Wioska japońska testuje imponujący system gaśniczy

0
548

Dwa razy w roku malownicza i spokojna wioska Kayabuki no Sato organizuje popularny pokaz wody.

Chociaż impreza przyciąga turystów, jej prawdziwym celem jest przetestowanie 62 gaśnic rozrzuconych po całym historycznym miejscu. Tuż przed oblaniem wodą domów (i przechodniów) małe chaty zaprojektowane w tradycyjnym stylu wioski otwierają swoje dachy, odsłaniając ukryte mechaniczne spryskiwacze.

Gdy każda chata zmienia się w urządzenie gaśnicze, intensywne strumienie wody wystrzeliwują w niebo i obracają się od lewej do prawej. To wydarzenie słusznie nazywa się „Water Hose Festival” czyli „Święto Węża Wodnego”.

Spektakl ma ważną historię. W historycznym miejscu dwie dekady temu wybuchł niszczycielski pożar, który skłonił do podjęcia przyszłych działań ochronnych. Dzięki utracie kulturowej narodziła się nowa, zabawna tradycja. Podobne procesy zachodzą w innych miejscach, takich jak Shirakawa-go, aby uczcić wysiłki mające na celu zachowanie historii i kultury.

Czytaj: Lewitujący pociąg w Japonii będzie pędził między miastami z prędkością 500 km/h

Co sprawia, że to miejsce jest tak ważne, że gwarantuje tak szeroką ochronę przeciwpożarową? Każda konstrukcja w Kayabuki no Sato jest zaprojektowana w stylu Gassho – typologii opracowanej, aby pomóc domom przetrwać w obfitych opadach śniegu i surowym klimacie typowym dla regionu górskiego.

Nazwa „gassho” odnosi się do pozycji dłoni, której używa się, gdy do modlitwy używa się obu rąk. Dachy kryte strzechą są łączone w podobny sposób i umożliwiają łatwe opadanie śniegu z boków. To rozkłada obciążenie i zapobiega zawaleniu się dachu.

Zwiedzający mają okazję doświadczyć życia w jednym z tych tradycyjnych obiektów. Niektóre z czterdziestu domów są dostępne do wynajęcia, dzięki czemu goście mogą przeżyć spokojny wypoczynek w otoczeniu gór i architektury sięgającej XI wieku. Gdy woda przestaje płynąć, goście mogą będą odwiedzić lokalne restauracje, ścieżki rowerowe i małe muzea w wiosce.

Podróżni powinni zaplanować wycieczkę na maj lub grudzień, jeśli chcieliby zobaczyć wielkie wydarzenie tryskającej wody. Jednak Kayabuki no Sato jest godne odwiedzenia o każdej porze. Piękna architektura sprawia, że sama ta wioska jest warta odwiedzenia.

Dwa razy w roku malownicza i spokojna wioska Kayabuki no Sato wystawia popularny pokaz wody, aby przetestować 62 gaśnice rozrzucone po całym historycznym miejscu.

Każda konstrukcja została zaprojektowana w stylu Gassho – typologii opracowanej, aby pomóc domom przetrwać podczas obfitych opadów śniegu i w surowym klimacie typowym dla regionu górskiego.

W historycznej wiosce dwie dekady temu wybuchł niszczycielski pożar, który skłonił do podjęcia przyszłych działań ochronnych, w tym właśnie gaśnic.

Zdjęcie: Stock Photos from Nuttapon Piyakunkiat/Shutterstock

Kayabuki no Sato: Strona internetowa
Four Travel.jp: Strona internetowa
Źródło: Colossal

Czytaj: Japonia chce stworzyć recyklingowane medale na Letnie Igrzyska Olimpijskie

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember