W czasie COVID-19 skupiaj się na dawnych sukcesach, aby się nie załamać

0
405
Nowe badanie sugeruje, że skupienie się na przeszłych sukcesach zamiast na porażkach poprawia podejmowanie decyzji, szczególnie w przypadku osób z lękiem i depresją. Zdjęcie: pl.freepik.com

Badania pokazują, że jeśli jesteś nadmiernie zaniepokojony lub przygnębiony, skupienie się na przeszłych sukcesach może poprawić Twoje samopoczucie.

Im bardziej chaotyczne są rzeczy, tym trudniej jest ludziom z klinicznym lękiem lub depresją podejmować rozsądne decyzje i uczyć się na błędach. Z drugiej strony, ocena ludzi nadmiernie niespokojnych i przygnębionych może się poprawić, jeśli skupią się na tym, co robią dobrze, a nie na tym, co robią źle, sugeruje nowe badanie UC Berkeley.

Odkrycia opublikowane w czasopiśmie eLife są szczególnie istotne w obliczu fali epidemii COVID-19, która wymaga taktycznego i zwinnego myślenia, aby uniknąć choroby.

Naukowcy z UC Berkeley przetestowali probabilistyczne umiejętności podejmowania decyzji u ponad 300 dorosłych, w tym u osób z dużym zaburzeniem depresyjnym i zespołem lęku uogólnionego. W podejmowaniu decyzji ludzie, często nie zdając sobie z tego sprawy, wykorzystują pozytywne lub negatywne skutki swoich wcześniejszych działań do informowania o swoich bieżących decyzjach.

Czytaj: Starsza pani chciała dorobić. Dziś wszyscy we Wrocławiu chodzą w jej szalikach

Naukowcy odkryli, że uczestnicy badania, których objawy krzyżują się zarówno z lękiem, jak i depresją – takimi jak duże zamartwianie się, brak motywacji lub brak poczucia własnej wartości lub przyszłości – mieli największe problemy z dostosowaniem się do zmian podczas wykonywania zadania komputerowego, które symulowało niestabilne lub szybko zmieniające się środowisko.

Z drugiej strony, uczestnicy badania odporni emocjonalnie, z niewielkimi objawami lęku i depresji, nauczyli się szybciej dostosowywać się do zmieniających się warunków w oparciu o działania, które wcześniej podjęli, aby osiągnąć najlepsze dostępne wyniki.

„Kiedy wszystko szybko się zmienia, a decyzja, którą podejmujesz, przynosi zły wynik, możesz skupić się na tym, co zrobiłeś źle, co często ma miejsce w przypadku osób z klinicznym niepokojem lub depresją” – powiedziała naczelna autorka badania Sonia Bishop, profesor neuronauki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. „Z drugiej strony, osoby odporne emocjonalnie mają tendencję do skupiania się na tym, co dało im dobry wynik, oraz na wielu rzeczywistych sytuacjach, które mogą być kluczem do uczenia się podejmowania dobrych decyzji”.

To nie znaczy, że ludzie z klinicznym lękiem i depresją są skazani na życie pełne złych decyzji, powiedziała Bishop. Na przykład zindywidualizowane terapie, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, mogą poprawić zarówno umiejętności podejmowania decyzji, jak i pewność siebie, koncentrując się na przeszłych sukcesach zamiast na porażkach.

Badanie rozszerza badanie Bishop z 2015 r., które wykazało, że osoby z wysokim poziomem lęku popełniały więcej błędów, gdy miały za zadanie podejmować decyzje podczas zadań komputerowych, które symulowały zarówno stabilne, jak i szybko zmieniające się środowiska. I odwrotnie, niespokojni uczestnicy badania szybko dostosowywali się do zmieniających się wzorców w zadaniu.

Czytaj: Chory na COVID-19 płacze w ramionach lekarza

W ramach tego ostatniego badania Bishop i jej zespół przyjrzeli się, czy osoby z depresją również miałyby trudności z podejmowaniem rozsądnych decyzji w niestabilnym środowisku i czy byłoby to prawdą w przypadku wyzwań związanych z różnymi wersjami zadania.

„Chcieliśmy sprawdzić, czy ta słabość jest unikalna dla osób z lękiem, czy też występuje u osób z depresją, która często idzie w parze z lękiem” – powiedziała Bishop. „Staraliśmy się również dowiedzieć, czy problem był ogólny, czy specyficzny dla poznania potencjalnej nagrody lub potencjalnego zagrożenia.

W pierwszym eksperymencie wzięło udział 86 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 50 lat. W grupie tej znalazły się osoby, u których zdiagnozowano zespół lęku uogólnionego, duże zaburzenie depresyjne, osoby z objawami lęku lub depresji, ale bez formalnej diagnozy tych zaburzeń oraz osoby bez lęku ani depresji.

W warunkach laboratoryjnych uczestnicy badania grali w grę na ekranie komputera, w której wielokrotnie wybierali między dwoma kształtami – kołem i kwadratem. Jeden kształt, jeśli zostałby wybrany, spowodowałby lekkie lub umiarkowane porażenie prądem, a inny dałby nagrodę pieniężną. Prawdopodobieństwo, że kształt przyniesie nagrodę lub szok, było przewidywalne w niektórych punktach zadania i zmienne w innych. Uczestnicy z wysokim poziomem objawów typowych dla depresji i lęku mieli problemy z nadążaniem za tymi zmianami.

johannesfloe.com – Art to remember

W drugim eksperymencie 147 dorosłych Amerykanów z różnym stopniem lęku i depresji zostało zrekrutowanych za pośrednictwem rynku crowdsourcingu Mechanical Turk firmy Amazon i otrzymało to samo zadanie zdalnie. Tym razem wybrali pomiędzy czerwonymi i żółtymi kwadratami na ekranie. Nadal otrzymywali nagrody pieniężne, ale zamiast zostać ukaranym porażeniem prądem, tracili pieniądze.

Wyniki były zgodne z wynikami uzyskanymi w laboratorium. Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie objawów wspólnych zarówno dla lęku, jak i depresji pozwoliło przewidzieć, kto będzie miał największe problemy z podejmowaniem rozsądnych decyzji w obliczu zmieniających się okoliczności, niezależnie od tego, czy został nagrodzony, czy ukarany za naprawienie rzeczy dobrze lub źle, w porównaniu z ich odpornymi emocjonalnie odpowiednikami.

„Okazało się, że osoby odporne emocjonalnie dobrze trzymają się najlepszego sposobu działania, gdy świat szybko się zmienia” – powiedziała Bishop. „Z drugiej strony osoby z lękiem i depresją są mniej zdolne do przystosowania się do tych zmian . Nasze wyniki sugerują, że mogą odnieść korzyści z terapii poznawczych, które przekierowują ich uwagę na pozytywne, a nie negatywne wyniki”.

Źródło: UC Berkeley

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

wad

Brak postów do wyświetlenia