W ciągu ostatnich 25 lat zrobiliśmy ogromny postęp w edukacji dziewcząt na całym świecie

0
293
Zdjęcie: UNESCO

W ciągu ostatnich 25 lat odsetek dziewcząt uczących się na całym świecie wzrósł do 89%, co stanowi 16% wzrost od 1995 roku.

Raport UNESCO opublikowany w zeszłym miesiącu pokazuje, że 180 milionów więcej dziewcząt zapisało się do szkół podstawowych i średnich w porównaniu do poprzedniego pokolenia.

Ponadto trzykrotnie więcej kobiet jest obecnie zapisanych na uniwersytety.

Czytaj: Uniwersytet Yale będzie badał kandydatów na studia medyczne pod względem rasizmu

Raport monitorujący edukację globalną zatytułowany Nowa generacja: 25 lat wysiłków na rzecz równości płci w edukacji zawiera ocenę postępu w edukacji dziewcząt w ciągu ostatnich dwóch i pół dekady od Deklaracji Pekińskiej i Platformy Działania, przełomowego zobowiązania 189 krajów popierać prawa dziewcząt i kobiet.

„Wszyscy wiemy, że edukacja jest kamieniem węgielnym równości – a edukacja dziewcząt i kobiet jest pierwszym krokiem w kierunku świata bardziej równego płci” – stwierdziła grupa ONZ w komunikacie prasowym.

Od 1995 r. globalny wskaźnik zapisów dziewcząt wzrósł z 73% do 89%, przy czym największą poprawę odnotowano w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Południowej, a zwłaszcza w Indiach.

Znaczący postęp osiągnięto w szkołach podstawowych w 23 krajach, w tym w Bhutanie, Dżibuti i Nepalu, gdzie osiągnięto parytet płci w porównaniu z 1995 r., kiedy mniej niż 80 dziewcząt na 100 chłopców uczęszczało do szkoły.

Również trzy razy więcej kobiet jest obecnie zapisanych na uniwersytety niż dwie dekady temu, ze szczególnym postępem obserwowanym w Afryce Północnej i Azji Zachodniej. W Maroku parytet został osiągnięty w 2018 r., w porównaniu z zaledwie 3 kobietami zapisanymi na 10 mężczyzn na początku lat 90.

Czytaj: Poznaj najbardziej kolorowe miasta świata. W rankingu także polskie miasto!

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia