Wielbłądy rodzą się bez garbów

0
645
Na wypadek, gdybyś się zastanawiał, jak wygląda mały wielbłąd. Źródło: Twitter/Louise

Wielbłądy rodzą się bez garbów. Są jednak w stanie biec w ciągu kilku godzin od urodzenia. Wołają do swoich matek dźwiękiem przypominającym baranka „baa”. Matka i dziecko są sobie bardzo bliscy, pozostając razem przez kilka lat.

Niesamowite fakty na temat wielbłąda

Wszyscy znamy wielbłądy z ich charakterystycznych garbów i fascynującej zdolności do przetrwania tygodni lub miesięcy bez picia, ale czy wiesz, że mogą biec z prędkością do 65 km na godzinę?

Są to zwierzęta żyjące na pustyni, które są obecnie w większości udomowione, a tylko nieliczne wciąż mogą swobodnie wędrować na wolności. W rzeczywistości odgrywają tak ważną rolę w społecznościach arabskich, że istnieje ponad 100 słów na określenie wielbłąda w języku arabskim!

Dlaczego niektóre wielbłądy mają jeden garb, a inne dwa?

Istnieją dwa gatunki wielbłądów: wielbłądy azjatyckie, zwane wielbłądami dwugarbnymi, mają dwa garby, podczas gdy wielbłądy arabskie, znane jako wielbłądy dromadery, mają jeden.

Około 90% wielbłądów na świecie to wielbłądy dromadery. Wszystkie istniejące wielbłądy dromadery są udomowione. Tymczasem istnieją dwa rodzaje wielbłądów dwugarbnych: dzikie i udomowione.

Ile jest gatunków wielbłądów?

Obecnie żyją dwa gatunki wielbłądów: dromadery (wielbłąd jednogarbny) i baktrian (wielbłąd dwugarbny). Z kolei baktrian dzielimy na dzikie i udomowione. Dzikie wielbłądy dwugarbne stanowią tylko niewielki procent światowej populacji wielbłądów i są krytycznie zagrożone na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków IUCN. Zamieszkują pustynne tereny Chin i Mongolii.

Ponad 3000 lat temu udomowiono wielbłądy. Są używane przez ludzi z wielu powodów, ale najczęściej do podróży w suchych klimatach. Wielbłądy mogą przetrwać przez długi czas bez jedzenia i wody. Mogą z łatwością nosić dodatkowe 90 kg i mogą chodzić około 32 km dziennie przez surowy pustynny klimat. Wielbłądy dostarczają również ludziom żywność (mleko i mięso) oraz tekstylia (włókno i filc z sierści).

Czytaj: Badain-Jaran, cudowne jeziora, najpiękniejsze wydmy na świecie.

Pixabay

Ciąża

Po okresie ciąży trwającym od 12 do 14 miesięcy, samica wielbłąda rodzi jedno lub rzadko dwa noworodki. Przyszła matka wycofuje się ze stada przed porodem. Znajduje prywatny, porośnięty roślinnością obszar na swój poród. Nowo narodzony wielbłąd rodzi się bez garbów, ale małe szczyty kryją się z chwostem kręconych włosów, wskazującym, gdzie garby będą rosły. Noworodek jest w stanie chodzić w ciągu pół godziny po urodzeniu.

Po około dwóch tygodniach matka z młodymi wracają do stada. Matka kontynuuje karmienie młodych przez 10 do 18 miesięcy, w zależności od gatunku i dostępności pożywienia. Wielbłądy osiągają pełne rozmiary w wieku około siedmiu lat.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Struktura społeczna

Wielbłądy to zwierzęta towarzyskie, które żyją w grupach, zwanych stadami. Stado składa się z dominującego dorosłego samca, samic i ich młodych. Inne wypędzone z grupy samce tworzą stada kawalerów.

Wielbłądy komunikują się ze sobą za pomocą wielu dźwięków, takich jak jęki i głośne miechy. Matki i ich noworodki nucą do siebie. Mogą dmuchać sobie w twarz jako przyjazny sposób na powitanie. Pozycje głowy, szyi, uszu i ogona mają różne znaczenie w społeczeństwie wielbłądów. Na przykład uszy skierowane do przodu wskazują na czujność.

Średnia długość życia wielbłądów wynosi 17,8 lat.

Pixabay

Co znajduje się w garbie wielbłąda?

To nie woda – to tłuszcz! Gdy trudno jest znaleźć pożywienie, wielbłądy mogą rozkładać tłuszcz w swoich garbach jako źródło pożywienia.

Ciekawostka: jeśli wielbłąd nie jadł przez jakiś czas, jego garby mogą opadać, gdy zapasy tłuszczu zaczynają się opróżniać! Gdy znajdą pożywienie i uzupełnią zapasy tłuszczu, garb znów się podniesie.

Przechowywanie tłuszczu w ten sposób pomaga również w kontrolowaniu temperatury ciała. Gromadząc tłuszcz w garbach zamiast w innym miejscu na ciele, zmniejszają izolację cieplną, co pomaga utrzymać chłód podczas gorących pustynnych dni.

Czytaj: Ormiański fotograf uchwycił, jak wyjątkowe są oczy zwierząt

Jakim cudem wielbłądy przetrwają tak długo bez wody?

Teraz wiemy, że garby wielbłądów nie są pełne wody; jak więc wielbłądy przeżywają bez picia przez wiele dni?

Ich ciała są dobrze przystosowane do przechowywania wody, a kiedy piją, piją dużo. W rzeczywistości spragniony wielbłąd może wypić 120 litrów na raz! Oznacza to, że przyjmują dużo i bardzo mało tracą z moczem, kałem i takimi rzeczami jak pocenie się – pomimo wysokiej temperatury rzadko się pocą!

Są też w stanie bez problemu stracić do 40% masy ciała!

Jakie adaptacje pomagają wielbłądom żyć na pustyni?

Poza garbami i zdolnością do przebywania przez długi czas bez jedzenia i wody, wielbłądy mają wiele przystosowań, które pomagają im żyć na gorącej, piaszczystej pustyni.

  • Długie rzęsy pomagają chronić oczy przed piaskiem.
  • Wielbłądy mogą zamknąć nozdrza, aby piasek nie dostał się do nosa.
  • Ich uszy są małe i pokryte włosami, co zapobiega dostawaniu się piasku i kurzu.
  • Szerokie stopy i grube, skórzaste poduszki pomagają im chodzić po gorącym piasku i zapobiegają zatonięciu.
  • Grube usta pozwalają im z łatwością jeść kłujące rośliny, nie robiąc sobie krzywdy.