Walentynki kiedyś i dziś

0
782
zdjęcie: pixabay.com

Walentynki, to, jak podaje Wikipedia: (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych. Nazwa pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne przypada w kościele katolickim również tego dnia – 14.II.

Historia walentynek – w skrócie: Walentynki obchodzone są w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Reszta Europy dołączyła do walentynkowego grona później. Mimo łączenie Walentynek ze świętym, pierwowzorem święta zakochanych był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie – dzień płodności i macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Kobieta, którą kawaler wylosował, stawała się jego partnerką na czas zabawy, a czasem nawet na całe życie.

A co ze świętym Walentym? Święty Walenty jest patronem Walentynek. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Wspomniany cesarz zakazał młodym mężczyzną wchodzenie w związki małżeńskie. Święty Walenty złamał ten zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Za wspomniany czyn został wtrącony do więzienia. Tam poznał i uleczył ze ślepoty córkę więziennego strażnika, a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Święty Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika. Podpisał go „Od Twojego Walentego”.

Jak Walentynki wyglądają obecnie?

Obecnie dzień zakochanych obchodzony jest w niemal każdym miejscu na świecie. Przybiera bardzo komercyjny charakter. Wypisujemy kartki, kupujemy serduszka, kwiaty. W różnych krajach wygląda to czasem odmiennie i tak np.:

  • we Francji – popularny jest zwyczaj wysyłania kwiatów z zaproszeniem na koncert lub do teatru;
  • we Włoszech – powszechne jest kupowanie ukochanej osobie odzieży w kolorze czerwonym;
  • w Japonii – panie obdarowują mężczyzn czekoladkami;
  • w Polsce zaobserwować można cały przekrój walentynkowych zwyczajów: listy, kwiaty, prezenty, zapraszanie ukochanej na kolację i wiele innych.

Krytyka Walentynek

W ostatnich latach pojawiło się sporo głosów krytycznych – na temat Walentynek. Według krytyków Walentynki są przejawem amerykanizacji, czymś obcym, wypierającym rodzime tradycje. Krytykuje się także biznesowy kontekst Walentynek. Wykorzystywanie przez biznes i media Walentynek do przełamania stagnacji handlowej między Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Do Państwa oceny zostawię – obchodzenie Walentynek. Ze swojej strony, powiedzieć mogę, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku nie widzę nic złego w obchodzeniu święta zakochanych. Warto jednak dbać o ukochaną osobę przez cały rok.

Jakie jest Państwa zdanie na temat Walentynek? Co planujecie dla swojej drugiej połówki?

ZOBACZ TAKŻE: ROSYJSKA FOTOGRAFKA POKAZUJE, ŻE MIŁOŚĆ MOŻE TRWAĆ CAŁE ŻYCIE. MIŁOŚĆ NIE ZNA WIEKU! – f7dobry.com