Witamy w pierwszym na świecie PŁYWAJĄCYM mieście!

0
139

Oszałamiające zdjęcia pokazują, jak społeczność budowana w Korei Południowej do 2025 roku pomoże ludziom mieszkającym na obszarach przybrzeżnych przetrwać podnoszący się poziom mórz.

Pomysł unoszącego się miasta może brzmieć jak koncepcja z najnowszego przeboju science fiction, ale ma stać się rzeczywistością w Pusan, w Korei Południowej, gdzie naukowcy wspierani przez ONZ budują pierwszy na świecie prototyp pływającego miasta.

Projekt o nazwie OCEANIX został ogłoszony w zeszłym roku, ale nowe zdjęcia projektowe zostały już ujawnione.

Pokazują, w jaki sposób połączone platformy zajmą łącznie 1550 m2, z wystarczającą przestrzenią, aby pomieścić 12 000 osób.

Szacuje się, że budowa pływającego miasta ma kosztować 200 milionów dolarów (891 191 600,00 zł) i ma zostać ukończona do 2025 roku.

„Jesteśmy na dobrej drodze do dostarczenia OCEANIX największemu miastu portowemu Pusan i wykazania, że pływająca infrastruktura może stworzyć nowe tereny dla miast przybrzeżnych poszukujących zrównoważonych sposobów ekspansji na ocean, przy jednoczesnym dostosowaniu się do wzrostu poziomu morza” – powiedział Philipp Hofmann, dyrektor generalny OCEANIX.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Projekt ma pomóc ludziom żyjącym na obszarach przybrzeżnych, których społeczności są zagrożone wyginięciem w wyniku podnoszenia się poziomu mórz.

Według OCEANIX, dwie na pięć osób na całym świecie mieszka w promieniu 100 kilometrów od wybrzeża, a powodzie już zmusiły miliony ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Modułowa dzielnica morska OCEANIX będzie prototypem zrównoważonych i odpornych miast” – powiedział Bjarke Ingels, założyciel i dyrektor kreatywny BIG-Bjarke Ingels Group, którzy są jednymi z wiodących architektów projektu.

„Jako nasz pierwszy przejaw tej nowej formy urbanistyki wodnej, OCEANIX w Pusan rozszerzy unikalny charakter i kulturę miasta z suchego lądu na otaczające go wody.”

„Wierzymy, że pływające platformy OCEANIX można opracować na dużą skalę, aby służyły jako fundament dla przyszłych odpornych społeczności w najbardziej wrażliwych lokalizacjach przybrzeżnych na linii frontu zmiany klimatu.”

Pływające miasto zostanie ustawione nad oszałamiającą błękitną laguną i będzie składać się z 1550 m2 połączonych ze sobą platform, połączonych mostami.

Miasto zostanie podzielone na różne dzielnice – w tym mieszkalne, badawcze i noclegowe – pokryte niską zabudową.

Według Oceanixa wszystkie budowane konstrukcje w mieście będą utrzymywane poniżej siedmiu pięter, aby stworzyć niski środek ciężkości i oprzeć się wiatrowi.

Czytaj: Pływający dom za 5,5 mln dolarów

Twitter

Lata w Pusan są często gorące i parne, więc dachy budynków będą maksymalnie wykorzystywać zacienione obszary wewnątrz, zapewniając komfort i niższe koszty chłodzenia przy jednoczesnej maksymalizacji powierzchni dachu do przechwytywania energii słonecznej.

Początkowo miasto będzie miało przestrzeń dla 12 000 mieszkańców i gości.

Czytaj: Gdzie jest Pływający Ogród Kwiatowy? I dlaczego jest popularny?

Jednak według deweloperów w przyszłości miasto może zostać powiększone, aby pomieścić ponad 100 000 osób.

Każda wyspa będzie miała sześciokątny kształt i będzie zawierać powłokę z wapienia, która jest od dwóch do trzech razy twardsza niż beton, ale nadal będzie pływać.

Twitter

Klatki pod każdą platformą można wykorzystać do przechowywania przegrzebków, wodorostów lub innych owoców morza, a odpady z ryb można wykorzystać do nawożenia roślin.

Mieszkańcy będą musieli żyć „głównie dietą roślinną”, mówi Oceanix, co zmniejszy obciążenie przestrzeni, energii i zasobów wodnych.

Inne kluczowe cechy to szklarnie i sześć zintegrowanych systemów – zero odpadów i systemy o obiegu zamkniętym, systemy zamkniętego obiegu wody, żywność, innowacyjna mobilność i regeneracja siedlisk przybrzeżnych.

„Te połączone systemy będą generować 100 procent wymaganej energii operacyjnej na miejscu za pośrednictwem pływających i dachowych paneli fotowoltaicznych” – wyjaśnia OCEANIX w oświadczeniu.

Twitter

„Podobnie każda dzielnica będzie uzdatniać i uzupełniać własną wodę, redukować i poddawać recyklingowi zasoby oraz zapewniać innowacyjne rolnictwo miejskie”.

Budowa pływającego miasta, szacowana na 200 milionów dolarów (150 milionów funtów), rozpocznie się dzięki „historycznej umowie” podpisanej przez Busan Metropolitan City of the Republic of Korea, UN-Habitat i nowojorskich projektantów Oceanix.

Pozostaje niejasne, czy mieszkańcy będą musieli tam mieszkać ani ile może kosztować czynsz.

Tworzenie nowych projektów nastąpiło wkrótce po tym, jak raport wspierany przez Komisję Europejską ostrzegł, że globalny poziom mórz rośnie o 0,3 cm rocznie.

Jest to piąty raport o stanie oceanu opublikowany przez Copernicus Marine Service, wykorzystujący kombinację obserwacji satelitarnych, pomiarów w różnych lokalizacjach oceanów na całym świecie i modeli komputerowych.

Eksperci odkryli, że ocieplanie się oceanów i topnienie lodu lądowego powodowały wzrost poziomu mórz o 0,3 cm rocznie, więcej niż kiedykolwiek w ubiegłym stuleciu.

wad

Brak postów do wyświetlenia