W Turcji otwarto bibliotekę z książkami, które znaleziono na śmietniku

0
407

Mówi się, że książki są wieczne i nie ma na to lepszego dowodu niż biblioteka w Ankarze, założona przez pracowników firmy wywożącej śmieci w stolicy Turcji.

W dzielnicy Çankaya w Ankarze książki, które kiedyś wylądowały na śmietniku, znalazły nowy dom w zupełnie nowej bibliotece.

Obecnie znajduje się tam ponad 6000 książek, po tym jak pracownicy sanitarni poświecili miesiące na zbieranie wyrzuconych książek. Teraz nawet lokalni mieszkańcy zaczęli przekazywać książki do biblioteki, mając nadzieję, że będzie się zwiększać o coraz to nowsze egzemplarze.

Początkowo biblioteka była przeznaczona tylko dla pracowników i ich rodzin, ale wraz ze wzrostem zapotrzebowania została otwarta dla każdego we wrześniu ubiegłego roku. Każdy, kto ma potrzebę, może korzystać z uratowanych książek.

„Zaczęliśmy omawiać pomysł stworzenia biblioteki z tych książek. A kiedy wszyscy go poparli, zaczęliśmy projekt wdrażać w życie”- powiedział burmistrz Çankaya, Alper Tasdelen, którego samorząd nadzorował otwarcie biblioteki.

Czytaj: Ta niesamowita ławka w bibliotece aleksandryjskiej jest wyryta sonetami Szekspira

Biblioteka mieści się w budynku po starej cegielni należącym do miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania śmieci. Ogromna przestrzeń z długimi korytarzami zbudowanymi z klimatycznej, czerwonej cegły idealnie sprawdziła się jako dom dla niechcianych książek. 

Biblioteka zawiera książki od literatury po literaturę faktu, z całym działem badań naukowych.  Księgozbiór biblioteki liczy już ponad 25 tysięcy książek, a to dlatego, że ludzie sami z chęcią przekazują placówce książki, których mieli zamiar się pozbyć.

Kolekcja rozrosła się do tego stopnia, że biblioteka wypożycza teraz ocalałe książki szkołom, programom edukacyjnym i więzieniom.

„Nauczyciele ze szkół wiejskich z całej Turcji proszą o książki” – powiedział Tasdelen. Władze miasta zatrudniły również pracownika etatowego do zarządzania biblioteką.

„Wcześniej żałowałem, że nie mam w domu biblioteki. Teraz mamy tu bibliotekę”- powiedział mediom państwowym Serhat Baytemur, 32-letni pracownik firmy wywożącej śmieci.

Teraz każdy może przyjść do “śmieciowej biblioteki” i wypożyczyć książkę.

To historia, która naprawdę pokazuje, jak wielkie rzeczy mogą powstać z niczego. Wystarczy trochę chęci i czasu.

Źródło: ilmfeed.com

Czytaj: W Turcji powstanie park ze ścieżkami między wierzchołkami drzew

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia