WHO twierdzi, że 99% światowej populacji oddycha powietrzem złej jakości

0
406
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że aż 99% populacji naszego globu żyje na terenach, gdzie zła jakość powietrza zagraża życiu i zdrowiu. Zdjęcie: pl.freepik.com

Agencja zdrowia ONZ twierdzi, że prawie wszyscy na świecie oddychają powietrzem, które nie spełnia standardów jakości powietrza.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce, aby kraje podjęły szybsze działania w celu zmniejszenia zużycia paliw kopalnych, które generują zanieczyszczenia powodujące problemy z oddychaniem i przepływem krwi.

Prowadzi to również do milionów zgonów, którym można zapobiec każdego roku.

Ten apel o środki naprawcze pojawia się, gdy WHO opublikowała aktualizację swojej bazy danych na temat jakości powietrza, która zwykle gromadzi informacje z ponad 6000 gmin — bazy danych cząstek stałych znanych jako PM2,5 i PM10.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Po pierwsze, aktualizacja obejmowała naziemne pomiary dwutlenku azotu. WHO dodaje, że jakość powietrza jest najgorsza we wschodnich regionach Morza Śródziemnego i Azji Południowo-Wschodniej, a następnie w Afryce.

„Po przeżyciu pandemii niedopuszczalne jest, aby nadal było 7 milionów możliwych do uniknięcia zgonów i niezliczone, możliwe do uniknięcia, utracone lata dobrego zdrowia z powodu zanieczyszczenia powietrza” – powiedziała dr Maria Neira, szefowa wydziału środowiska, zmian klimatycznych i zdrowia WHO.

„Jednak zbyt wiele inwestycji wciąż jest zatapianych w zanieczyszczonym środowisku, a nie w czystym, zdrowym powietrzu” – dodała.

Czytaj: Kraków już nie jest liderem smogu w Polsce. Jakie miasto ma gorsze powietrze?

pl.freepik.com

Dwutlenek azotu, który pochodzi głównie ze spalania paliw przez człowieka, na przykład w ruchu samochodowym, jest jednym z najczęstszych problemów na obszarach miejskich.

Narażenie może prowadzić do chorób układu oddechowego, takich jak astma, z objawami takimi jak kaszel, świszczący oddech i trudności w oddychaniu. Może to również prowadzić do wzrostu liczby hospitalizacji i przyjęć na izby przyjęć, informuje WHO.

Czytaj: Co powoduje zanieczyszczenie powietrza?

Najwyższe stężenia stwierdzono we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. WHO dodała, że Indie i światowa zbiorowość muszą działać i dostosowywać się do zmian w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, w tym używania pojazdów elektrycznych, odchodzenia od paliw kopalnych i przyjmowania masowego zwiększania ilości zielonej energii oraz oddzielania rodzajów odpadów.

WHO dodała, że 99% światowej populacji oddycha powietrzem, które przekracza granice jakości powietrza i jest podobne do cząstek, które mogą wnikać głęboko w płuca, przedostawać się do żył i tętnic i powodować choroby zagrażające życiu.

Czytaj: Czy w sypialni powinny znajdować się rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze?