Warren Buffett: Błąd nr 1, który rodzice popełniają, ucząc dzieci obchodzenia się z pieniędzmi

0
716
Warren Buffett to miliarder, inwestor i właściciel Berkshire Hathaway. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie.

Znany amerykański biznesmen i jeden z największych inwestorów na świecie – mówi o tym, jak ważne jest nauczanie dzieci odpowiedzialności finansowej.

Warren Edward Buffett – amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie.

Na przykład, gdy miał sześć lat, kupił paczkę Coca-Coli za 25 centów i sprzedał za 50 centów. Buffett sprzedawał także czasopisma i gumę do żucia, omijając wszystkie sąsiednie domy.

„Mój ojciec zawsze mnie inspirował i wspierał” – powiedział Buffett CNBC w 2013 roku. „To on zaszczepił we mnie właściwe nawyki w bardzo młodym wieku. A najważniejszą lekcją, jakiej udzielił, było oszczędzanie”.

Kiedy zapytano Warrrena Buffetta, jaki największy błąd popełniają rodzice, ucząc swoje dzieci, jak obchodzić się z pieniędzmi, odpowiedział:

„Rodzice często czekają, aż ich dzieci staną się nastolatkami i dopiero wtedy zaczynają rozmowę o tym, jak radzić sobie z pieniędzmi. Takie rozmowy z dzieckiem powinny być dużo, dużo wcześniej – już w przedszkolu!”

Czas nie czeka

Tak, wszystko dobrze zrozumiałeś: „W wieku przedszkolnym!„. Według Buffetta naukowcy twierdzą, że 80% rozwoju naszego mózgu następuje przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Według badań przeprowadzonych na University of Cambridge dzieci w wieku od 3 do 4 lat z łatwością uczą się podstawowych zasad obiegu pieniędzmi, a do 7 roku życia rozwinęły już na dobre podstawowe umiejętności zachowań finansowych w przyszłości.

„Większość rodziców wie, jak ważne jest nauczenie dzieci prawidłowego obchodzenia się z pieniędzmi” – powiedział Buffett. „Ale faktem jest, że wiedza i działanie to zupełnie inne rzeczy”.

W 2018 roku  amerykańska publiczna globalna firma zarządzająca inwestycjami „T. Rowe Price” przeprowadziła ankietę wśród 1014 rodziców (którzy mieli dzieci w wieku od 8 do 14 lat) i ponad 1000 młodych ludzi (w wieku od 18 do 24 lat). Okazało się, że tylko 4% rodziców rozmawiało ze swoimi przedszkolakami na tematy finansowe.

30% rodziców zaczęło uczyć swoje dzieci oszczędzania w wieku 15 lat, a 14% rodziców w ogóle nie rozmawiało z dziećmi na ten temat.

Lekcje, które Warren Buffett dał swoim dzieciom

W 2011 roku Buffett brał udział w przygotowaniu serialu animowanego dla dzieci „Secret Club of Millionaires”, w którym dzielił się własnym doświadczeniem z pieniędzmi.

Nakręcono 26 odcinków, z których każdy poświęcony jest konkretnemu tematowi wiedzy finansowej. Na przykład, czym jest karta kredytowa i jak działa lub gdzie inwestować pieniądze, aby osiągnąć zysk.

„Dałem te wszystkie lekcje swoim własnym dzieciom [troje]. Są bardzo proste, ale bardzo ważne w życiu i biznesie – powiedział Buffett CNBC.

Poniżej przedstawiamy Wam lekcje z serialu animowanego „Secret Club of Millionaires”, a także rady Warrena Buffetta na temat finansów.

1. Jak myśleć bardziej elastycznie

Celem tej lekcji jest nauczenie dzieci, aby się nie poddawały i nie poddawały się tylko dlatego, że na początku coś nie działa. Będą potrzebować umiejętności elastycznego, niekonwencjonalnego i kreatywnego myślenia w przyszłości, gdy będą musieli stawić czoła problemom finansowym.

Pomysły na aktywność:

Zabierz swoje dzieci do muzeum i pokaż im zdjęcia z różnych gatunków i kierunków. Zwróć uwagę, jak dzieła sztuki różnią się stylem. Następnie poproś dzieci, aby samodzielnie coś narysowały, ale najpierw przeprowadź rodzaj burzy mózgów – zastanów się, jakich narzędzi możesz użyć, oprócz pędzli (palce, waciki itp.).

Kolejna sztuczka: gra „Zamień śmieci w skarb”. Poproś dzieci, aby pomyślały o sposobach wykorzystania starych rzeczy w domu. Na przykład kapsle do butelek można zamienić w warcaby, a puste pudełko płatków w uchwyt na czasopisma. Pomoże to dzieciom nauczyć się myśleć krytycznie, oszczędzać i jednocześnie – dbać o naturę.

2. Jak zacząć oszczędzać pieniądze

Jak powiedział Benjamin Franklin:

„Grosz zaoszczędzony to grosz zarobiony.” Aby dzieci nauczyły się mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi, muszą zrozumieć różnicę między pragnieniami a potrzebami.

Pomysły na aktywność:

Daj każdemu dziecku po dwa słoiki z napisami:

„Na oszczędności” i „Na wydatki”. Za każdym razem, gdy dostają pieniądze (prezent urodzinowy, kieszonkowe, opłata za wyprowadzenie psa sąsiada itp.), należy omówić, jak prawidłowo rozdzielić otrzymaną kwotę między dwa banki (dwa słoiki).

Poproś dzieci, aby narysowały 5–10 rzeczy, które chciałyby kupić. A potem dokładnie przeanalizuj listę i omów na przykład, co jest mądrzejsze – kupić nową zabawkę, którą chcą, czy plecak, który jest potrzebny.

Czytaj: 10-latek znalazł pieniądze na ulicy. Oddał je policji, nagrody nie chce. Woli pomóc zwierzętom w schronisku

3. Jak odróżnić cenę od kosztu

Kto z nas nie żałował, że pod wpływem impulsu kupił super modny gadżet lub buty sezonu, które kosztowały 3 razy więcej, ale nie były lepszej jakości od tańszych butów z poprzedniego sezonu?

Zadaniem rodziców jest wyjaśnienie dzieciom mechanizmu, za pomocą którego reklamodawcy dosłownie zmuszają nas do kupowania produktów i usług oraz jak określić, co jest warte ich pieniędzy, a co nie.

Pomysły na aktywność:

Sporządź z dziećmi listę produktów, które zamierzasz kupić w supermarkecie, a następnie dokładnie przestudiuj, ile kosztują w sklepach internetowych lub innych specjalistycznych sklepach. Porównaj te ceny i zobacz, który sklep oferuje najlepszą ofertę na dany produkt.

Kolejne ćwiczenie: omów z dzieckiem ogłoszenie w gazecie. Zapytaj je: „Co jest na sprzedaż? Jaką opinię próbuje nam narzucić reklama? Co przyciąga uwagę w reklamie? Co czujesz? W jaki sposób reklamodawca stara się przekonać Cię do jak najszybszego zakupu produktu?”.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

4. Jak podejmować właściwe decyzje

Aby właściwie ocenić sytuację i podjąć optymalne decyzje, potrzebujesz dogłębnego zrozumienia, jak różne wybory wpływają na przyszłe wyniki.

Pomysły na aktywność:

Buffett oferuje symulację różnych sytuacji, pokazując, jak dana decyzja była właściwa i doprowadziła do najlepszego wyniku. Również – aby podzielić się swoimi błędami i pomyłkami, gdy jedna błędna decyzja zadziałała na zasadzie domina. 

Oznacza to, że ważne jest, aby dzieci zrozumiały, że absolutnie wszystkie decyzje, bez względu na to, jak są małe, wpływają na życie w taki czy inny sposób. Na przykład sytuacja: „Chcemy kupić nowy telewizor, ale klimatyzator się zepsuł, więc konieczne jest zebranie pieniędzy na jego naprawę. Jeśli tego nie zrobimy, w lecie w domu będzie za gorąco. I dopiero kiedy kupujemy klimatyzator – można pomyśleć o zakupie telewizora.

Musisz wpoić swoim dzieciom nawyk podejmowania właściwych decyzji finansowych. Porozmawiaj z nimi na ten temat, przeanalizuj, omów. Na przykład, jeśli dzieci mówią, że chcą kupić film DVD, zapytaj, czy naprawdę potrzebują tego filmu z kolekcji, czy może mądrzej jest go wypożyczyć.

„Nigdy nie jest za wcześnie”

Pielęgnowanie zdrowych nawyków finansowych u dzieci jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla ich pomyślnej przyszłości.

„Nigdy nie jest za wcześnie” – mówi Buffett. – Czy chodzi o nauczanie dzieci podstawowych zasad obiegu pieniędzy, różnicy między potrzebami i pragnieniami, czy też potrzeby oszczędzania. Dzieci stają przed tym wszystkim w młodym wieku, więc lepiej im wszystko wyjaśnić i pomóc zrozumieć.

Źródło: inlviv.in.ua

Czytaj: Muzeum Mydła i Historii Brudu – świetna atrakcja turystyczna Bydgoszczy!