W Warszawie wylądował największy samolot transportowy świata wypełniony sprzętem medycznym

0
827
W Warszawie wylądował Antonow An-225 Mrija. Gigant przywiózł wyposażenie medyczne do walki z koronawirusem. Zdjęcie: Twitter

Ogromny, przyciągający wzrok sześciosilnikowy Antonow An-225 Mrija po piętnastu latach nieobecności w Polsce wylądował na warszawskim Okęciu. Na swoim pokładzie przywiózł tony sprzętu ochronnego do walki z epidemią dla medyków w Polsce.

Powietrzny transport największych gabarytów

An-225 Mrijma wbudza zawsze wiele emocji. To największy transportowy samolot na świecie, który lata po niebie cały czas. Rezerwować ten samolot trzeba z minimum półrocznym wyprzedzeniem. 25 marca 2020 roku samolot ten wzbił się pierwszy raz po osiemnastomiesięcznej obowiązkowej przerwie technicznej.

Od 32 lat dzierży rekord najcięższego samolotu świata. Żaden inny samolot nie przewiezie takiej masy. Obecny rekord to 253,8 tony ustanowiony w 2001 roku (pokazowy lot z pięcioma czołgami na pokładzie). 

Samolot został zaprojektowany i zbudowany do przewożenia na swoim grzbiecie promu kosmicznego Buran lub elementy jego wielkiej rakiety nośnej Energia. Produkowano je w fabrykach położonych w rejonie Moskwy i jakoś trzeba było dostarczyć na kosmodrom Bajkonur, dwa tysiące kilometrów dalej.

KGHM Polska Miedź

KGHM Polska Miedź poinformował na swoim profilu społecznościowym, o organizowanym przez siebie transporcie z Chin, zawierającym miliony sprzętu ochronnego dla medyków. KGHM jest jedyną spółką Skarbu Państwa, która ma tak rozległe kontakty na rynku chińskim.

– Naszym głównym partnerem jest China Minmetals, z którym od 20 lat handlujemy miedzią. Mamy też wielu innych, mniejszych. Poprosiliśmy naszych przyjaciół o pomoc, bo problemów z zakupem jest mnóstwo. Nawet jeśli znajdziemy sami towar, to płacimy przelewem, który idzie 5 dni. W tym czasie kto inny kupi to za walizkę gotówki. Ta spółka zakłada za nas pieniądze, po 20 latach współpracy mamy do siebie zaufanie. I dzięki temu jesteśmy w stanie pozyskać tyle towaru, by zapełnić największy samolot na świecie. Nie ma drugiej spółki w Polsce, która byłaby w stanie to zrobić – mówi w rozmowie z money.pl Piotr Chęciński, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM.

Czytaj: „Dla mnie już od dłuższego czasu świata było za dużo”. Refleksje Olgi Tokarczuk na temat koronawirusa

Twitter
Twitter

Twitter

Tak wyglądało lądowanie Antonova An-225 na warszawskim Okęciu z kabiny pilota Dmytra Antonova.

Donald Tusk skomentował dostawę sprzętu medycznego największym samolotem świata.

Twitter

Samolot Antonow An-225 Mrija dostarczył do Polski ładunek sprzętu medycznego trzykrotnie mniejszy, niż wynosi dopuszczalna ładowność samolotu. I pięć razy mniejszy, niż zapowiadali przedstawiciele władz.

Choć informowano, że do Polski przyleci 400 ton sprzętu medycznego, to maksymalny udźwig Antonowa 225 wynosi 250 ton.

Prezes KGHM Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej po wylądowaniu samolotu na Okęciu mówił, że w transporcie znajduje się już nie 7 mln, a ponad 1 mln maseczek typu FFP2, ponad 200 tys. kombinezonów ochronnych oraz ok. 250 tys. przyłbic.

Twitter

Z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział na Okęciu, że do Polski trafiło ok. 80 ton sprzętu.

Twitter
Twitter

Czytaj: PEKIN OTWIERA NOWE LOTNISKO Z NAJWIĘKSZYM NA ŚWIECIE TERMINALEM, DACHEM O WIELKOŚCI 25 BOISK PIŁKARSKICH