Wiosna tuż tuż! Żurawie wracają do Polski

0
333
Pierwsze żurawie wróciły już do Polski. Zdjęcie: pl.freepik.com

Trzeba przyznać, że czuć już zbliżającą się wiosnę. Widać to także po przylatujących żurawiach do Polski.

Czyży wiosna zbliżała się już dużymi krokami? Pierwsze żurawie, które spędziły tegoroczną zimę w Hiszpanii już zaczęły wracać parami do Europy, w tym do Polski.

Żurawie, które zawitały do Polski najczęściej zimują na Półwyspie Iberyjskim, a gdy jest naprawdę sroga zima przebywają w Afryce Północnej.

Żurawie lecą do Hiszpanii jesienią, przed sezonem lęgowym, aby znaleźć jedzenie i odpocząć przy zbiornikach, lagunach i na mokradłach.

Kiedy w Europie Północnej i Środkowej jest zima i wszędzie jest śnieg, w Hiszpanii pastwiska z żołędziami, pola ze zbożem i wieloma bezkręgowcami są dla żurawi urozmaiceniem diety.

Czytaj: W tych 8. miejscach w Europie wiosna jest najpiękniejsza

Od drugiej połowy lutego w wielu miejscach w Hiszpanii słychać dość specyficzny odgłos, tzw. klangor, za pomocą którego żurawie utrzymują spójność grupy na liczącym tysiące kilometrów powrotnym szlaku migracyjnym. Hiszpanie mówią, że jest to piękny spektakl na niebie.

Żurawie zaliczane są do jednych z pierwszych ptaków, które wiosną powracają na pojezierza północnej Polski. Odpoczywają u nas całe lato i odchowują młode.

Czytaj: Brytyjskie dzikie żurawie powracają po 400 latach

Źródło: pl.freepik.com

Źródło: wydarzenia.interia.pl

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org