Większość energii w Europie pochodziła ze źródeł odnawialnych w 2020 roku

0
412
Zdjęcie: pixabay.com

Jasne jest, że rok 2020 był pod wieloma względami rokiem historycznym, ale teraz wiemy, że był również ważnym punktem odniesienia dla zrównoważonego rozwoju.

Europa po raz pierwszy wyprodukowała więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych.

Raport Ember i Agory Energiewende wykazał, że odnawialne źródła energii dostarczały 38% energii elektrycznej w Unii Europejskiej w 2020 roku. Na ten ważny kamień milowy częściowo wpłynął również COVID-19, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło z powodu zamówień przez to, że zostaliśmy w domach.

Pomimo pandemii zainstalowano nowe generatory energii odnawialnej – zwłaszcza do wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej.

Chociaż odnawialne źródła energii pokonały paliwa kopalne, było to bardzo trudne, ponieważ to drugie źródło stanowiło 37% energii w UE. Pozostała energia pochodziła z energii jądrowej, która zmniejszyła się o około 10% po zamknięciu ważnych europejskich reaktorów. Oczekuje się, że dodatkowe obiekty w innych krajach europejskich zostaną zamknięte, co oznacza, że odsetek energii wytwarzanej z energii jądrowej będzie nadal spadał po tym historycznym spadku. Spadek węgla był jeszcze bardziej drastyczny – w 2020 roku spadł o 20%.

Czytaj: Kraje Europy zilustrowane przez Zackabiera

Źródło: pixabay.com

Energia wiatrowa i słoneczna nadrobiła te drastyczne spadki, podczas gdy inne źródła czystej energii nadal miały niewielki udział w wytwarzaniu energii.

Dave Jones (starszy analityk ds. Eeergii elektrycznej w firmie Ember i autor badania) wyjaśnia: „Gwałtowny wzrost energetyki wiatrowej i słonecznej zmusił węgiel do spadku, ale to dopiero początek. Europa polega na energii wiatrowej i słonecznej, aby zapewnić nie tylko wycofanie węgla do 2030 r., ale także wycofanie produkcji gazu, zastąpienie zamykanych elektrowni jądrowych i zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną z samochodów elektrycznych, pomp ciepła i elektrolizerów”. Jones uważa, że ten ważny krok powinien być początkiem wzmożonych wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi w ciągu najbliższych 10 lat.

To niewielkie (ale znaczące) zwycięstwo jest tylko pierwszym krokiem do osiągnięcia ambitnych celów, które UE ma nadzieję osiągnąć w nadchodzących latach. Obecny plan przewiduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku i całkowitą eliminację emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Czytaj: Premier Nowej Zelandii zobowiązuje się do osiągnięcia 100% energii odnawialnej w całym kraju do 2030 r.

Po raz pierwszy w 2020 roku Europa wytworzyła więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych.

Źródło: pixabay.com

Ember: Strona internetowa | Twitter | Facebook | LinkedIn
Agora Energiewende: Strona internetowa | Twitter | YouTube | LinkedIn

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org