W Indiach także poprawiła się jakość powietrza

0
563

W Indiach także widać gołym okiem efekt uboczny „totalnej kwarantanny”. Zatrzymanie w domach 1,3 mld mieszkańców Indii sprawiło, że powietrze jest w końcu czyste.

W Indiach od wielu lat jest największe zanieczyszczenie powietrza na świecie. 21 z 30 miast z największym zanieczyszczeniem powietrza na świecie znajdują się w Indiach (według IQAir AirVisual’s 2019 World Air Quality Report).

Od środy 25 marca w Indiach wprowadzona została „totalna kwarantanna”. Premier Narendra Modi ogłosił trzytygodniowy zakaz wychodzenia z domów. Zamknięcie w domach 1,3 mld mieszkańców Indii ma zatrzymać rozsiewanie wirusa po kraju. „Jeśli nie wytrzymamy 21 dni, cofniemy się o 21 lat” – mówił Modi w swoim wystąpieniu.

Totalna kwarantanna sprawiła, że poprawiła się jakość powietrza.

Natychmiastowe zamknięcie wszystkich fabryk, targowisk, sklepów, świątyń, zawieszenie podróżowania komunikacją publiczną i wstrzymanie prac na budowach odbiło się na jakości powietrza.

Jak podawała agencja informacyjna AP News, poziom zanieczyszczenia w 2019 roku przekroczył zalecany próg około 10-krotnie.

A teraz pojawiły się nowe i bardzo optymistyczne dane o obecności w powietrzu nad Indiami pyłów PM 2.5 i dwutlenku azotu (gaz cieplarniany produkowany przez samochody i elektrownie).

Odnośnie PM 2.5 średnia koncentracja pyłów obniżyła się o 71% (z 91 mikrogramów do 26 już pierwszego dnia po „zamknięciu” kraju).

Według Światowej Organizacji Zdrowia wskazania powyżej 25 mikrogramów PM 2.5 są traktowane jako groźne dla zdrowia.

Z kolei dwutlenek azotu zmniejszył swoją koncentrację także o 71% (z 52 jednostek na metr sześcienny do 15).

Niewiarygodną zmianę widać gołym okiem – niebo w końcu jest niebieskie. Mieszkańcy Indii z niedowierzaniem podziwiają z balkonów i tarasów błękitne niebo.

Czytaj: W INDIACH POSPRZĄTANO PLAŻĘ Z MYŚLĄ O ŻÓŁWIACH.

–  Nie widziałem niebieskiego nieba nad New Delhi od 10 lat. To jakaś niewielka pociecha w czasach tego strasznego kryzysu. Można wychylić głowę i odetchnąć – mówi CNN Jyoti Pande Lavakare, współzałożyciel indyjskiej organizacji ekologicznej Care for Air.

Podobną sytuację, gdzie zatrzymanie wszystkiego spowodowało polepszenie jakości powietrza zauważono także w Chinach i we Włoszech.

Czytaj: Przymusowa kwarantanna oczyściła powietrze w wielu miastach