Naukowcy opracowali nowy sposób usuwania gazów cieplarnianych z atmosfery

Przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że już za niecałe 6 lat ES-19 wyruszy w pierwszą podróż.

Samolot zyskał już globalne zainteresowanie, nawet na tak formalnym etapie, a firma Heart Aerospace mówi, że jest zainteresowanie od ośmiu linii lotniczych z całej Ameryki Północnej, Europy i Oceanii.

„Podczas gdy w ostatnich miesiącach w centrum uwagi przemysłu lotniczego był, co zrozumiałe, wpływ pandemii COVID-19 na operacje i najbliższą przyszłość rynku. Zastój w operacjach lotniczych w okresie pandemii doprowadził wielu do przeglądu i zmiany priorytetów w zakresie myślenia, pracy i latania bardziej ekologicznie. Ten projekt i podobne do niego są kolejnym krokiem w kierunku bardziej przyjaznego dla środowiska lotnictwa, a zarówno Baines Simmons, jak i szersza grupa Air Partner są zaangażowani w pracę na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości ” – mówi Ian Holder z Baines Simmons, część działu bezpieczeństwa i ochrony w Air Partner, globalnej grupie usług lotniczych.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Samolot został zaprojektowany przez Heart Aerospace w Szwecji. Zdjęcie: Heart Aerospace
Samolot został zaprojektowany przez Heart Aerospace w Szwecji. Zdjęcie: Heart Aerospace
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: Pekin otwiera nowe lotnisko z największym na świecie terminalem, dachem o wielkości 25 boisk piłkarskich

wad

Brak postów do wyświetlenia