WHO zmieni nazwę „małpia ospa” z powodu obaw, że jest dyskryminująca

0
233
Światowa Organizacja Zdrowia zmieni nazwę "małpia ospa". Źródło: Twitter

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że współpracuje z ekspertami, aby wymyślić nową nazwę dla małpiej ospy.

Światowa Organizacja Zdrowia zamierza nadać małpiej ospie nową nazwę w związku z obawami, że nazwa wirusa jest dyskryminująca.

Grupa ponad 30 naukowców z Afryki napisała artykuł, w którym nakreślono „pilną potrzebę niedyskryminacyjnej i niestygmatyzującej” nazwy wirusa.

Naukowcy stwierdzili, że ciągłe odwoływanie się do wirusa jako afrykańskiego jest zarówno niedokładne, jak i dyskryminujące. Argumentowali, że odnoszenie się do małpiej ospy jako po prostu „afrykańskiego” wirusa jest powodem do niepokoju i zamiast tego określali wirusa terminem „hMPXV”.

Na dzień 10 czerwca WHO została powiadomiona o 1536 przypadkach wirusa w regionach tak odległych, jak Europa, Ameryki i regiony Zachodniego Pacyfiku.

Czytaj: Belgia wprowadza obowiązkową kwarantannę dla zakażonych małpią ospą

Naukowcy napisali: „W mediach i wśród wielu naukowców pojawia się coraz więcej narracji, które próbują powiązać obecną globalną epidemię z Afryką, Afryką Zachodnią lub Nigerią.”

Obecnie nazwa „małpia ospa” nie jest zgodna z wytycznymi WHO, aby uniknąć nazywania wirusów regionami geograficznymi lub nazwami zwierząt.

Źródło: Twitter

Grupa naukowców zasugerowała, aby ​​WHO przyjrzała się zmianie nazw różnych szczepów i wygląda na to, że organizacja to zrobi.

Czytaj: W Krakowie powstaje nowy ośrodek dla osób z autyzmem

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział Bloomberg, że organizacja „współpracuje z partnerami i ekspertami z całego świata nad zmianą nazwy wirusa małpiej ospy”.

Propozycja zmiany nazwy jest podobna do kontrowersji dotyczących zmiany nazwy Covid-19 po tym, jak ludzie zaczęli nazywać go wirusem chińskim lub wirusem Whuan, gdy nie miał on oficjalnej nazwy.

Małpia ospa pierwotnie otrzymała swoją nazwę, ponieważ została odkryta na małpach laboratoryjnych w 1958 roku, kiedy zidentyfikowano dwa ogniska w koloniach małp.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pierwszy przypadek człowieka znaleziono w Demokratycznej Republice Konga w 1970 roku.

Źródło: Twitter

Według Centers for Disease Control, przypadki poza Afryką lubiły podróżować i importować zwierzęta, a infekcje znaleziono w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Australii.

Uważa się, że gryzonie są głównymi przekaźnikami choroby na ludzi.

Podczas gdy świat wciąż chwieje się po jednej pandemii, obecna epidemia małpiej ospy może być powodem do niepokoju.

WHO planuje zorganizować spotkanie w dniu 23 czerwca, aby ustalić, czy epidemię należy zaklasyfikować jako stan zagrożenia zdrowia publicznego.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w oświadczeniu: „Wybuch małpiej ospy jest niezwykły i niepokojący.”

„Z tego powodu postanowiłem zwołać w przyszłym tygodniu Komitet Kryzysowy zgodnie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi zdrowia, aby ocenić, czy ta epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”.