Weryfikacja faktów: czy ocet jabłkowy rzeczywiście pomaga?

0
219
Jaki wpływ na organizm ma ocet jabłkowy? Zdjęcie: pl.freepik.com

Zwolennicy octu jabłkowego twierdzą, że ten płyn może być używany do wszelkiego rodzaju efektów zdrowotnych, od wspomagania odchudzania i kontroli poziomu cukru we krwi po zwalczanie infekcji – ale czy istnieje wiele dowodów na poparcie tych wzniosłych twierdzeń?

Ocet jabłkowy to po prostu ocet zrobiony ze sfermentowanego soku jabłkowego. Ocet jest wytwarzany poprzez konwersję cukrów prostych do etanolu (inaczej alkoholu) za pomocą drożdży, a następnie etanolu do kwasu octowego przez bakterie Acetobacter. W przypadku octu jabłkowego cukier pochodzi z soku jabłkowego.

Krótko mówiąc, wygląda na to, że większość (ale nie wszystkie) reklamowanych zalet octu jabłkowego jest w dużej mierze bezpodstawna lub opiera się na bardzo małych i nierzetelnych badaniach w mało znanych czasopismach. Niemniej jednak spożywanie octu jabłkowego jest stosunkowo mało ryzykowne, więc nie zaszkodzi sałatkę polać odrobiną octu jabłkowego, aby nadać jej trochę pikanterii.

Oto niektóre z najczęściej promowanych korzyści płynących ze spożywania octu jabłkowego i co mówią o tym dowody (lub ich brak).

Jak działa ocet jabłkowy na utratę wagi?

Jednym z najczęściej wyszukiwanych zastosowań leczniczych octu jabłkowego jest utrata wagi. W przypadku tego twierdzenia dowody są mieszane, ale nie przekonujące.

W badaniu z 2018 roku, opublikowanym w Journal of Functional Foods, przeprowadzono randomizowane badanie kliniczne, w którym niewielka grupa ludzi piła 15 mililitrów octu jabłkowego do obiadu i kolacji, a także spożywała o 250 kalorii mniej niż szacowane dzienne zapotrzebowanie. Grupa kontrolna zmniejszyła ilość spożywanych kalorii bez spożywania octu.

Po 12 tygodniach grupa kontrolna straciła średnio 2,2 kg, ale grupa, która dodatkowo piła ocet jabłkowy straciła średnio 4 kg.

Może to zabrzmieć obiecująco, ale było to stosunkowo krótkie i bardzo małe badanie obejmujące mniej niż 40 uczestników. Co więcej, naukowcy zasugerowali, że efekt ten wynikał z tego, jak ocet jabłkowy wpłynął na ich apetyt. W innym badaniu spekulowano wcześniej, że działanie octu jabłkowego na apetyt może sprowadzać się do bardzo kwaśnej konwokacji, która powoduje, że ludzie odczuwają mdłości.

Czytaj: W Krakowie otwiera się Królicza Kawiarnia

Ocet jabłkowy nie leczy raka

Niektórzy sugerowali, że ocet jabłkowy może pomóc w zapobieganiu nowotworom, a nawet być realnym sposobem leczenia raka. To po prostu nieprawda.

To niebezpiecznie wprowadzające w błąd twierdzenie wydaje się wynikać z badań pokazujących, w jaki sposób kwas octowy może zabijać komórki rakowe na szalce Petriego. Nijak ma się to jednak do powiedzenia, że ocet jabłkowy zwalcza raka.

Odrobina octu raczej Cię nie zabije, ale używanie go zamiast wypróbowanych i przetestowanych kuracji jest ryzykowne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czy ocet jabłkowy jest probiotyczny?

Jedną z głównych atrakcji octu jabłkowego są jego rzekome właściwości przyjazne dla jelit. Jako sfermentowana żywność, ocet jabłkowy obfituje w przyjazne bakterie, podobnie jak kimchi, kapusta kiszona, jogurt i kefir. Dobrej jakości butelki octu jabłkowego często nadal zawierają „matkę”, która jest zasadniczo tylko gigantyczną kulturą drobnoustrojów.

Ta właściwość teoretycznie może pomóc w uzupełnieniu i wzmocnieniu zdrowego mikrobiomu jelitowego, który jest kluczem do wielu aspektów zdrowia i dobrego samopoczucia. Na przykład badanie z 2019 r. na myszach wykazało, że ocet jabłkowy może pomóc w zmniejszeniu poziomu złych drobnoustrojów jelitowych zwanych firmicutes.

Jednak niektórzy eksperci uważają, że ocet jabłkowy nie jest technicznie probiotykiem, ponieważ nie udowodniono, czy te bakterie przetrwają przejście przez układ pokarmowy, podczas gdy inni twierdzą, że probiotyczne działanie octu jabłkowego może być minimalne. Po raz kolejny nie ma zbyt wiele literatury naukowej na ten temat.

Czytaj: Firmy farmaceutyczne to ukrywają. Oto 13 produktów, które są 1000 razy silniejsze niż antybiotyki

W jaki sposób ocet jabłkowy pomaga przy cukrzycy?

Ocet jabłkowy jest czasami zachwalany ze względu na jego zdolność do kontrolowania poziomu cukru we krwi. W wielu małych badaniach zbadano to twierdzenie, a dowody nie są zbyt przekonujące.

Jedno z badań z 2004 roku, w których uczestniczyło mniej niż 30 osób, wykazało, że przyjmowanie 20 gramów octu jabłkowego z 1 łyżeczką cukru w małej szklance wody może pomóc osobom z cukrzycą typu 2 obniżyć poziom cukru we krwi po posiłku o wysokiej zawartości węglowodanów poprzez poprawę wrażliwości na insulinę.

Inne badanie z 2007 roku wykazało, że picie octu jabłkowego przed snem pomagało zmniejszyć poziom cukru we krwi po przebudzeniu. Było to jednak kolejne małe badanie, w którym wzięło udział zaledwie 11 uczestników.

Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia są interesujące, ale z pewnością niewystarczające, aby porzucić standardowe leczenie cukrzycy.

Czy ocet jabłkowy dobrze zadziała na Twoją skórę?

Wiele osób chwali się, że rozcieńczony ocet jabłkowy działa cuda na skórę, oczyszczając pryszcze i służąc jako całkowicie naturalny środek złuszczający. Niektórzy uważają nawet, że można go wykorzystać do skutecznego leczenia egzemy. Istnieje bardzo niewiele twardych dowodów naukowych na poparcie tych pomysłów, ale wydaje się, że wynikają one z bardzo prawdziwych właściwości przeciwdrobnoustrojowych i przeciwgrzybiczych octu jabłkowego.

Pamiętaj jednak, że zawsze należy ostrożnie pocierać delikatną twarz kwaśnym płynem, który nie został specjalnie opracowany do stosowania na skórę, ponieważ może to spowodować podrażnienie, uszkodzić barierę ochronną skóry i potencjalnie spowodować lekkie oparzenia chemiczne.

Kwas octowy i jabłkowy w occie jabłkowym zapewnia właściwości złuszczające – ale podobnie jak w przypadku wielu naturalnych środków, stężenie składników aktywnych nie jest znormalizowane, więc kwasowość może być niespójna w poszczególnych partiach, co sprawia, że ​​efekty są nieprzewidywalne.

Narodowe Stowarzyszenie Egzemy (National Egzema Association) opracowało kilka pomysłów na to, jak osoby z egzemą mogą używać octu jabłkowego, ale dodają, że nie jest to ściśle oparte na dowodach i powinno być przeprowadzone tylko po rozmowie z lekarzem.

Czy ocet jabłkowy pomoże na łupież?

Podobna historia dotyczy łupieżu. Chociaż nie ma badań, które udowodniłyby, że ocet jabłkowy może leczyć łupież, ma pewne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które mogą wspierać te twierdzenia. Jedną z głównych przyczyn łupieżu jest przerost grzybicy. Jednak, podobnie jak wiele odważnych twierdzeń dotyczących octu jabłkowego, żadne badania naukowe nie zajmowały się tym tematem.