Wielowiekowy niemiecki chłopięcy chór otwiera się na dziewczyny

0
420
Dziewczęta po raz pierwszy zostaną przyjęte do szkoły katedralnej w Ratyzbonie w Bawarii. Zdjęcie: Twitter

Dziewczyny przełamią wielowiekową tradycję niemieckiej szkoły chórów męskich.

Dziewczęta po raz pierwszy zostaną przyjęte do szkoły katedralnej w Ratyzbonie w Bawarii, do jednego z najsłynniejszych chórów chłopięcych w Niemczech – Regensburger Domspatzen.

Bawarskie miasto Ratyzbona ma chór chłopięcy przy katedrze rzymskokatolickiej od 975 roku. Dotychczas w jego szeregi, podobnie jak do szkoły,  przyjmowano jedynie chłopców i młodych mężczyzn.

Regensburger Domspatzen to jeden z najlepszych chórów chłopięcych w Niemczech. Twitter

Władze szkoły zapowiedziały jednak, że od roku szkolnego 2022/2023 podwoje zarówno szkoły, jak i chóru, będą otwarte dla dziewcząt.

Dziewczęta od przyszłego roku dołączą do nowego chóru żeńskiego. Chłopięcy chór, w skład którego wchodzą mężczyźni grający partie basowe i tenorowe, pozostanie tylko męskim.

Dziewczyny też będą śpiewać na nabożeństwach.

Decyzję o otwarciu gimnazjum Domspatzen dla dziewcząt w 2022 r. podjęli jednogłośnie kierujący nim gubernator, informuje strona internetowa katedry.

„Chór dla dziewcząt i kobiet będzie nowym, dodatkowym filarem muzycznym w muzyce katedry w Ratyzbonie” – czytamy w oświadczeniu. Ratyzbona leży na północ od Monachium w południowo-wschodnich Niemczech.

Chór Regensburger Domspatzen ma dyrektorkę szkoły średniej – Christine Lohse, a dyrektorem muzycznym jest Christian Heiss, oboje mianowani 18 miesięcy temu.

– Cieszymy się, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli również powitać dziewczęta w naszej szkole i zaoferować im nasze wspaniałe możliwości – powiedział główny dyrygent Christian Heiss.

Skandal z wykorzystywaniem dzieci

Zmiana kierownictwa nastąpiła po skandalu z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, który wstrząsnął chórem wraz z publikacją oficjalnego raportu w 2017 roku i dwóch kolejnych raportów w 2019 roku. Jednak pierwsze zarzuty o powszechne wykorzystywanie w chórze pojawiły się w 2010 roku.

Katedra w Ratyzbonie: jej tradycja chóralna sięga ponad 1000 lat. Twitter

Lokalna strona internetowa Regensburg-digital informuje, że liczba zapisów do szkoły katedralnej stale spada od 2010 roku.

Dochodzenie w sprawie nadużyć wykazało, że 547 chórzystów było maltretowanych w przedszkolu i liceum Domspatzen w latach 1945-1992. Wśród 49 domniemanych sprawców byli dyrektorzy, prefektowie i nauczyciele.

W 2019 roku katolicki portal informacyjny The Tablet poinformował, że diecezja Ratyzbona wypłaciła ofiarom łącznie 3,8 mln euro (ponad 17 mln. zł.) odszkodowania.

Jednym z oskarżonych w dochodzeniu był były chórmistrz Georg Ratzinger, starszy brat emerytowanego papieża Benedykta XVI. Nie zapobiegł on ani ni reagował na ten proceder.

Kościół katolicki w Niemczech – podobnie jak w większości innych krajów katolickich – nie zezwala, aby kapłani mieli kobiety, w przeciwieństwie do niemieckiego kościoła protestanckiego.