W Indiach znaleziono żółtego żółwia

0
386
Za ubarwienie żółwia odpowiada zaburzenie podobne do albinizmu (fot. Twitter/Debashish Sharma, IFS)

Nie brązowy, a zupełnie żółty. Niektórzy twierdzą, że jest ze złota i na pewno przynosi szczęście. Uważa się, że przyczyną tego zjawiska jest brak pigmentacji ciała zwierzęcia. Oto żółty żółw z Indii, który stał się gwiazdą Internetu.

Po raz drugi w ciągu zaledwie trzech miesięcy Indyjska Służba Leśna natrafiła na żółwia szylkretowego w nietypowym kolorze. Żółwie z gatunku skrytonogów indyjskich, do którego należy schwytany okaz, zazwyczaj są brązowe z żółtymi łatami i kremowo-białym spodem.

Choć takie piękne okazy to rzadkość w naturze, żółtego żółwia schwytano m.in. w tym roku w Odisha na wschodzie Indii. Kiedy wiadomość obiegła Twittera, jeden z biologów indyjskich przyznał, że w 2019 roku sam znalazł trzy takie wyjątkowe okazy. 

Zwierzęta dotknięte taką anomalią genetyczną bardzo łatwo jest zlokalizować, ponieważ ich kolor wyróżnia się w otoczeniu.

Złote żółwie szylkretowe zauważono kilkakrotnie na przestrzeni lat w różnych częściach Azji Południowej, gdzie gatunek ten należy do najbardziej powszechnych żółwi wodnych.

Czytaj: 104-letni żółw niesie na sobie 4-dniowe żółwiątka

W 1997 roku w Gudźaracie na zachodnim wybrzeżu Indii znaleziono żółwia o jednolicie żółtym ciele i różowych oczach. Inne podobne osobniki znaleziono też w Birmie i Bangladeszu, chociaż dane na ten temat nie zostały oficjalnie opublikowane.

Chociaż w środowisku występują żółte żółwie, to niewiele jest badań nad samym zjawiskiem. Przyczyną nietypowej barwy może być brak pigmentacji ciała, czyli zjawisko podobne do albinizmu. Żółwie te nie są jednak całkowicie białe, bo żółte pigmenty (pterydyny) są w stanie przetrwać i zdominować proces pigmentacji. Jak podaje sciencealert.com, zjawisko to nazywa się leucyzmem. 

Przez wyróżniający się żółty kolor, żółwie o tej barwie mogą być narażone na niebezpieczeństwo w swoim naturalnym środowisku. Kolor utrudnia im zakamuflowanie się w wodzie i ukrycie przed niebezpiecznymi zwierzętami. W związku z tym najczęściej żółwie te są odławiane i przekazywane do hodowli.

Czytaj: W Indiach posprzątano plażę z myślą o żółwiach.

johannesfloe.com – Art to remember