Winda Hammetschwand i ścieżka w skałach

0
371
Winda Hammetschwand w Szwajcarii ma ponad 100 lat, i porusza się z prędkością 153 m poniżej minuty. Źródło: Twitter

Winda Hammetschwand w Szwajcarii jest najwyższą zewnętrzną windą w Europie.

Punkt widokowy na szczycie słynnej szwajcarskiej góry Bürgenstock oferuje wspaniałe panoramiczne widoki na Alpy, Jezioro Czterech Kantonów i miasto Lucerna.

Aby jednak wspiąć się na szczyt wysokiego na 1127 metrów, trzeba wejść do ponad stuletniej, rozklekotanej windy zwanej Hammetschwand, która jest również najwyższą zewnętrzną windą w Europie.

Winda zabiera pasażerów w górę skalistego klifu, dzięki czemu 153 metry podróży trwają niecałą minutę. Jeśli przeżyjesz podróż bez ataków zawrotów głowy, będziesz mógł wyjść na szczycie, a następnie przejść przez most prowadzący na szczyt góry.

Czytaj: Lustrzany dom pośród szwajcarskich gór

Twitter

Winda Hammetschwand została zbudowana w 1905 roku przez właścicieli hotelu Burgenstock, który jest popularnym miejscem wypoczynku od 1872 roku. Winda została pierwotnie zbudowana z drewna i pokryta blachą cynkową. Niewielka, kwadratowa kabina mogła pomieścić do ośmiu pasażerów, a wjazd na szczyt zajmował pierwotnie około trzech minut.

Winda została zmodernizowana w 1935 roku, a jej prędkość wzrosła z jednego metra na sekundę do obecnej prędkości prawie 3 metrów na sekundę. Po modernizacji stała się nie tylko najwyższą publiczną windą zewnętrzną Europy, ale także najszybszą windą na świecie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Filigranowa, metalowa wieża ma powierzchnię 2×2 metry, ma 118 metrów wysokości i znajduje się w wyrobisku skalnym o wysokości 44 metrów. Wejście do windy, maszynownia i pierwsze 14 metrów windy znajdują się całkowicie wewnątrz góry, podczas gdy ostatnie 30 metrów wznosi się z pełnym widokiem na Jezioro Czterech Kantonów.

Twitter

Pasażerowie mają pewność, że dzisiejsza winda jest wykonana z mocniejszego, ale lżejszego metalu. Jednak wciąż potrzeba ogromnej odwagi, aby wejść w to urządzenie i wejść na sam szczyt.

Czytaj: Najcieńsza wieża obserwacyjna na świecie

Winda Hammetschwand, zbudowana w 1905 roku, jest najwyższą zewnętrzną windą w Europie i znajduje się w Szwajcarii.

Twitter
Twitter
Twitter
Twitter